اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چند توصیه تغذیه‌ای برای سالمندانی که در معرض آلودگی هوا هستند

آلودگی هوا

افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، مادران باردار، سالمندان و کودکان بیشتر درمعرض خطر اثرات مخرب آلودگی هوا هستند.

به گزارش شادمان، استاد تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: آلودگی هوا یکی از مشکلات جوامع صنعتی و کشور‌های در حال توسعه است که همه افراد جامعه را درگیر می‌کند. در عین حال افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و ریوی، مادران باردار، سالمندان و کودکان بیشتر درمعرض خطر اثرات مخرب آلودگی هوا هستند.

افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند چه غذاهایی بخورند؟

دکترزهرا حسن زاده با بیان اینکه توصیه می‌شود با پیروی از یک برنامه غذایی مناسب، خطرات ناشی از آلودگی هوا تا حد امکان کاهش یابد افزود: توصیه می‌شود افرادی که در معرض آلودگی هوا هستند، منابع غذایی کلسیم، منیزیم، سلنیم، ویتامین C و فیبر‌های محلول را در رژیم غذایی خود افزایش دهند. لبنیات کم چرب نیز به دلیل وجود کلسیم، توانایی کاهش جذب سرب و فلزات سنگین موجود در هوای آلوده دارد.

آلودگی هوا

وی همچنین توصیه کرد مصرف سبزی‌ها در برنامه غذایی روزانه افزایش یابد. سبزی‌ها به دلیل اینکه حاوی منیزیم هستند دفع سرب را از بدن افزایش می‌دهند. علاوه بر این، ترکیبات آنتی اکسیدانی، رنگدانه‌های گیاهی و ویتامین C موجود در میوه و سبزی ها، مقاومت بدن را دربرابر آلودگی هوا افزایش می‌دهد.

دکترزهرا حسن زاده ادامه داد: برای دریافت مقادیر کافی سلنیم، توصیه می‌شود هفته‌ای دو بار، مصرف ماهی در برنامه غذایی افراد جامعه قرار گیرد. ضمن اینکه مصرف ماهی به دلیل اینکه منبع خوبی از اسید چرب امگا ۳ است، سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

آلودگی هوا

اودریافت کافی منابع غذایی فیبر‌های محلول نظیر حبوبات، جو، سبزی‌ها و میوه ها، به ویژه سیب که منبع خوبی از «پکتین» است در رژیم غذایی روزانه توصیه کرد.

 

منبع: خبرگزاری صداوسیما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.