اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

سالمندان روزانه چند لیوان آب باید بنوشند؟

آب

مدیر آزمایشگاه پژوهش‌های تغذیه‌ای انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور با تاکید بر اهمیت مصرف به اندازه مایعات در سالمندان، مصرف سه تا چهار لیوان آب در روز را ضروری دانست.

به گزارش شادمان، تیرنگ نیستانی روز  دوشنبه در گفت و گویی افزود: معمولا حساسیت حس تشنگی در مقابل کم آبی در افراد بالای ۶۵ سال کاهش پیدا می کند، در نتیجه ممکن است آنان دچار کم آبی شوند، اما تشنه نشوند.

آب

وی، کم آب خوردن را از جمله شاخصه های افراد سالمند دانست و گفت: براثر این کار، بدن به سمت کم آبی سوق پیدا می کند که این موضوع می تواند سبب بروز برخی آسیب ها در این افراد شود.

این متخصص تغذیه، نظم غذایی را برای سالمندان بسیار مهم و ضروری دانست و گفت: آنها باید سه وعده اصلی یعنی صبحانه، ناهار و شام را به موقع میل کنند و به هیچ وجه نباید از این کار طفره بروند.

نیستانی ادامه داد: تغذیه مناسب دوران سالمندی باید خیلی پیش‌تر از این دوران یعنی از کودکی آغاز شود تا سنین سالمندی بهتری داشته باشیم. اگر فردی سال‌ها عادات بد غذایی داشته باشد، طبعاً به سن سالمندی که می رسد، ممکن است با مشکلات و آسیب‌های فراوانی دست به گریبان شود.

وی، یکی از مهمترین عوامل خطر سوء تغذیه در دوران سالمندی را زندگی منفرد اعلام کرد و گفت: به طور مثال یک خانم که شوهرش فوت کرده و به تنهایی زندگی می کند ممکن است دیگر انگیزه و شوق تهیه غذا و چه بسا نظم غذایی را نداشته باشد. در این حال طبعاً هر گاه احساس گرسنگی کند با هر ماده غذایی در دسترس خود را سیر می‌کند و همین موضوع یکی از مهمترین عوامل خطر سوء تغذیه در چنین فردی است.

مدیر آزمایشگاه پژوهش‌های تغذیه‌ای انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور گفت: به هم خوردن نظم زندگی، از مهمترین اثرات زندگی منفرد است و باید سعی شود این افراد در جمع خانواده باشند تا  شوق غذا خوردن در آنان ایجاد شود.

آب

 

مصرف روزانه ۲ تا ۳ میوه 

این متخصص تغذیه، مصرف میوه در سنین سالمندی را بسیار مهم اعلام کرد و گفت: این افراد باید حتما روزانه ۲ تا ۳ میوه مصرف کنند.

مدیر آزمایشگاه پژوهش‌های تغذیه‌ای انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور گفت: اگر سالمندان در خوردن میوه مشکل دارند، می توانند آنها را به شکل پوره مصرف کنند.

وی گفت: هرچند مصرف آب میوه طبیعی هم برای آنان مناسب است، اما مصرف میوه ارجح است.

 

سالمندان شیر و ماست بخورند

وی به سالمندان توصیه کرد که روزانه شیر و ماست بخورند و اگر در روز نمی توانند ۲ لیوان شیر یا ماست مصرف کنند، حتما باید مکمل کلسیم استفاده کنند.

مدیر آزمایشگاه پژهش‌های تغذیه‌ای انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور توصیه کرد که سالمندان حتماً تحت نظر متخصص تغذیه یا پزشک مکمل ویتامین دی هم مصرف کنند.

وی افزود: بسیاری از سالمندان مشکل یبوست دارند که یکی از دلایل آن تغذیه نامناسب است. به عبارتی این افراد ممکن است فیبر کمی دریافت کنند که در کنار کاهش مصرف مایعات و فعالیت بدنی مناسب، زمینه‌ساز یبوست است.

 

منبع: خبرگزاری ایرنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.