اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تدوین سند سالمندان در کشور

سند سالمندان

به گزارش شادمان، البته رشد جمعیت، سیل سالمندی را نیز به وجود آورد. بر همین اساس است که باید برای جمعیت سالمند کشور نیز برنامه داشته باشیم. به این ترتیب با سیر رشد جمعیت در آینده سالمندان زیادی خواهیم داشت که بی‌تردید نیازمند بیمارستان‌های فوق تخصصی هستیم. بر این اساس باید در آینده بیمارستان‌های فوق تخصصی سالمندان داشته باشیم. پدیده شهرنشینی و سرعت گرفتن آن نیز در ایران شش برابر دیگر نقاط دنیاست که در این زمینه هم باید فکری کرد.

هر چند در دهه اول انقلاب به ازای هر هزار نفر، سالانه پنج نفر به جمعیت کشور افزوده می‌شد، اما اکنون به ازای هر هزار نفر سالانه ۱۶ نفر به جمعیت کشور افزوده می‌شود. یعنی این نرخ نصف شده است. بر این اساس است که اکنون مسئولان و مقام معظم رهبری در این باره هشدار داده‌اند که جامعه به سمت پیر شدن حرکت می‌کند. به این ترتیب بود که سیاست‌های جمعیتی تغییر کرد و ماموریت وزارت بهداشت نیز در این راستا تغییر کرد. البته باید گفت که کنترل مرگ‌ها نیز باعث رشد جمعیت شده است؛ به طوری که به عنوان مثال در سال ۶۴ حدود ۳۴ هزار کودک به دلیل اسهال فوت کرده‌اند.

کنترل استرس تجویز سومم است. استرس، اختلالات بسیاری را سبب می‌شود؛ از رفلاکس گرفته تا خونریزی معده، سکته قلبی و … باید روش‌های کنترل استرس را یاد گرفت. از طرف دیگر سیگار، قلیان و الکل دشمن سلامتی هستند باید مبلغ ضد سیگار باشیم البته افراد زیادی هم در کشور الکل مصرف می‌کنند. اما چون این موضوع ضد ارزش است، آن را بیان نمی‌کنند. اگر این نسخه ساده را اجرا کنید، حداکثر ۱۰ سال به عمر خود افزوده‌اید

در مقطع کنونی و با توجه به سیاست‌های جدید جمعیتی، تمام همت‌مان را باید بر روی سلامت مادران و نوزادان بگذاریم و برنامه‌های مراقبتی و کنترل بیماری‌ها و مرگ و میر را بیش از پیش داشته باشیم. در حال حاضر وظیفه‌مان کنترل بیماری‌ها و پیشگیری از مرگ‌های نابهنگام است. ضمن فراهم کردن خدمات لازم برای سلامت مادران و کودکان باید برای جامعه سالمند نیز برنامه داشته باشیم.

البته سیاست‌گذاری‌های لازم برای سلامت سالمندان نیز صورت گرفته است. در این راستا سند سلامت سالمندان تصویب شده است که پس از ابلاغ باید اجرایی شود. پدیده سالمندی تنها مشکل جسمی نیست، بلکه نیازمند حمایت‌های اجتماعی، مادی و معنوی است. ثابت شده است که باید سالمند در خانواده نگهداری شود و بر این اساس باید به خانواده‌ای که از سالمند نگهداری می‌کند، کمک شود.

کنترل استرس تجویز سومم است. استرس، اختلالات بسیاری را سبب می‌شود؛ از رفلاکس گرفته تا خونریزی معده، سکته قلبی و … باید روش‌های کنترل استرس را یاد گرفت. از طرف دیگر سیگار، قلیان و الکل دشمن سلامتی هستند باید مبلغ ضد سیگار باشیم البته افراد زیادی هم در کشور الکل مصرف می‌کنند. اما چون این موضوع ضد ارزش است، آن را بیان نمی‌کنند. اگر این نسخه ساده را اجرا کنید، حداکثر ۱۰ سال به عمر خود افزوده‌اید.سند سالمندان در وزارت بهداشت کشور تدوین و به تصویب رسیده است.

منبع : تبیان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.