اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

سالمندان نابینا چگونه خود را سرگرم کنند؟

سالمندان نابینا سالمند نابینا

سالمندان معمولا به سختی می توانند خود را سرگرم کنند و این سختی برای سالمندان نابینا چند برابر است. اما ما به شما چند سرگمی می آموزیم که می توانید سالمند نابینا که اطرافتان هست را سرگرم کنید.

به گزارش خبرنگار شادمان، فعالیت های زیادی برای افراد مسن و نابینا در نظر گرفته شده است تا بتوانند وقت خود را پر کنند و کیفیت زندگی شان را بهبود بخشند.

اما فعالیت ها برای سالمندان نابینا محدودتر است در این میان حمایت خانواده و دوستان می تواند زندگی را برای افراد مسن و نابینا لذت بخش تر کند.

اگر در اطراف سالمند نابینا وجود دارد، می توانید با بهره گرفتن از این نوشته به او در سرگرم شدن کمک کنید.

خواندن کتاب برای سالمندان نابینا

لذت بردن از کتاب هنوز برای افراد مسن که بینایی خود را از دست داده اند امکان پذیر است. کسانی که کاملا نابینا نیستند ممکن است بتوانند کتابهای چاپی بزرگ را که در بسیاری از کتابخانه ها و کتابفروشی ها موجود است بخوانند.

بیشتر بخوانید:

نکاتی در خصوص آب مروارید در بین سالمندان

حتی پیشنهاد می شود برای آنها کتاب صوتی تهیه کنیم و در اختیارشان قرار دهیم.

این روزها کتابهای مخصوص نابینایان که با خط بریل نوشته شده نیز در دسترس است البته منوط به این موضوع است که سالمند نابینا خواندن خط بریل را آموخته باشد. که معمولا کسانی که در سالمندی نابینا شده اند، این توانایی را ندارند.

خواندن کتاب برای سالمندان نابینا

قلاب بافی برای سالمندان نابینا

درست است که فرد سالمند نمی تواند خوب ببیند اما اگر در جوانی قلاب بافی انجام داده باشد، می تواند بدون نگاه کردن و تنها با شمردن رج ها قلاب بافی کند.

پروژه های بافندگی و قلاب بافی روش خوبی برای وقت گذرانی و ساختن روسری ، کلاه یا پتو برای خود یا هدیه دادن برای دیگران است. کار با نخ احساس لمسی لذت بخشی را ایجاد می کند و این فعالیت ها را می توان تنها با لمس و بدون نیاز به اعتماد به بینایی انجام داد.

گوش دادن به رادیو

سالمندان نابینا ممکن است گوش دادن به رادیو را راهی برای همراهی با آنچه در دنیا اتفاق می افتد و همچنین لذت بردن از موسیقی بدانند. گوش دادن به رادیو اغلب به عنوان یک سرگرمی مهم برای افراد نابینا گزارش شده است.

سفالگری

بنیاد آمریکایی نابینایان گزارش می دهد، از آنجا که ایجاد ظروف سفالی بیش از بینایی به حس لامسه بستگی دارد ، می تواند فعالیت خوبی برای نابینایان باشد. نابینایان سالخورده می توانند کارهای سفالگری را طراحی و انجام دهند.

ورزش

ممکن است ورزش کردن برای سالمندان کم بینا به نظر کمی عجیب بیاید، اما ورزش از ایده هایی جالب برای سالمندان کم بینا می باشد و میتواند روحیه آنها را تقویت کند. ورزش هایی مانند حرکات کششی و دویدن روی دستگاه یا کار با دوچرخه ثابت می تواند هم سرگرم کننده باشد و هم به سلامتی کمک کند.

مراقبت از سالمندان نابینا

سالمند نابینا یا شدیدا کم بینابرای تطبیق خود با محیط  راهکارهایی نیاز دارد. سالمندان  پس از عمل های جراحی چشم بعلت وجود پانسمان یا التهاب پس از عمل از چشم سالم خود نیز نمی توانند استفاده کنند این سالمندان  همانند سایر بیماران پس از عمل، نیاز دارند که زودتر  تحرک خود را پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:

راهنمای مراقبت از بیمار آلزایمری

این تحرک نه تنها برای عملکرد فیزیولوژیک سالمند بلکه برای کارایی موثر سالمند در محیط (در محدوده توانایی دید) ضروری است. انجام فعالیتهای روزمره مثل قدم زدن از طرف تخت به طرف صندلی، نیازمند درک مفاهیم و جهات فضایی می باشد. سالمند باید آگاهی داشته باشد که در کجای محیط اطراف قرار دارد . در این شرایط پرستار سالمند می باید سالمند را راهنمایی کند که از چه مسیری حرکت کند که ایمن تر باشد .

سالمندانی که بعلت یک بیماری مزمن و پیشرونده چشمی دچار نقص بینایی شده اند مانند (گلوکوم) نسبت به سالمندانی که بطور ناگهانی بینایی خود را از دست داده اند مهارت های بیشتری دارند.این سالمندان مفاهیم فضایی جهت یابی را زودتر درک می کنند و همچنین پیدا کردن طرح و نقشه اطاق با استفاده از حافظه برای این سالمندان آسان تر می باشد.

سالمندان نابینا سالمند نابینا

سالمند باید در هنگام غذا خوردن موقعیت وسایل موجود در سفره را برحسب صفحه ساعت آموزش ببیند. مثلاً به او گفته شود که بشقاب اصلی غذا را در موقعیت ساعت ۱۲ قرار داده اید و یا اینکه فنجان قهوه را در وضعیت ساعت ۳ گذاشته اید.زمانی که سالمند برای تغییر وضعیت از ایستاده به نشسته کمک می شود می باید به آنها آموزش داده شود که قبل از نشستن بر روی صندلی، با پشت پاهای خود پایه صندلی را لمس کنند. این کار به آنها امکان می دهد که موقعیت دقیق خود را نسبت به صندلی پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:

۵ اصل ابتدایی که هنگام مراقبت از سالمندان باید رعایت شوند

 در میز کنار تخت سالمند باید از زنگ اخبار استفاده کرد و قسمت های مختلف زنگ اخبار به بیمار شناسانده آموزش داده شود تا بیمار بتواند به هنگام نیاز از آن استفاده کند و دکمه ها را بفشارد. سالمند  باید محل قرار گرفتن وسایل روی میز خود را بداند مانند تلفن پارچ آب و سایر وسایل.تمام اثاثیه و مبلمان اطاق باید در موقعیت ثابت و دائمی وضعیت داده شوند. زمانی که فردی  که وارد اطاق سالمند نا بینا یا کم بینا می شود باید به صورت مودبانه ای حضور خود را اعلام کند و موقعیت خود را اعلام نماید.

مراقب سالمند در ملاقات اولیه با بیمار باید میزان کمک فیزیکی مورد نیاز را با توجه به نقص بینایی بررسی نماید. مراقب باید درک کند که روش کمک جسمی تامین استقلال و ایمنی برای بیمار به همراه دارد.همچنین نیاز است که برنامه های جهت یابی و حرکت به خانواده سالمند نابینا هم آموزش داده شود.

چگونگی آموزش طرح اتاق به سالمندان نابینا

تشریح یک محیط برای بیمار نابینا به این صورت است که بخش های مختلف یا وسایل موجود در اطاق را بر اساس جهت آنها نسبت به بیمار (چپ، راست، جلو و عقب) و ارتباط بین آنها با یکدیگر و فاصله آنها بر حسب معیارهای قابل اندازه گیری (مثلا چند قدم) توضیح داده می شوند.اشیاء متحرک موجود در اطاق مثل میزهای کنار تخت و صندلی ها باید از اشیاء ثابت مثل مبل سنگین بزرگ تمایز داده شوند تا در هنگام نقشه کشی ذهنی سالمند موجب سردرگمی او نشود. ضمنا لازم است که فاصله وسایل موجود در اطاق از نقاط مرجع مشخص شود.

برای تشریح سایر قسمت های منزل مانند حمام، راهرو و اطاق معاینه نیز از همین تکنیک استفاده می شود. لمس کردن اشیاء به درک موقعیت آنها در محیط کمک می کند. وقتی که پرستار بیمار را به طرف حمام یا اطاق معاینه راهنمایی می کند توضیح مکرر پرستار برای آشنا کردن بیمار با مسیر اطاق لازم است.

چند نکته در رابطه با چگونگی کمک  به سالمندان نابینا:

۱- قبل از انجام هر کمکی نظر فرد نابینا را در مورد کمک به او جویا شوید.

۲-در صورت کمک و راهنمایی در راه رفتن؛ اجازه دهید فرد نابینا بازوی شما را بگیرد و از هل دادن و گرفتن او خودداری کنید.

۳- هنگامیکه با فرد نابینا روبرو می شوید خود را به او معرفی کنید و زمانی که قصد ترک محل را دارید به او بگویید که محل را ترک میکنید.

۴-  مستقیماً با خود سالمند نابینا حرف بزنید و برای صحبت با او شخص دیگری را واسطه قرار ندهید چرا که او قادر است بخوبی مفهوم کلام شما را درک کرده و پاسخ مناسب بدهد.

۵-هیچگاه با فرد نابینا بلند صحبت نکنید چرا که آنها دارای حس شنوایی قوی هستند.

۶-بجای نابینا به نگاه کردن بپردازید و محیط اطرافش را برای او شرح دهید تا او نیز بتواند با محیط ارتباطی سازنده برقرار کند.

۷-بخاطر ضعف آنها در بینایی از اشتباهاتشان چشم پوشی نکرده و به آنها فرصت دهید تا اشتباه خود را جبران نمایند.

منابع:

healthfully.com

mehrparvar.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.