اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

علت ضعف و بی حالی در سالمندان چیست؟

ضعف و بی حالی

ضعف و بی حالی اختلالی است که بسیاری از سالمندان را به خود درگیر کرده است.

به گزارش شادمان، همانطور که می دانید دوره سالمندی یکی از برهه های سخت زندگی هر فردی می باشد که در آن یکسری تغییر و تحولات عمیق رخ می‌دهد در این سن  افراد دیگر آنچنان توانایی قبل را ندارند و دچار ضعف و ناتوانی می شوند ما در این مبحث می خواهیم در ارتباط با ضعف و بی حالی در سالمندان و درمان‌های آن توضیحاتی را به شما عزیزان ارائه بدهید.

تعریفی از ضعف و بی حالی

ضعف بدنی و بی حالی آن اختلالی است که بسیاری از سالمندان را به خود درگیر کرده است. در این سن بسیاری از افراد سالمند می‌خواهند عضلات خود را به حرکت در بیاورند اما به دلیل کهولت سن ، خستگی و یا حتی بیماری هایی که بر آن ها عارض می شود از انجام آن وا می‌ماند این اختلال را ضعف بدنی در سالمندان می گویند.

ضعف و بی حالی در سالمندان به چه علت هایی به وجود می آید؟

۱-  وجود بیماری های متفاوت

اولین عامل بروز ضعف و بی حالی در سالمندان بروز بیماری های متفاوت می باشد که طی ابتلا به آن جسم فرد مسن ضعیف می گردد و توان فیزیکی او را کاهش می دهد و  میزان تراکم استخوان آن کاهش پیدا می کند. همچنین به غیر از عضلات و استخوان ها قلب و ریه این افراد نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و دچار تحلیل عضله می گردند.

۲- اعصاب

اعصاب دومین عامل ایجاد ضعف و بی حالی در سالمندان محسوب می شود بیماری هایی که روی اعصاب افراد مسن تاثیر می گذارند روابط بین مغز و عضله را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند و این عامل باعث خدشه وارد شدن روی توان حرکتی فرد می‌شود.

۳- مصرف مشروبات الکلی

سالمندان زمانی که بیش از حد در این سنین مشروبات الکلی مصرف می کنند میزان پتاسیم در بدن آن ها به شدت پایین می‌آید و این مسئله می‌تواند باعث تحلیل عضلانی و ایجاد ضعف و بی حالی در آن ها شود. غیر از مشروبات الکلی می‌توان به مواردی دیگر از جمله مواد مخدر و یا مواد بیهوشی برای جراحی های انجام شده نیز اشاره کرد که آن ها نیز از عوامل بروز ضعف و بی حالی در سالمند می‌باشند.

چه بیماری هایی باعث ایجاد ضعف و بی حالی در سالمندان می شوند؟

۱- سکته های مغزی

 افراد مسن در این برهه از سن اکثراً دچار سکته های مغزی می گردند و یک طرف بدن آنها دچار ضعف می شود و توانایی حرکتی لازم را از دست می‌دهند.

۲-  تونل کارپال

 زمانی که تونل کارپال اعصاب افراد مسن تحت فشار قرار می گیرد و این عامل می تواند کارکرد درست عضلات را از کار بیاندازد و آن ها را با ضعف روبه‌رو نماید.

۳- ابتلا به دیسک کمر و گردن

 اگر فضای بین دیسک کمر و گردن در افراد سالمند کم شود و یا دچار پارگی و بیرون زدگی شود نیز ضعف و بی حالی برای سالمندان را به وجود خواهد آورد.

ضعف و بی حالی

۴- بیماری سرطان

 در گاهی مواقع افرادی که به سرطان دچار می‌شوند این عارضه روی  نخاع آنها فشار بیش از حد وارد می  کند و ضعیف شدن سالمندان و بیحالی را برایشان به همراه خواهد داشت.

۵- بیماری ام اس

 ام اس یک بیماری عصبی می باشد و اعصاب افراد را  را تحت شعاع قرار می دهد.

۶- عارضه‌ای قند خون

 اگر سالمندان قند خون پایین داشته باشند به مراتب دچار سرگیجه و ضعف می‌شوند و با بی حالی مواجه می‌شوند.

ضعف بدن معمولا روند خود را از چه زمانی آغاز می کند؟

با توجه به این مسئله که سیستم بدنی هر شخصی متفاوت است اما باید گفت که از سن ۳۰ سالگی به بعد ضعف و تحلیل عضله شروع می‌شود و تا ۵۰ سالگی فرد ادامه خواهد داشت. اما اوج و سرعت آن در سن ۷۰ سالگی می باشد که طی این روند به مرور افزایش پیدا می‌کند. اما اگر بخواهید دوران سالمندی خوبی را پشت سر بگذارید و از ضعف و بی حالی به دور باشید می توانید اقداماتی را انجام بدهید که روی توانایی شما بسیار تاثیرگذار واقع شود.

درمان ضعف و بی حالی در سالمندان

۱- انجام فعالیت های ورزشی در دوران جوانی

اگر افراد سالمند تمایل دارند دوران پیری خود را به راحتی و تندرستی سپری کنند باید از دوران جوانی به فکر باشند. تحقیقات نشان داده است افرادی که در جوانی اهل فعالیت‌ های ورزشی بوده‌اند ضعف و ناتوانی و تحلیل رفتن عضلات در سنین پیری در آنها روند کند تریرا در پیش می‌گیرد. با این اوصاف برای درمان ضعف و بی حالی در سالمندان توصیه می‌ شود افراد مسن با فعالیت های ورزشی و استقامتی عضلات خود را قوی کنند و از ضعف آن پیشگیری نمایند.

ضعف و بی حالی

انجام این تمرینات ضمن پیشگیری از ضعف و ناتوانی ، بین اعصاب و سلول های عضله ارتباطی مناسب برقرار می کند و مواد مغذی از جمله پروتئین های مصرفی در غذاها را بهتر جذب می نماید.

۲- داشتن تغذیه مناسب

دومین اقدامی که سالمندان می توانند برای درمان ضعف و بی حالی خود داشته باشند این است که تغذیه مناسبی داشته باشند هرچند این مسئله نیز به دوران جوانی برمی‌گردد اما باز توصیه می‌شود در این سنین از این مواد پروتئینی در غذاهای مصرفی آنها قرار داده شود تا باعث عضله سازی در آنها گردد و روی توانایی جسمانی آنها تاثیر مثبت بگذارد همچنین  از تحلیل عضلات آنها جلوگیری نماید. مصرف پروتئین در سالمندان باید بعد از انجام فعالیت های استقامتی مصرف گردد این منبع پروتئین شامل لبنیات، تخم مرغ ، ماهی، گوشت قرمز، سویا ، لوبیا و غیره یافت می شود.

۳- مصرف ویتامین درمانی مناسب برای کاهش ضعف و بی حالی

سالمندان زمانی که میزان ویتامین های موجود در بدن آن ها کاهش پیدا می‌کند از جمله ویتامین های گروه b این افراد را با ضعف و بی حالی روبه‌رو می‌کند. از این رو ضمن مصرف مواد غذایی که سرشار از انواع ویتامین ۱۲b باشد مصرف  مکمل‌ های آن  نیز بسیار توصیه می‌شود. همچنین کمبود ویتامین دی در بدن نیز از عوامل ضعف سالمندان می باشد و مانع غذاخوردن آنها می گردد. با مصرف آن می توانید ضعف و بی حالی سالمندان را تا حد زیادی کاهش بدهید.

۴- فیزیوتراپی درمانی مفید برای ضعف و تحلیل عضلانی در سالمندان:

توصیه می‌شود ضمن راه کارهای ارائه شده در قسمت بالا از فیزیوتراپی نیز برای کاهش ضعف عضلانی  خود نیز  بهره ببرید. فیزیوتراپی می تواند روی حرکات جسمانی سالمندان تاثیر شگرفی ایجاد کند و در کاهش پوکی استخوان نیز نقش مهمی ایفا می کند.

منبع: خبرگزاری موج

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.