اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چرا مسئولان نسبت به سالمندان بی اهمیت هستند؟

اهمیت جایگاه سالمندان

به گزارش شادمان،در همه جای دنیا یکی از مهمترین وظایف نهادهای عمومی، مردم و گروه های مختلف اجتماعی حفظ منزلت، احترام و جایگاه سالمندان و بازنشستگان و حمایت مادی و معنوی از آنان است. شاید علاوه بر رعایت مسائل اخلاقی و انسانی یکی از مهمترین دلایل این اتفاق آن باشد که این مرحله از زندگی که انسان بیشتر به حمایت مادی و معنوی جامعه نیاز دارد پیش روی همه قرار داشته و همگان حتماً روزی به آن خواهند رسید.

در کشور ما نیز در این رابطه در مقام ادعا، سخن بسیار گفته شده و کمابیش اتفاقاتی همچون طرح منزلت نیز افتاده است اما تا رسیدن به نقطه ی قابل قبول فاصله ی بسیاری داریم. حال بازنشستگان علاوه بر اینکه باید با مشکلات جسمی خودشان دست و پنجه نرم  کنند، دغدغه مالی هم به مشکلات‌شان اضافه شده است.

بازنشستگان زیر خط فقر هستند

امروزه خط فقر دو میلیون تومان اعلام شده است. طبق اعلام این آمار مشخص است که  بیش از ۸۰% بازنشستگان و مستمری بگیران دریافتی کمتر از  یک سوم خط فقر دارند! که این خود به نوبه خود قابل تامل و تاسف است!

اگر حدود حقوق بازنشستگانی که حداقل حقوق را دریافت می کند ۲۳/۰۰۰  تومان در نظر بگیریم، آنها حتی نمی توانند با حقوق مستمری روزانه یک کیلو گوشت بخرند!

طبق محاسبات مشخص می شود که بسیاری از مستمری بگیران حدود ده درصد مبلغ تعیین شده خط فقر، مستمری دریافت می کنند و این فاجعه است!

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس گفته: با توجه به اینکه بازنشستگان حقوق کمی دریافت می کنند بر همین اساس باید مستمری آنان و کارگران سالانه حداقل مطابق با نرخ تورم زیاد شود در حالی که در هیچ سالی اینگونه نبوده است

به عبارت دیگر می توان گفت رقم تعیین شده برای مستمری، مبلغی است که با آن فقط بازنشستگان بتوانند نفس بکشند! اما اینکه عزت و شرف بازنشستگان ما زیر سوال می رود را چه کسی پاسخگوست؟ چرا بازنشستگان ما هیچ امکانات و رفاهی برای‌شان محیا نمی شود؟

در این میان در حالیکه سطح هزینه های بازنشستگان نسبت به فرزندان، هزینه های دارو و درمان روز به روز در حال افزایش است اما حقوق بازنشستگان سالانه آن هم با حداقل درصد افزایش پیدا می کند!
 
به راستی آیا پاسخ حقوق بگیران و کارکنان شریفی که قبل از همه مالیات و سایر الزامات قانونی خود را به صورت کامل پرداخت می کنند این گونه است؟

کارمند دولت در زمان بازنشستگی درست همان موقعی که در قله ی هزینه های زندگی خود قرار می گیرد یعنی زمانی که فرزندان هر کدام به گونه ای چشم به مساعدت و پشتیبانی مالی پدر خانواده دارند که شهریه ی دانشگاه آنان را پرداخت نماید، یا هزینه های ازدواج، تأمین مسکن و جهیزیه آن ها و سایر هزینه های از این جنس را تأمین کند بجای حمایت از سوی دولت با چنین تصمیمی مواجه می گردند. امری که علاوه بر کاهش بهره وری و انگیزه ی کارکنان دستگاه های اجرایی کشور سبب پرهیز نیروهای تحصیل کرده ی مستعد، کارامد و برجسته از حضور در دولت نیز می گردد. متأسفانه برخی از تصمیماتی که در کشور گرفته می شود یا زمان لازم برای بررسی ابعاد مختلف آن سپری نمی گردد و یا فقط از یک منظر و آن هم صرفاً مالی و اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرد.

بدون شک چنین اقداماتی نظام اداری کشور را که سال هاست از چابکی و چالاکی لازم بی بهره بوده و میزان ساعات کاری مفید آن از استانداردها بسیار پایین تراست دچار آسیب و رکود بیشتری خواهد کرد. باید این چنین تصمیماتی که می تواند تبعات زیادی برای نظام اداری کشور به همراه داشته باشد با تدبیر و تأمل بیشتری گرفته شود.

مستمری بازنشستگان باید طبق تورم افزایش پیدا کند

به تازگی محمد اسماعیل سعیدی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس گفته: براساس قانون، مستمری بازنشستگان هر سال باید طبق تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی افزایش پیدا کند و پیشنهاد ما نیز در مجلس همین موضوع است.

وی تاکید کرده: سال گذشته نرخ تورم اعلام شده بیش از ۳۵ درصد بود اما حقوق آنها ۲۵ درصد افزایش پیدا کرد. بنابراین ما به التفاوت مانده از حقوق امسال بازنشستگان باید در سال آینده تامین شود و این مبلغ باید جدای از حقوق آنان محاسبه شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس گفته: با توجه به اینکه بازنشستگان حقوق کمی دریافت می کنند بر همین اساس باید مستمری آنان و کارگران سالانه حداقل مطابق با نرخ تورم زیاد شود در حالی که در هیچ سالی اینگونه نبوده است.

سعیدی تصریح کرده: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی حقوق زیر ۲ میلیون تومان را خط فقر اعلام کرده و بر همین اساس می بینیم که اکثر بازنشستگان با مبلغ دریافتی ناچیز، زیر خط فقر هستند.

سطح هزینه های بازنشستگان نسبت به فرزندان، هزینه های دارو و درمان روز به روز در حال افزایش است اما حقوق بازنشستگان سالانه آن هم با حداقل درصد افزایش پیدا می کند!

وی عنوان کرده: مسئولان سازمان تامین اجتماعی آماری که تا پایان دی ماه امسال به ما ارائه کرده اند این بود که ۵۰.۲ درصد بازنشستگان حقوق بین یک تا دو میلیون تومان و ۳.۶۱ درصد نیز کمتر از ۶۰۰ هزار تومان دریافت می کنند.

به گفته سعیدی، همچنین ۱۱.۳۸ درصد از مستمری بگیران نیز حقوقشان ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است و ۲۰.۳۲ درصد آنان نیز ۸۰۰ تا یک میلیون تومان دریافت می کنند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: آمارها نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد بازنشستگان حقوق کمتر از دو میلیون تومان دریافت می کنند و بر اساس گفته وزیر رفاه، زیر خط فقر بوده و از عهده هزینه های زندگی خود و خانواده شان برنمی آیند. بنابراین دولت باید فکر اساسی برای افزایش حقوق این افراد کند.

وی از تلاش کمیسیون اجتماعی و نمایندگان مجلس برای افزایش حقوق بازنشستگان خبر داد و گفت: پیشنهاد ما این بود که دستمزدها در سال آینده بر اساس نرخ اعلام شده تورم تعیین شود که بر اساس آمارهای متعدد، نرخ تورم زیر ۲۰ درصد بوده است این در حالی است که آمارهای غیر رسمی نرخ تورم را بیش از این میزان اعلام کرده است.
حال باید منتظر ماند و دید که آیا این بار بازنشستگان مورد توجه مسئولان مربوطه قرار می گیرند تا بلکه کمی از دغدغه هایشان کم شود و بتوانند رنگ آرامش را ببینند؟

منبع: تبیان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.