اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۱۴ پیشنهاد برای خوش پوشی سالمندان

خوش پوشی سالمندان

محققان به این نتیجه رسیده‌اند خوش پوشی سالمندان و نوع لباس آنها می‌تواند روی سلامت فرد سالمند و اطرافیانش، تاثیر بسزایی داشته باشد.

به گزارش شادمان، خیلی از ما تصور می‌کنیم خوش پوشی و یا مد فقط مخصوص جوانان است در صورتی که بخش عمده‌ای از کار طراحان لباس، طراحی لباس برای سالمندان است. با بالا رفتن سن، هر چه بیشتر به پوشیدن لباس‌هایمان در موقعیت‌های متفاوت دقت کنیم، به صورت غیرمستقیم به افزایش روحیه خودمان کمک کرده‌ایم.

چند پیشنهاد برای خوش پوشی سالمندان

 

  1. جوراب روفرشی

پاها از اندام‌های حساس بدن سالمندان هستند. امروزه بیشتر خانه‌ها با کف‌پوش‌های سنگی و سرامیکی پوشیده شده‌اند پس استفاده از یک جوراب روفرشی سبک پارچه‌ای به سالمندان عزیز پیشنهاد می‌شود.

 

 

۲٫ لباس خواب لطیف

لباس خواب باید از پارچه‌ای لطیف باشد تا هنگام خوابیدن اذیتتان نکند؛ پارچه‌های نخی، تریکو و کتان مناسب لباس خوابند. مدل‌های لباس خواب سالمندان همان‌طور که در مدل پیشنهادی ما هم می‌بینید، باید بسیار آزاد و کمی گشاد باشد. رنگ‌های روشن، مناسب‌تر هستند.

 

 

۳٫ لباس راحتی خانه

بلوز و دامن یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خانم‌های سالمند است. این مدل بلوز سفید یقه‌دار با کمی طراحی روی آن با هر دامنی هماهنگ می‌شود. دامن‌های پیشنهادی برای سالمندان اغلب بلند و کمی گشاد هستند. این مدل ترکیبی از نخ و پلی‌استر و انتخاب مناسبی برای روزهای تابستانی و بهاری است.

 

 

۴٫ سه‌تکه و گرم

برخی از خانم‌های سالمند در هر فصلی احساس سرما می‌کنند و ترجیح می‌دهند یک ژاکت سبک روی بلوزشان بپوشند، در این صورت بلوز و دامن به آنها پیشنهاد می‌شود زیرا ترکیب شکیل‌تری دارد. رنگ ژاکت و دامن باید با هم هماهنگ و بلوز یک رنگ متضاد باشد. اگر بلوز از جنس نخی انتخاب شود بهتر است تا با پوشیدن ژاکت، احساس گرما نشود. اگر بلوز مثل مدل پیشنهادی ما یقه داشته باشد، قشنگ‌تر خواهد بود. ژاکت باید از مدل‌هایی انتخاب شود که دکمه‌های کمتری دارند.

خوش پوشی سالمندان

 

۵٫ نخی و یقه گرد

برخی از خانم‌ها از اینکه لباسشان یقه داشته باشد، بیزارند. برای آنها مناسب‌ترین نوع یقه، یقه‌گرد است. این بلوز و دامن شاد بنفش با جنس نخی یکی دیگر از مدل‌های لباس خانه است. اگر بلوزتان ساده است یا طرح ظریفی دارد، بهتر است دامنتان هم کمی طرح‌دار باشد. گل‌های ریز، چهارخانه‌های ریز و کلا طراحی‌های ریز شما را جمع‌وجورتر نشان می‌دهد.

 

 

۶٫ یک پیراهن راحت

تنوع پیراهن‌ها برای سالمندان بسیار زیاد است. درواقع اولین لباسی که برای سالمندان توصیه می‌شود، پیراهن است زیرا هیچ‌کدام از دردسرهای بلوز و شلوار یا بلوز و دامن را ندارد، در تن راحت‌تر می‌نشیند و از یک پارچه برای دوختن آن استفاده می‌شود. بیشتر از دکمه‌های ریز از بالا تا کمر یا حتی پایین استفاده می‌شود.

این نمونه پیشنهادی برای مجالس هم مناسب است زیرا با تغییر جنس پارچه هم می‌تواند یک پیراهن خانگی باشد و هم مجلسی.

 

 

۷٫ بلوز و شلوار

خیلی از خانم‌ها از اینکه مدام دامن بپوشند خسته می‌شوند یا برای رفتن به بیرون از خانه با دامن راحت نیستند. اگر شما هم از این افراد هستید، بهترین انتخاب برای شما یک دست بلوز و شلوار است. یک شلوار راسته بدون پیله که اگر کمرش هم کش باشد راحت‌تر است و چون بلوزتان روی شلوار می‌آید، جلوه بدی ندارد.

سعی کنید از پارچه‌هایی استفاده کنید که کمی حالت شق‌ورق‌تری داشته باشند. پلی‌استر انتخاب مناسبی است چون با شستشوی زیاد به راحتی خراب نمی‌شود. با شلوار، بلوزهای آستین بلند با یقه کمی بازتر بپوشید.

خوش پوشی سالمندان

 

۸٫ لباس خواب کم دردسر

برای آقایان سالمندان ۲ مدل لباس خواب وجود دارد که البته هر ۲ از جنس نخ یا کتان هستند. بلوز آستین بلند دکمه‌دار همراه با یک پیژامه گشاد در رنگ‌های روشن یا یک لباس سرهمی. انتخاب دوم شاید به نظر کمی زنانه بیاید ولی برای سالمندان عزیزی که در طول شب مجبورند چند بار دستشویی بروند، مناسب‌تر و کم‌دردسرتر است. طراحان لباس بیشتر از پارچه‌هایی با راه‌راه‌های خیلی ریز برای لباس خواب سالمندان استفاده می‌کنند.

 

 

۹٫ پیراهن مردانه

تقریبا می‌توان گفت اصلی‌ترین انتخاب هر آقایی، بلوز مردانه است. دنیای این پوشاک مردانه تنوع زیادی دارد. رنگ‌های کرم روشن، طوسی روشن، آبی روشن با دکمه‌های نه‌چندان ریز و جنس نخی، انتخاب مناسبی برای سالمندان عزیز است. بلوز مردانه پوشاک تمام فصل‌های آقایان است پس باید در انتخاب جنس آن دقت کنید.

 

 

۱۰٫ شلوار و بندینک‌های آن

خیلی از آقایان از اینکه از کمربند استفاده کنند، خوششان نمی‌آید. بندینک‌ها که بیشتر هم برای سالمندان پیشنهاد می‌شوند، برای جایگزینی با کمربند مناسب هستند و به آقایان سالمند پیشنهاد می‌شوند. این مدل پوشش، کمی خاص است.

 

 

۱۱٫ تی‌شرت و شلوار

شلوار نخی همراه با یک تی‌شرت سبک یک مدل پیشنهاد ی برای سالمندانی است که هنوز روحیه جوانی دارند و ترجیح می‌دهند از تی‌شرت و رنگ‌های شاد استفاده کنند. جنس این تی‌شرت‌ها معمولا نخی، ‌کتان یا ترکیبی از نخ و پلی‌استر است.

 

 

۱۳ جلیقه؛ انتخاب فصل سرد

جلیقه روی لباس‌های مردانه و تی‌شرت‌ها، ترکیب دوتایی و هماهنگ مخصوصا برای سالمندان عزیز است. جلیقه‌ها معمولا یقه هفت هستند و مدل بسیار رایجی برای آقایان سالمند محسوب می‌شوند. برای سالمندانی که علاقه‌ای به پوشیدن کت نداشته باشند، جلیقه انتخاب مناسبی است. خیلی‌ها در فصل‌های سرد سال جنس‌های کمی ضخیم‌تر آن را زیر کت می‌پوشند.

خوش پوشی سالمندان

 

۱۴٫ جوراب‌روفرشی

همان‌طور که برای خانم‌ها پیشنهاد دادیم، برای آقایان هم یک جوراب روفرشی توصیه می‌شود. طبیعتا جوراب روفرشی مردانه ظرافت کمتری دارد و جنسش هم کمی ضخیم‌تر است و برای محافظت پاشنه پاها و جلوگیری از ترک خوردن آنها پیشنهاد می‌شود.

 

محققان به این نتیجه رسیده‌اند نوع لباس سالمندان می‌تواند روی سلامت فرد سالمند و اطرافیانش، تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

چه نکاتی باید در پوشش سالمندان رعایت شود؟

 

۱٫  مناسب فصل باشد

لباس سالمندان باید متناسب با فصل باشد. معمولا برخی از سالمندان، به‌خصوص آقایان، دوست دارند بیشتر وقت‌ها با لباس‌های رسمی در مجالس و محافل حاضر شوند. لباس‌های رسمی هم معمولا گرم و سنگین هستند و استفاده مداوم از آنها در فصل‌ها و روزهای گرم سال، می‌تواند باعث گرمازدگی و کم‌آبی بدن آنها بشود بنابراین انتخاب نوع لباس با توجه به فصلی که در آن قرار داریم، برای سالمندان اهمیت زیادی دارد.

خوش پوشی سالمندان

 

۲٫ شاد باشد

بهتر است رنگ لباس سالمندان شاد باشد. رنگ‌های تیره‌ای مانند مشکی یا سرمه‌ای برای لباس‌های آنها، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. این رنگ‌ها می‌توانند باعث مکدر شدن روحیه افراد سالمند بشوند. سفید، صورتی و سایر رنگ‌های روشن، می‌توانند انتخاب مناسبی برای لباس افراد مسن باشند. پیراهن‌های ساده یا راه‌راه و چهارخانه با ترکیب رنگ‌های روشن (برای آقایان) و لباس‌های طرح‌دار یا گلداری که زمینه روشنی دارند (برای خانم‌ها)، می‌توانند در بالا بردن روحیه سالمندان عزیز، موثر باشند.

 

 

۳٫ تنوع داشته باشد

لباس سالمندان باید تنوع داشته باشد. بهتر است خود فرد سالمند، لباس‌هایش را انتخاب کند و تنوع رنگ و طرح لباس‌های وی به نحوی باشد که بتواند برای مراسم و مکان‌های مختلف، لباس‌های متنوعی انتخاب کند. تنوع در نوع پوشش، باعث می‌شود سالمندان روحیه بهتری در طول روز داشته باشند.

خوش پوشی سالمندان

 

۴٫ پوشیده باشد

لباس سالمندان باید به‌اندازه کافی پوشیده باشد. از آنجا که امکان ابتلا به سرطان پوست در سالمندان بیشتر است به آنها و خانواده‌شان توصیه می‌کنم لباس‌هایی تهیه کنند که کاملا از پوست بدن آنها در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کند و آن را بپوشاند. لباس افراد سالمند حتما باید قسمت‌هایی از بدن آنها مانند دست‌ها یا گردن را که به‌طور مستقیم با نورآفتاب در تماس است،‌ بپوشاند.

 

 

۵٫ طبیعی باشد

لباس زیر سالمندان باید از الیاف طبیعی باشد. بهترین جنس لباس‌های زیر که می‌توان برای افراد سالمند انتخاب کرد، لباس‌هایی با جنس کتان یا نخ است. به‌دلیل اینکه قدرت الاستیکی یا کششی پوست افراد سالمند خیلی کم است و پوست آنها حالت شکنندگی دارد، استفاده از لباس‌هایی که با پارچه الیاف مصنوعی و پلاستیکی مانند پلی‌اکریل تهیه‌ شده‌، می‌تواند باعث ایجاد حساسیت‌ و بثورات پوستی در این گروه از افراد شود.

 

 

۶٫ بدون اجبار

سالمندان را مجبور به پوشیدن لباس‌های موردنظر خودتان نکنید. متاسفانه گاهی فرزندان لباس‌هایی با طرح و مدل و رنگ‌هایی خاص برای پدر و مادر سالمند خود می‌خرند و آنها را وادار به پوشیدن آن لباس‌ها می‌کنند.

این کار می‌تواند نوعی احساس لجبازی در نپوشیدن برخی لباس‌ها را در افراد سالمند به وجود بیاورد بنابراین بهتر است هنگام خرید، خود سالمندان را همراه ببرید و نظرشان را در مورد رنگ و طرح لباس بپرسید و دست آنها را در انتخاب نوع پوششان (البته با توجه به نکته‌هایی که گفتیم) باز بگذارید.

 

 

۷٫ بدون استفاده از شوینده های قوی

باید از شوینده‌های مناسب برای شستن لباس سالمندان استفاده شود. برخی از شوینده‌ها موادشیمیایی بسیار قدرتمندی دارند و اگر مقدار بسیار اندکی از این مواد داخل لباس‌ها باقی بمانند، می‌توانند باعث ایجاد برخی ضایعات پوستی در بدن سالمندان بشوند. به‌همین‌دلیل توصیه می‌شود لباس سالمندان به‌خصوص لباس‌های زیر آنها را با شوینده‌هایی مانند صابون یا شامپوی کودکان که کمتر ایجاد حساسیت می‌کنند و موادشیمیایی و قلیایی کمتری دارند، بشویید.

 

 

۸٫ بدون وسواس

سالمندان نباید از یک لباس به‌طور وسواس‌گونه، استفاده کنند. متاسفانه برخی از سالمندان به‌طور وسواس‌گونه علاقه شدیدی نسبت به یکی از لباس‌های خود پیدا می‌کنند. علاقه شدید به این لباس خاص، ممکن است به مراسمی که سالمند برای اولین بار آن لباس را پوشیده است، مربوط باشد.

مثلا برخی از سالمندان به لباسی که در مراسم ازدواج فرزندانشان پوشیده‌اند، علاقه دارند، برخی به لباس دامادی‌شان و برخی دیگر به لباسی که اولین روز کاری یا هنگام بازنشستگی به تن داشته‌اند، علاقه نشان می‌دهند و مدام اصرار به پوشیدن آنها دارند.

استفاده مداوم از یک لباس، می‌تواند باعث پوسیدگی و از بین رفتن آن شود و مشکلات جسمی خاصی را برای فرد سالمند به وجود بیاورد. از طرف دیگر، پوشیدن بیش از حد یک لباس می‌تواند روی روحیه خود فرد سالمند و اطرافیان او تاثیر منفی بگذارد بنابراین به آنها یا اطرافیانشان توصیه می‌شود یک لباس تقریبا شبیه به رنگ و طرح آن لباس خاص خریداری و از آن استفاده کنند.

 

منبع: ویستا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.