اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

موسیقی درمانی چیست؟ چه مزایایی برای سالمندان دارد؟

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی برای سالمندان تاثیرات شگرفی بر ذهن سالمندان علی الخصوص مبتلایان به بیماری زوال عقل می گذارد.

به گزارش شادمان، موسیقی درمانی برای سالمندان (music therapy elderly) به طور فزاینده ای محبوب شده است. بدون در نظر گرفتن سن، توانایی و یا علاقمندی های شما، حتی اگر به طور حرفه ای تعلیم موسیقی ندیده باشید موسیقی راهی برای ایجاد احساسات و خاطرات شگفت انگیز در شنونده دارد.

این احساسات و عواطف اغلب با تجربیات گذشته شخص تطبیق پیدا کرده و احساس راحتی، رضایت و شادی در فرد ایجاد می کند. یه آهنگ آشنا می تواند در یک لحظه یک وضعیت یا حال بد را خوب کند.

بسیاری از سالمندان با بیماری های مزمن و سختی همچون بیماری های قلبی، سرطان، دیابت، آرتروز و امثال آن درگیر هستند. در این جمعیت مسن، ممکن است آنها با شرایط و مشکلات مرتبط با سن بالا مواجه باشند که بر روی سلامت جسمانی، عاطفی و روانی آنها تاثیر می گذارد.

خوشبختانه تاثیر موسیقی درمانی که استفاده از تکنیک های موسیقایی برای دستیابی به اهداف درمانی در یک بیمار است، برای افراد در تمامی سنین، با هر میزان از توانایی، از جمله سالمندان که نیاز به امنیت عاطفی و سلامتی دارند ثابت شده است.

موسیقی درمانی

موسیقی درمانی چیست؟

برای رفع نیازهای منحصر به فرد عاطفی، جسمانی، شناختی و اجتماعی سالمندان، موسیقی درمانی از روش های درمانی خاصی استفاده می کند که شامل ایجاد حرکت، آواز خواندن و گوش دادن به موسیقی است. با جلسات منظم درمانی و استراتژی های آن، سالمندان می توانند از جلسات موسیقی درمانی، مهارت ها و مزایای درمانی کسب کرده و از آن ها در زمینه های دیگر زندگی استفاده کنند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که موسیقی درمانی می تواند در زمینه های مختلف به سلامتی و تندرستی سالمندان از جمله توان بخشی جسمانی، تسهیل در حرکت، افزایش انگیزه افراد، حمایت عاطفی از بیماران و عزیزان آنها، و ایجاد یک فضای خلاق برای بروز احساسات و عواطف آنها کمک کند.

 

موسیقی درمانی برای سالمندان چگونه است؟

ثابت شده است که موسیقی درمانی برای سالمندان در رفع علائم و زمینه های مشکل ساز برای جمعیت پیر مانند نیازهای جسمانی، معنوی، عاطفی و روانی موثر است. بطور خلاصه، موسیقی درمانی یک طرح درمانی بالینی بین درمانگر و بیمار برای دستیابی به اهداف خاصی در بهبود زندگی از طریق موسیقی است.

با تحریک عملکرد شناختی، بیماران این فرصت را دارند که مهارت های جدیدی بیاموزند و آنها را با دانشی که قبلا به آنها تزریق شده است کنار هم قرار دهند. موسیقی درمانی یادآوری کوتاه مدت و بلند مدت را با تمریناتی مانند آواز خواندن، رقص، استفاده از سازهای ریتمیک و ارتباط موسیقایی فعال می کند.

برای بیماران سالمند که دارای مشکلات شناختی مانند “زوال عقل” هستند، موسیقی درمانی به عنوان تمرینی در جهت گیری واقعیت مفید است.

هنگامیکه برای بیماران “زوال عقل” موسیقی پخش می شود که مربوط به تعطیلات، فصول و یا لحظه یا اتفاق خاصی در زندگی آنهاست، آنها ممکن است واقعیت را از طریقی که با نیازهای آنها همسو است درک کنند که برای آنها احساس لذت به همراه خواهد داشت.

 

انواع روش های موسیقی درمانی برای سالمندان

با توجه به توانایی های مختلف افراد سالمند، طیف گسترده ای از روش های موسیقی درمانی در دسترس است، از جمله:

– انتخاب آهنگ

مانند هر فردی، بسیاری از سالمندان از گوش دادن به موسیقی که متعلق به نسل خودشان است بیشتر لذت می برند و به احتمال زیاد هنرمندان مورد علاقه خود در سال های جوانی را می توانند به یاد بیاورند. در تمرین انتخاب آهنگ، بیماران می توانند آهنگ های نشاط آوری را انتخاب کنند که به آنها کمک می کند که ذهنشان به محل بهتری برسد و تجربیات گذشته را که احساسات مثبتی به همراه دارند را برایشان زنده کند.

– نام آهنگ را بگویید

یک فعالیت محبوب دربین سالمندان، مراقبان آنها و درمانگران موسیقی نامگذاری آهنگ ها بر اساس کلیپ های کوتاه است. این تمرین به سالمندان این توانایی را می دهد که در ذهن خود به دنبال آهنگ های مورد علاقه قدیمی بگردند و خاطرات دهه های مختلف زندگیشان را مرور کنند.

– فواید همخوانی آواز درموسیقی درمانی برای سالمندان

همانطور که سالمندان از فعالیت های انتخاب آهنگ لذت می برند، فراهم کردن فرصتی برای همخوانی در آهنگ های مورد علاقه آنها به این معنی است که آنها می توانند متن آهنگ را به یاد بیاورند و اگر توانایی آن را داشته باشند حتی ممکن است برای رقصیدن از آنها الهام بگیرند.

موسیقی درمانی

برای گروه های بزرگ، درمانگران می توانند متن را برای آنها به نمایش بگذارند یا در گروه های کوچکتر متن آهنگ را پرینت بگیرند. بعضی از درمانگران موفقیت زیادی در اجرای این آهنگ ها توسط سالمندان کسب کرده اند، برای مثال خواندن برای اعضای خانواده و دوستان در تعطیلات.

– پخش موسیقی کلاسیک

موسیقی کلاسیک به آرامش بخش بودن شناخته می شود و معمولا به عنوان روشی برای آرام سازی افراد در هر گروه سنی مورد استفاده قرار می گیرد. با فراهم کردن فرصتی برای سالمندان در لذت بردن از زمان استراحتشان با موسیقی کلاسیک، مثلا قبل از رفتن به رختخواب، آنها آرامش پیدا می کنند و محیطی برایشان فراهم می شود که خواب خوبی داشته باشند.

 

مزایا و نتایج مورد انتظار موسیقی درمانی برای سالمندان

موسیقی درمانی می تواند به برخی افراد مسن کمک کند که سلامتی جسمانی و روانی خود را حفظ کرده و به آنها اجازه می دهد که خاطرات قدیمی را به یاد آورند و با افسردگی که در این گروه سنی شایع است مبارزه کنند.

برخی مزایای موسیقی در زندگی و اینکه باعث افزایش کیفیت زندگی سالمندان می شود:

۱٫ بهبود سلامتی به طور کلی

موسیقی با برانگیختن خاطرات، قدرت بسیار زیادی در تحریک احساسات دارد. افراد سالخورده که در به یاد آوردن وقایع اخیر مشکل دارند ممکن است با شنیدن ترانه های قدیمی که با آنها خاطره دارند برخی خاطراتشان را به یاد آوردند به ایشان کمک نماید و باعث تحریک حافظه آنها شود.

کارشناسان خاطرنشان می کنند موسیقی برای سالمندان می تواند باعث افزایش کیفیت زندگی یک فرد مبتلا به زوال عقل شود. مزایای موسیقی برای سالمندان بسیار زیاد می ‌باشد از جمله این مزایا می توان به کاهش درد و ناراحتی، بدون استفاده از دارو، بهبود توانایی در به یاد آوردن وقایع اخیر ، تغییرات مثبت در خلق و خو و افزایش احساس خود کفایی اشاره نمود.

۲٫ تشویق به ورزش کردن

موسیقی می تواند انگیزه زیادی در هر نوع ورزش از جمله پیاده روی ، رقصیدن ، کشش و کار کردن با وزنه ها ایجاد کند. موسیقی مناسب نقش مهمی در ترغیب سالمندان به فعالیت بدنی بیشتر دارد که می تواند به حفظ استقلال و بازگرداندن عملکرد از دست رفته به دلیل صدمات یا بیماری کمک کند.

سالمندان در هر سنی و سطح آمادگی جسمانی می توانند از افزایش حرکات سود ببرند و این به بهبود قدرت عضلات ، انعطاف پذیری ، سلامت قلب ، تراکم استخوان و تعادل کمک می کند. با انتخاب موسیقی مناسب برای انواع مختلف فعالیت های بدنی ، افراد متخصص می توانند به سالمندان کمک کنند تا فعالیت خود را با سرعت ایمن و مفید افزایش دهند.

۳٫ بهبود حافظه

متخصصان می گویند، موسیقی درمانی می تواند مواد شیمیایی مغز را افزایش دهد که احساسات مثبتی را در افراد مبتلا به زوال عقل ایجاد می کند. اگر عاشق شخصی هستید که از زوال عقل رنج می برد ، شاید متوجه شده باشید که موسیقی می تواند روحیه او را بالا ببرد و حتی تمام رفتارهای او را متحول کند.

موسیقی درمانی

برخی محققان معتقدند که موسیقی برای سالمندان نه تنها در درمان زوال عقل کمک می کند بلکه می تواند به جلوگیری از بیماری ناتوان کننده نیز کمک کند. انجمن های متخصصان سالمندان، تاکید ویژه ای بر گوش سپردن به آهنگ های مشهور دارند که سالمندان با آنها خاطره دارند و یادآور خاطرات لذت بخشی برای ایشان هستند. گوش سپردن به این آهنگ ها تاثیرات بسیار مثبتی درکیفیت زندگی و حافظه سالمندان دارد.

۴٫ کاهش تنهایی

افزایش سن و پیدا شدن برخی مشکلات سلامتی می تواند برقراری ارتباط را برای سالمندان دشوار کند، تنها ماندن می تواند مشکلات سلامتی را افزایش دهد و از طول عمر بکاهد. موسیقی برای سالمندان میتواند گشاینده راه های برقراری ارتباطات باشد. تحقیقات نشان داده است که گوش دادن موسیقی به طور منظم می تواند باعث بهبود شناخت و تقویت توانایی هایی زبانی و برقراری ارتباط در افراد و سالمندان مبتلا به زوال عقل گردد.

فعالیت های مربوط به موسیقی در زندگی سالمندان از جمله رقصیدن ، آواز خواندن ، نواختن آلات موسیقی ، گوش دادن به موسیقی و تماشای اجرای موسیقی می توانند باعث بهبود ارتباطات با دوستان و اعضای خانواده شود.

 

قدرت تحول بخش موسیقی برای سالمندان

به طور کلی موسیقی برای سالمندان می تواند باعث تقویت روحیه شود، آنها را تشویق و ترغیب به ورزش کند، از انزوا و تنها ماندن آنها جلوگیری کند و سلامت عمومی و کلی آنها را تقویت کند.
اگر شما سالمند هستید و یا از یک سالمند مراقبت می کنید نکات زیر را برای انتخاب موسیقی در نظر بگیرید.

۱٫ مهارت های جسمانی

موسیقی درمانی می تواند از طریق رقص و نواختن سازهای مختلف به ورزش و حرکت در افراد مسن کمک کند. از طریق حرکات پا، دست زدن و حرکات دیگر رقص، سالمندان حتی اگر کاملا قابلیت تحرک نداشته باشند می توانند دامنه حرکتی بیشتری پیدا کنند.

موسیقی درمانی

۲٫ سلامت شناختی مغز با موسیقی درمانی برای سالمندان

موسیقی درمانی می تواند به سالمندان کمک کرده تا حافظه خود را پردازش کرده و آن را فعال نگهدارند. از آنجاییکه موسیقی با وقایع و خاطرات گذشته گره خورده است، بیماران می توانند فقط با شنیدن یک آهنگ به شادی و آرامش دست پیدا کنند. برای بیمارانی که دچار “زوال عقل” هستند، موسیقی از دوران کودکی آنها می تواند در ایجاد درگیری ذهنی و تولید پاسخ های مثبت موثر واقع شود.

در هر روشی از موسیقی درمانی برای عزیزان سالخورده شما، مهم است که آنها شخصا به آن موسیقی علاقه داشته باشند. برای صحبت درمورد موسیقی مورد علاقه آنها زمان بگذارید، موسیقی دلخواهشان، موسیقی عروسیشان، و یا هر موسیقی که ممکن است با خاطرات آنها ارتباطی داشته باشد. با اجازه دادن به آنها در ارتباط با بخشی از گذشته، کیفیت زندگی آنها در آینده را افزایش خواهید داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.