اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

پوکی استخوان و فرار سالمندان از زمین خوردن

سقوط سالمندان

باتوجه به این‌که سالمندان زمینه‌هایی از بیماری پوکی استخوان دارند، زمین خوردنشان می‌تواند به بروز شکستگی استخوان‌ها منجر شود و مشکلات زیادی را برای آنها فراهم می‌کند. به همین دلیل توصیه می‌شود با حذف عوامل زمینه‌ساز سقوط، احتمال روبه‌رو شدن با چنین مشکلاتی را به حداقل برسانید.

زمین خوردن سالمندان؛ داخل خانه یا بیرون از خانه؟

چنین حوادثی جا و مکان مشخصی ندارد. به این معنی که نباید تصور کنیم سالمندان فقط در آشپزخانه یا حمام زمین می‌خورند یا زمانی که بیرون از خانه هستند، احتمال روبه‌رو شدن با چنین مشکلی برایشان بیشتر می‌شود.

بنابراین یادتان باشد این‌گونه حوادث ممکن است در قسمت‌های مختلف خانه مانند حمام، راه‌پله‌ها، آشپزخانه و حتی داخل اتاق‌ها اتفاق بیفتد یا زمانی که فرد بیرون از خانه است با چنین مشکلی روبه‌رو شود.

بیشتر بخوانید:

در صورت زمین خوردن چه کاری باید انجام دهیم؟ + ۴ تمرین زمین نخوردن

پوکی استخوان و افتادن از روی پله ها

دکتر طاهری با اشاره به این موضوع یادآور می‌شود: احتمال سقوط در بعضی از مسیرها مانند پله‌ها بیشتر است و به همین دلیل توصیه می‌شود موارد ایمنی را در این قسمت‌ها بیشتر مورد توجه قرار دهید. به‌عنوان نمونه اگر از کفپوشی مانند موکت برای پوشاندن پله‌ها استفاده می‌کنید، حتما آن را با استفاده از ابزار مناسب و مخصوص محکم کنید تا احتمال لیز خوردن و افتادن کاهش پیدا کند.

همچنین توصیه می‌شود سالمندان هنگامی که از پله‌ها بالا و پایین می‌روند، نرده‌های کنار پله را بگیرند تا احتمال زمین‌خوردنشان کاهش یابد.

پوکی استخوان و زمین خوردن سالمندان

داخل خانه هم مراقب زمین خوردن سالمندان باشید

همان‌طور که گفته شد، احتمال سقوط در تمام قسمت‌های خانه وجود دارد و نمی‌توان گفت سالمندان فقط باید در مناطقی که کف زمین لیز و لغزنده است مراقب باشند.

داخل اتاق‌ها هم ممکن است چنین مشکلی پیش بیاید و به همین دلیل در این قسمت‌ها هم باید سعی کرد عواملی که احتمال سقوط را افزایش می‌دهد، حذف کنیم.

دکتر طاهری در این زمینه یادآور می‌شود: کلید برق اتاق باید در نزدیک‌ترین محل نسبت به در ورودی قرار گرفته باشد تا به محض ورود اتاق روشن شود.

همچنین به هیچ عنوان نباید پتو یا روفرشی را روی فرش‌ها پهن کنید؛ چون این کار احتمال زمین خوردن آنها را بیشتر می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: لوازم خانه نیز باید طوری چیده شود که در مسیر رفت و آمد سالمند پراکنده نباشد و در مسیرهای پرتردد که بخصوص طی شب ممکن است سالمند از آنجا عبور کند، قرار نگیرد.

بیشتر بخوانید:

۸ ترفند برای فرار سالمندان از زمین خوردن

سیم لوازم برقی مانند تلویزیون، تلفن و رادیو نیز به گفته این پزشک متخصص باید از کنار دیوار رد شود و اتاق‌ها هم باید نور کافی داشته و روشن باشند تا از زمین خوردن سالمند جلوگیری کند.

از طرف دیگر توصیه می‌شود تلفن در نزدیکی محل خواب سالمند یا جایی که در طول روز می‌نشیند، قرار بگیرد تا براحتی بتواند در صورت نیاز از آن استفاده کند.

علاوه بر این موارد، آن‌طور که دکتر طاهری توصیه می‌کند سالمندان باید از پوشیدن لباس‌های بلندی که باعث زمین خوردن می‌شود، اجتناب کنند و از عینک یا لوازم کمکی مناسب که بر اساس شرایط جسمی‌شان تجویز می‌شود، کمک بگیرند.

همچنین زمانی که برف یا باران می‌بارد و سطح خیابان‌ها لیز و لغزنده است نیز سالمندان باید مراقب باشند زمین نخورند.

در چنین مواقعی توصیه می‌شود سالمندان کفش مناسب بپوشند و با احتیاط قدم بردارند. همچنین خوب است در صورتی که می‌توانند از عصا کمک بگیرند تا احتمال زمین‌خوردنشان کمتر شود.

زمین خوردن سالمندان باعث شکستگی لگن می شود

افتادن و زمین خوردن در تعداد زیادی از افراد مسن موجب شکستگی استخوان لگن (تصویر روبرو) شده و توانایی حرکت آنها را کاهش داده و توانایی زندگی مستقل را از آنها می گیرد.

تعداد زیادی از افراد مسنی که همه ساله به خانه سالمندان سپرده می شوند، به دنبال آسیب های بعد از زمین خوردن راهی این مراکز مراقبتی می شوند.

احتمال شکستگی لگن بدنبال زمین خوردن در زنان ۲ تا ۳ برابر مردان است.

منبع: بیتوته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.