اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال جاری چند است؟

خدمات پرستاری

به گزارش شادمان، با افزایش سن بدن فرد دیگر مانند دروان جوانی نیست. در دوران سالمندی بسیاری از ویتامین‌ها و پروتئین‌های موردنیاز بدن دیگر توسط بدن تامین نمی‌شوند. همین امر باعث می‌شود که بدن از لحاظ جسمی ضعف پیدا کند، به این ترتیب فرد سالمند دیگر قادر نیست که مانند دوران جوانی فعالیت‌های روزانه خود را به تنهایی انجام دهد.

در این دوران بسیاری از ویتامین‌های مورد نیاز بدن باید از طریق تغذیه مناسب و داروهای مکمل وارد بدن شوند. بسیاری از سالمندان ترجیح می‌دهند در این دوران از یک پرستار کمک بگیرند تا بتوانند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند. پرستار می‌تواند در تمام امور به سالمند کمک کند.

چه زمانی باید پرستار استخدام کنیم؟

در کشور ما جمعیت افراد سالمند رو به افزایش است. از طرفی با توجه به پیشرفت علم پزشکی و مراقبت‌های تخصصی، اغلب سالمندان برای ادامه زندگی و مراقبت‌های روزانه به پرستار نیاز دارند. اینکه چه زمانی سالمند پرستار نیاز دارد یا پرستار باید چه اقداماتی را برای فرد سالمند انجام دهد، بستگی به توانایی سالمند دارد. هرچه توانایی سالمند در انجام فعالیت‌های روزمره‌اش بیشتر باشد کمتر به مراقبت و پرستاری نیاز دارد. اما درصورتی که سالمند توانایی انجام فعالیت‌های روزانه خود را نداشته باشد باید پرستار، به صورت شبانه‌روزی در کنارش باشد.

پرستار سالمند کیست

پرستار سالمند در واقع مسئولیت نگهداری و مراقبت از سالمند ناتوان، کم‌توان و بیمار را به عهده می‌گیرد. پرستار سالمند با پرستارهای معمولی در بیمارستان تفاوت بسیاری دارد، این پرستار دوره‌های تخصصی برای نگهداری از سالمندان را آموزش دیده است و به راحتی می‌تواند نیاز مراقبتی و درمانی سالمندان را تشخیص دهد.

پرستار سالمند با توجه به خدماتی که ارائه می‌دهد حقوق ماهیانه خود را دریافت می‌کند. درصورت شبانه‌روزی بودن پرستاری یا انجام خدمات اضافه هزینه حقوق پرستار کاملا پرداخت می‌شود.

کمک اصلی پرستار برای سالمند

به طور کلی وظیفه پرستار در مراقبت و نگهداری از فرد سالمند به دو قسمت تقسیم می‌شود.

امور منزل: بعضی از سالمندان به قدری ناتوان می‌شوند که دیگر قادر نیستند فعالیت‌های شخصی و کوچکترین امور مربوط به منزل را انجام دهند. در این حالت پرستار سالمندان علاوه بر نگهداری از فرد سالمند و انجام فعالیت‌های روزمره او، امور مربوط به من منزل(تمیز کردن روزانه منزل، شستشوی لباس‌ها، تهیه شام و وعده‌های غذایی و..) را هم انجام می‌دهد.

پرستاران برای انجام هرکدام از این خدمات حقوق و مزایای جداگانه‌ای دارند.

امور مربوط به سالمند: پرستار سالمند وظیفه‌ی انجام تمام وظایف شخصی فرد سالمند( نظافت روزانه، پیاده‌روی، ورزش صبحگاهی، وعده‌های غذایی مرتب و روزانه، خوردن قرص و دارو سر وقت و…) و تمام فعالیت‌های روزانه آن را به عهده دارد.

پرستاری سالمند

تعرفه خدمات پرستاری برای سالمندان سال ۱۴۰۰

در جدول زیر تمام تعرفه‌های نگهداری و پرستاری از افراد سالمند را با توجه به پایه حقوق در سال ۱۴۰۰ عنوان کرده‌ایم:

ساعت کاری            جنسیت سالمند          وضعیت فرد سالمند خدمات مورد نیاز    تعرفه پرستاری

۸ ساعت کار در روز              سالمند خانم              سالم و سلامت         نگهداری و پرستاری از سالمند، آشپزی و امور منزل            ۱.۶۰۰.۰۰۰ الی ۱.۸۰۰.۰۰۰

۸ ساعت کار در روز              سالمند خانم              کمک به تحرک – پوشکی یا لگنی          انجام آشپزی و امور منزل سالمند، تعویض پوشک و یا گذاشتن لگن             ۱.۹۰۰.۰۰۰ الی ۲.۱۰۰.۰۰۰

۸ ساعت کار در روز              سالمند آقا  سالم و سلامت         نگهداری و پرستاری از سالمند، آشپزی و امور منزل            ۱.۸۰۰.۰۰۰ الی ۱.۹۰۰.۰۰۰

۸ ساعت کار در روز              سالمند آقا  کمک به تحرک – پوشکی یا لگنی          انجام آشپزی و امور منزل سالمند، تعویض پوشک و یا گذاشتن لگن                ۲.۰۰۰.۰۰۰ الی ۲.۲۰۰.۰۰۰

برای تماس کارشناسان، فرم زیر را پر کنید.

نام و نام خانوادگی*

شماره تماس*

پیام

راهنمای برای نیازسنجی و نحوه استخدام پرستار

در صورت استخدام پرستار سالمند، ابتدا نیازها و محدودیت های بیمار را شناسایی کنید، از جمله لیستی از علاقه مندی ها و چیزهایی که دوست ندارد را آماده کنید. انتظارات خود را ارزیابی کنید و توصیه های پزشک را مرور کنید.

در مرحله بعدی لازم است که پرستار، برنامه ها و نیازهای خود و بیمار را مشخص کند. از جمله ساعات کاری خاص، مسئولیت ها، نیازهای بیمار و دارو ها و چیزهای دیگر را مرور کند و چیزهایی را به کارفرما ارائه دهد مثل مدارک تحصیلی، سابقه کاری و منطقه زندگی.

نحوه استخدام پرستار برای سالمندان از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که قرار است مدت زمان طولانی را با سالمنتد شما بگذراند. به هیچ عنوان نباید پرستارانی را که مجوز وزارت بهداشت ندارند استخدام کنید. اگر برای نگهداری از افراد سالمند نیاز به پرستار دارید بهتر است، به مراکز معتبر مراجعه کنید.

برای استخدام پرستار سالمند باید در به چند نکته توجه داشته باشید:

گزینش نیرو برای استخدام

مراکزی که مربوط به استخدام پرستار برای نگهداری از سالمندان است، در حین جذب نیرو تمام موارد را مورد بررسی قرار می‌دهد. داشتن شناسنامه، کارت‌ملی، معرف، سفته و ضامن معتبر و… از جمله شرایطی است که یک پرستار برای جذب در مراکز مربوط(زیمد) باید ارائه دهد. تنها دلیل دریافت سفته هم ایجاد اعتماد میان سالمند و پرستار است.

مراقبت صحیح از سالمند

نحوه کار، نگهداری از سالمند و نحوه برخورد صحیح با سالمند باید مورد تایید مرکز پرستاری باشد. متاسفانه مراکزی هستند که روی راندمان و بازده کارشان به هیچ عنوان نظارت نمی‌شود، از این رو در صورت دیدن هرکوتاهی و کم‌کاری بهتر است به مرکز پرستاری اطلاع دهید.

گواهی عدم سوپیشینه

مدارکی که هر مرکز پرستاری برای جذب پرستار دریافت می‌کند بسیار متفاوت است. مقدار سفته در مراکز اعداد و ارقام مختلفی را نشان می‌دهد. اما هیچکدام از این مراکز گواهی عدم سوپیشینه دریافت نمی‌کنند. درصورتی که پرستار استخدام شده باید عدم سوپیشینه را نیز داشته باشد.

کمبود نظارتی درمورد گزینش نیرو

در حین جذب و گزینش نیرو باید نهایت دقت و سختگیری را به کار برد. بسیاری از مراکز استخدام پرستار هستند که بیش از یک سوم نیروهایشان با مدارک جعلی درحال فعالیت هستند. فردی که سابقه‌دار است با مدرک جعلی لیسانس در حال نگهداری از یک سالمند یا کودک است. به دلیل فراوانی این مراکز، وزارت بهداشت و درمان توانایی برخورد با آن‌ها و نظارت دقیق روی آن‌ها را ندارد.

پس بهتر است مسئولین این مراکز خودشان در حین استخدام پرستار به مدارک و عدم سوپیشینه فرد توجه داشته باشند.

هزینه پرستار

عوامل و شرایط مختلفی می‌تواند روی هزینه پرستار و هزینه نگهداری از سالمند در منزل تاثیرگذار باشد. هزینه نگهداری از سالمندان در منزل تحت تاثیر چهار عامل مهم قرار می‌گیرد که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد:

زمان نگهداری از سالمند

نگهداری از سالمندان در منزل شیفت‌های مختلفی دارد، هزینه نگهداری سالمندان در این شیفت‌ها کاملا متغیر است. معمولا مراکز خدماتی خارج از این شیفت‌ها نیرو اعزام نمی‌کنند.

پرستار سالمند ۲۴ ساعته

پرستار سالمند ۸ ساعت در روز

پرستار سالمند ۱۲ ساعت در روز

پرستار سالمند به صورت پاره وقت

نگهداری از سالمندان با هزینه خورد و خوراک، رفت و آمد همراه است. اگر سالمند نیاز به مراقبت روزانه داشته باشد، حقوق پرستار روزانه تمام این هزینه‌ها را پوشش می‌دهد. به همین دلیل است که پرستاران ساعتی و پاره‌وقت میزان درآمد بیشتری دارند.

خدمات مورد نیاز فرد سالمند

معمولا خدمات مورد نیاز فرد سالمند به دو دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول: در این دسته سالمندانی قرار دارند که فعالیت‌های روزانه خود را نمی‌توانند انجام دهند. پرستار در انجام کارها به سالمند کمک می‌کند. به عنوان مثال ورزش صبحگاهی، پیاده‌روی، پارک رفتن، رفتن به گردش و تفریح و… از فعالیت‌هایی است که سالمند برای انجام آن نیاز به پرستار دارد.

دسته دوم: سالمندانی در این دسته قرار گرفتند که توانایی انجام کارهای مراقبتی خود را ندارند. این دسته از سالمندان در انجام کارهای بهداشتی، حمام کردن، لباس عوض کردن و… هم دچار مشکل هستند. در این‌حالت وظیفه پرستار انجام کارهای مراقبتی سالمند است.

نوع سرویس مورد نیاز فرد سالمند

همدم سالمند:

همدم سالمند فردی است که علاوه بر نگهداری از سالمند، انجام فعالیت‌ها روزمره سالمند، هم صحبتی و هم‌کلامی با سالمند، پرکردن اوقات فراغت سالمند، انجام فعالیت‌های شخصی و بهدشاتی سالمند از وظایف همدم است.

مراقبت از سالمند:

در این نوع سرویس ارائه شده به سالمند، در مرحله اول انجام فعالیت‌های روزانه و مسائل شخصی سالمند در اولویت قرار دارد. در این مورد پرستار در ازای هر وظیفه خارج از قراردادی که انجام دهد هزینه جدا می‌گیرد. هرچه میزان مراقبت و نگهداری از سالمند بیشتر شود، هزینه پرستار هم افزایش پیدا می‌کند.

محل زندگی فرد سالمند

محل زندگی فرد سالمند یکی از عوامل تاثیرگذار هزینه پرستار است. اگر پرستار شبانه ‌روزی نباشد، باید هر روز به خانه فرد سالمند برود و این عمل خود نیازمند به هزینه است. هرچه محل زندگی فرد سالمند به پرستار زیاد باشد، هزینه پرداختی به پرستار هم افزایش پیدا می‌کند. پس در حین استخدام پرستار به این نکته توجه داشته باشید.

وظایف پرستار سالمند

پرستار سالمند(elderly nurse) مراقب و نگهدار سالمند است. معمولا سالمندانی که دیگر توانایی انجام کارهای روزمره خود را ندارند با کمک یک پرستار به زندگی خود ادامه می‌دهند. اما این پرستار چه وظایفی دارد؟ انجام چه کارهایی در حیطه وظایف اوست؟

وظایف یک سالمند در حیطه خدمات پرستاری در منزل

ثبت علائم حیاتی و روزانه سالمند

نظارت بر مصرف داروها در زمان تعیین شده

شست‌وشو و پانسمان زخم‌ها

آموزش نحوه صحیح و اصولی مراقبت از سالمند به خانواده او

ارائه راهکارها و پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت جسمی سالمند در منزل

ارتباط پرستار سالمند با پزشک، مشاور سلات یا مددکار سالمند

تشویق سالمند به همکاری

کنترل علائمی که می‌تواند منجر به بدحال و وخامت حال سالمند شود

ارزیابی اولیه و تعیین برنامه مراقبت از او

وظایف یک سالمند در حیطه خدمات مراقبتی در منزل:

همراهی کردن او در پیاده‌روی و ورزش صبحگاهی

بازی کردن

پرکردن اوقات فراغت سالمند

وظایف یک سالمند در حیطه خدمات بهداشتی فرد در منزل:

کمک به دوش گرفتن و حمام کردن فرد سالمند

آراستن فرد سالمند از لحاظ ظاهری(آرایش و پیرایش مو، آراستگی پوشش)

کمک به بهداشت دهان و دندان فرد سالمند

شست‌وشوی روتختی و لباس‌های سالمند

انجام امور نظافتی منزل فرد سالمند

تعویض لباس سالمند

نحوه قیمت گذاری

معمولا هزینه نگهداری از سالمند در منزل هر سال در مقایسه با سال گذشته حدود ۲۵ درصد افزایش پیدا می‌کنند. قیمت‌گذاری حقوق و مزایای پرستار برای مراقبت از سالمندان در منزل بر اساس چهارچوب و قواعد خاصی مشخص می‌شود.

حقوق نگهداری از سالمندان بر اساس هشت ساعت کار در پنج روز هفته است.

درصورتی که پرستار یک روز کاری را حذف کند، ۲۰ درصد از حقوق آن کسر خواهد شد.

درصورت نیاز به پرستار در روزهای آخر هفته(پنج‌شنبه و جمعه) حدود ۳۰۰ هزار تومان به حقوق ماهانه اضافه می‌شود.

به ازای هر ساعت افزایش یا کاهش ساعت کاری فرد حدود ۲۰۰ هزار تومان از حقوق ماهانه آن کسر می‌شود.

چه زمانی نیاز به پرستار داریم؟

معمولا با افزایش سن، فرد در انجام فعالیت‌های روزمره خود دچار مشکل می‌شود. در این زمان اگر خانواده شرایط نگهداری سالمند را نداشته باشند یا باید برای او پرستار استخدام کنند که در منزلش از سالمند نگهداری کند، یا او را به خانه‌ی سالمندان بفرستند که این گزینه نیاز به هزینه‌ی بیشتری دارد.

اگر فرد برای انجام کارهای شخصی، فعالیت‌های روزانه، گردش و تفریح ناتوان باشد زمان آن رسیده تا برای فرد پرستار استخدام کنند.

منبع : زیمد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.