اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

هشدار! بی تحرکی زنان سالمند در دو سوم ساعات بیداری

مدت زمان نشستن زنان سالمند

یافته‌های یک مطالعه جدید حاکی از بی تحرکی زنان سالمند به میزان دو سوم ساعاتی که بیدار هستند، است.

به گزارش شادمان، اگرچه به نظر می رسد زنان طی این مطالعه در بخش مفید روز بی تحرک هستند، اما فعالیت های کوتاه مدتی نیز داشته اند.

اریک شیروما، سرپرست این تحقیق از بیمارستان زنان بوستون در این رابطه می گوید:
«این بخش اول از یک مطالعه در حال انجام است و اولین مقاله برای بررسی الگوهای فعالیت بدنی و رفتارهای بی تحرک است».

همچنین شیروما می گوید:
«برخی تحقیقات بیان می کنند نشستن طولانی مدت مضر است و بایستی هر ۳۰ دقیقه یک بار بلند شد و کمی راه رفت، اما اطلاعات کمی در مورد اینکه چقدر باید بنشینیم و چقدر بایستیم و چطور اثرات این کارها را بر سلامتی خود بسنجیم، وجود دارد.»

نتایج این تحقیق در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است.

مطالعات قبلی نشان می دادند بیشتر افرادی که طی روز بی تحرک هستند، بیشتر دچار بیماری های مزمن مثل بیماری قلبی، دیابت و سرطان می شوند.

بی تحرکی زنان سالمند


زنان مسن و زنان چاق، بیشتر دچار عادات رفتاری بی تحرک هستند
در مطالعه اخیر که ۷۰۰۰ زن با میانگین سنی ۷۱ سال شرکت داشتند، تقریبا مدت هفت روز، وسیله ای به نام سرعت سنج را پوشیدند که تحرک بدنی را اندازه می گیرد.

اما این وسیله نمی تواند نشان دهد که فرد در حالت ایستاده بوده یا نشسته. وسیله سرعت سنج فقط نشان می دهد فرد بی حرکت بوده یا حرکت بدنی داشته است.

این زنان وسیله سرعت سنج را طی ساعات بیداری خود پوشیدند که به طور متوسط ۱۵ ساعت در روز می شد.

این بررسی می گوید داشتن حداقل یک دقیقه تحرک بدنی به معنای درهم شکستن رفتار بی تحرک است.

نتایج بررسی‌ها تایید کرد که به طور متوسط زنان در طول روز حدود ۶۵٫۵ درصد از نظر جسمی غیرفعال هستند و یا به عبارت دیگر دو سوم روز را می‌نشینند و همین امر سلامت آنها را به طور جدی به خطر می‌اندازد.

این مطالعه بیان کرد زنان مسن و زنان چاق، بیشتر دچار عادات رفتاری بی تحرک هستند.

البته کاهش تحرک بدنی با افزایش سن و یا افزایش وزن مسئله عجیبی نیست.

محققان نمی دانند این زنان هنگام تحرک بدنی، چه کارهایی را انجام می دادند. آن ها فقط می دانند که حرکت بدنی داشته اند یا نه.

وقتی بچه ها بزرگ می شوند و ازدواج می کنند و یا بازنشسته می شوید، میزان فعالیت بدنی شما کم می شود، ولی بایستی دنبال انجام کارهای دیگری باشید و بی تحرک نمایند، مثلا در ورزش های گروهی شرکت کنید، هر روز کمی پیاده روی کنید.

بیشتر بخوانید:

قابل توجه سالمندان؛ کم تحرکی بهتر از بی تحرکی

بی تحرکی شایعترین رفتار پر خطر زنان سالمند

همچنین در مقاله ای با عنوان «کم تحرکی شایعترین رفتار پر خطر زنان میانسال» به قلم بهناز انجذاب، مهشید بکایی، تهمینه فرج خدا و اعظم خوش بین نیز که در سال ۱۳۸۸ منتشر شده آمده است:

فعالیت فیزیکی منظم به عنوان یک رفتار مهم ارتقا دهنده سلامت – باعث پیشگیری و یا به تاخیر انداختن انواع بیماریهای مزمن و مرگ و میر زودرس می گردد. همچنین شواهد متعددی وجود دارد که انجام فعالیت فیزیکی منظم، منجر به ارتقا سلامت روان، کاهش علایم افسردگی و نگرانی رضایت مندی از زندگی و ارتقا کیفیت زندگی می شود.

اما کم تحرکی در زندگی مدرن امروزی یکی از معضلات بهداشتی قرن حاضر محسوب می شود. آنچه که می تواند این کم تحرکی را توجیه کند شیوه زندگی غلط و ماشینی شدن زندگی است. همراه با کم تحرکی، تغذیه غلط موجب برهم خوردن تعادل بین انرژی دریافتی ومصرفی و بروز بیماریهایی همچون چاقی، فشارخون، دیابت و …می شود. شیوع چاقی درهمه گروههای سنی دراغلب کشورهای درحال توسعه درحالمن افزایش است. بطوری که چاقی را می توان به عنوان فراگیرترین همه گیری جهان درحال حاضر محسوب کرد و متاسفانه زنان علیرغم اثر بخشی رفتارهایشان بر سایر اعضا خانواده،جزء گروههای پرخطرازنظربرخی رفتارهای نامطلوب بهداشتی می باشند.

روش بررسی: این مطالعه توصیفی مقطعی بصورت چند مرکزی و با نمونه گیری آسان بر روی زنان بالای ۴۰ سال مراجعه کننده به ۴ مرکز بهداشتی درمانی شهر یزد انجام شد، ابزار پژوهش پرسشنامه بودکه بصورت مصاحبه با ۲۰۰ شرکت کننده تکمیل گردید و اطلاعات با آمار توصیفی مورد تجزیه وتحلیل قرار گرفت.

نتایج: میانگین سنی شرکت کنندگان ۴۱٫۳±۹۳٫۴۳ سال، ۱۲٫۵% افراد بیسواد و حدود ۷۴% افراد تحصیلات زیر دیپلم داشته اند .با بررسی BMI 4.35% افراد چاق، ۴۰% افراد با اضافه وزن و تنها ۶٫۲۲% افراد دارای وزن نرمال و ۲% آنان کم وزن بودند. ۵٫۶۸% افراد سالم و ۳۱٫۵% آنان مبتلا به یک بیماری مزمن بوده اند ۱٫۲۸% افراد از یک بیماری عضلانی اسکلتی،۲٫۱۷% از فشارخون ،۶٫۱۵% از هیپوتیروسویدی و ۹٫۱۰% افراد از دیابت رنج می بردند و مابقی به سایر بیماریهای مزمن مبتلا بودند. ۵٫۶۶% افراد هیچگونه فعالیت فیزیکی نداشتند ۱۰% افراد بصورت منظم و ۲۳٫۵% آنان بطور نامنظم فعالیت فیزیکی داشته اند.

بحث: حدود ۷۵% این افراد دچاراضافه وزن و چاقی بوده اند، این درحالی است که شیوع چاقی دربزرگسالان کشورهای مختلف بین ۱۰ تا ۴۰ درصدگزارش می شود. متاسفانه ۶۶٫۵% آنان هیچگونه فعالیت فیزیکی نداشته اند، فعالیت ورزشی منظم بهمراه تغذیه مناسب می تواند دربالا بردن ضریب سلامت زنان و پیشگیری از بیماریهایی مانند دیابت، فشارخون وبیماریهای قلبی عروقی که از علل عمده مرگ و ناتوانی درسراسر دنیا است، موثر باشد.

نتیجه گیری: نتایج این مطالعه نشان می دهد کم تحرکی و به تبع آن چاقی ازرفتارهای پرخطر شایع دراین زنان بوده که می توانند زمینه ساز شیوع بیماریها مزمن درآنان گردند و آموزش و برنامه ریزی جهت تغییر سبک زندگی افراد می تواند راهکاری جهت ارتقا سلامت آنان باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.