اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

کمبود شادی در سالمندان چه اثراتی دارد؟

کمبود شادی

یک روانشناس با بیان اینکه کمبود شادی در زندگی سالمندان اثرات جبران ناپذیری دارد، با اشاره به سندرم “آشیانه خالی”، گفت: این سندرم ممکن است از میان‌سالی به بعد با ازدواج فرزندان و تنهایی به سراغ والدین بیاید و ناگهان با دیدن تنهایی خود دچار بحران سندرم آشیانه خالی شوند.

به گزارش شادمان، شبنم طلوعی در گفت‌وگویی، اظهار کرد: سالمندان نظیر تمام افراد نیاز به شادی و امید دارند و بعضا برخی ملاحظات فرهنگی و یا بی‌توجهی‌ها موجب انزوا و گوشه گیری سالمندان می‌شود. بزرگ‌ترین کمک برای حفظ روحیه سالمندان این است که خود فرد سالمند برای حفظ روحیه‌اش تلاش کند.

این روانشناس ادامه داد: تا زمانی که سالمندان باور نکنند حق زندگی و شادابی دارند، ذره‌ای احوالشان خوب نخواهد شد و از این رو خودشان باید برای بالا بردن روحیه و شادی خود تلاش کنند.

وی با اشاره به نقش اطرافیان و فرزندان سالمندان در افزایش شادی آنها، ادامه داد: اطرافیان سالمند نقش مهمی در افزایش شادی سالمندان دارند. وقتی خانواده‌ها پدر بزرگ و مادر بزرگ را در تصمیم گیری‌ها و امور خود دخالت نمی‌دهند به مرور آنها را به گوشه گیری، احساس بی‌ارزش بودن، پوچی و انزوا سوق می‌دهند.

کمبود شادی

کمبود شادی در زندگی سالمندان اثرات جبران ناپذیری دارد

در این میان کمبود شادی در زندگی سالمندان اثرات جبران ناپذیری دارد که از جمله آنها افسردگی، ناامیدی، ابتلا به بیماری‌های روحی و روانی، عدم تمایل به برقراری ارتباط، کاهش تحرک، کم صحبت شدن، سکوت و احساس پوچی و یاس است.

طلوعی فعالیت‌های ارتباطی و اجتماعی را موجب شادی و سرزندگی سالمندان دانست و این را هم گفت که فعالیت‌هایی نظیر مسافرت‌های دسته جمعی و گروهی با سالمندان دیگر و دوستان و یا خانواده، دید و بازدیدهای خانوادگی و شرکت در فعالیت‌های عام المنفعه می‌تواند روحیه سالمندان را شاد نگه دارد.

وی با تاکید بر لزوم مراقبت خانواده‌ها از سلامت روان سالمندان در پاندمی کووید ۱۹، افزود: یادمان باشد هم کودکان و هم سالمندان ناتوان و زودرنج هستند و لازم است جوانان این شرایط سالمندان را درک کنند. سلامت روان به این معنا است که فرد بتواند با محبت نسبت به محیط پیرامون خود تطابق داشته باشد و ما باید کمک کنیم سلامت روان در سالمندان ایجاد شود.

این روانشناس با اشاره به شرایط پاندمی کووید ۱۹ و درگیری‌های اقتصادی و اجتماعی خانواده‌ها و در نتیجه کاهش دیدار خانواده‌ها با بزرگ‌ترها و سالمندان، تصریح کرد: در شرایط فعلی فرصت دیدار با سالمندان از دست رفته است.

از سوی دیگر جوانان نسبت به شرایط و نیازهای سالمندان آگاهی ندارند، در حالی که در هر مرحله از زندگی از جمله سالمندی نیازهایی وجود دارد که باید تأمین شود و جوانان در تأمین این نیازها برای سالمندان نباید دریغ کنند، چراکه در صورت برآورده شدن این نیازها سالمندان احساس شادی می‌کنند.

کمبود شادی

وی ادامه داد: در بین تمام نیازهای سالمندان، نیاز به عشق و محبت برای سالمندان بیش از هر چیزی احساس می‌شود و لازم است این نیاز از سوی اطرافیان سالمندان تأمین شود. عدم آگاهی خانواده‌ها و جوانان نسبت به این نیازها به ویژه نیاز به عشق و محبت ورزیدن، جدایی بین سالمندان و خانواده‌ها را بیشتر کرده است. لازم است در شرایط فعلی پاندمی کووید ۱۹، خانواده‌ها بیش از پیش به سالمندان خود عشق و محبت بورزند تا بتوانند احساس پوچی را از آنها دور نگه دارند.

 

مبع: خبرگزاری ایسنا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.