اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چرا بیشتر فوتی های کرونا مربوط به سالمندان است؟

فوتی های کرونا در سالمندان

به گزارش شادمان، محمدرضا قدیر با بیان این که استان قم در مسئله کرونا به یک وضعیت نسبتا ثابت با یک سیر نزولی با شیب کم رسیده است اظهار کرد: اکنون تعداد بستری ها با تعداد ترخیص ها تقریبا برابر شده است.

وی افزود: حدود ۵۸۵ بیمار بستری در استان داریم که ۱۴۰ مورد از آن ها ها بدحال و نیازمند خدمات ویژه هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم آمار مرگ و میر کرونایی روزانه در استان را نیز به طور میانگین ۸ تا ۱۰ نفر اعلام و اضافه کرد: در قم تردد زیادی چه در داخل شهر و چه در خارج از شهر مشاهده می شود که نیازمند کنترل است، چراکه تردد زیاد شهروندان سبب چرخش بیشتر ویروس هم می شود.

وی با بیان این که علت مرگ و میر زیاد کرونایی در کشور عدم رعایت حفاظت از افراد پُرخطر است تصریح کرد: ۹۰ درصد فوتی های این روزها مربوط به افراد سالمند و همچنین بیماران زمینه ای است که برخی کشورهای اروپایی در این چند ماه اخیر تلاش ویژه ای برای حفاظت از آنان داشته و مرگ و میر کرونایی خود را کاهش داده اند و ما نیز نیازمند این توجه بویژه با همراهی سازمای حمایتی هستیم.

قدیر در ادامه مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا را نیازمند پشتوانه اجرایی و قاطعیت در اجرا دانست و گفت: مبارزه با کرونا و کنترل آن تنها مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی نیست، بلکه مشارکت همه مردم و مسؤولان را می طلبد.

وی با ابراز نگرانی از در پیش بودن آذر ماه و آغاز فصل سرما گفت: یکی از مهم ترین عوامل پیشگیری از چرخش ویروس کرونا، تعبیه تهویه های مکنده است که باید در اماکن مختلف به کار گرفته شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هم چنین از هم استانی ها خواست تا ضمن به حداقل رساندن ترددها، فاصله گذاری را در خانه ها رعایت کنند.

وی ضمن ضروری خواندن اعطای اختیارات به ستادهای استانی مبارزه با کرونا، از استهلاک جسمی و روحی کادر درمان نیز ابراز نگرانی کرد.

قدیر همچنین تصریح کرد: تردیدی نیست که درباره ممنوعیت تجمع ها و همایش ها، رفتار مسؤولان هم باید همپای مردم تغییر کند، چراکه مسؤولان الگوی رفتاری مردم قرار می گیرند.

وی با اشاره به لزوم اقناع سازی مردمی گفت: شاید عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط برخی از مردم، نوعی نافرمانی مدنی به دلیل مشکلات معیشتی آنان باشد که باید این امر را نیز با برنامه ریزی های دقیق و فرهنگ سازی های مناسب مدیریت کرد.

منبع: فارس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.