اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

شرایط تاسیس خانه سالمندان چیست؟

المندانی سمراکز نگهدارس

تاسیس مراکز شبانه روزی یا روزانه سالمندان نیازمند احراز شرایط برای متقاضی و مسئول فنی به صورت مجزا از یکدیگر است . شخصی که متقاضی تاسیس مراکز روزانه توانبخشی است حداقل باید دارای مدرک دکتری پزشک عمومی و یا ارشد رشته های مرتبط باشد . همچنین داشتن سابقه کار مسئول فنی حداقل به مدت ۳ تا ۵ سال از جمله مقررات الزامی برای تاسیس خانه سالمندان می باشد .

مرکز غیر دولتی روزانه آموزشی و توانبخشی سالمندان ، به مرکزی گفته می شود که توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی با کسب مجوز از سازمان بهزیستی تاسیس گردیده و به سالمندان واجد شرایط به صورت روزانه خدمات آموزشی ، توانبخشی پزشکی ، اجتماعی و حرفه ای ارائه می گردد . مراکز شبانه روزی مراقبت از سالمندان نیز با رعایت ضوابط گفته شده موظف به ارائه خدمات در تمام ساعات شبانه روز هستند .

متقاضی تاسیس خانه سالمندان می بایست علاوه بر کسب اطلاعاتی درباره نحوه تاسیس و شروع فعالیت مرکز ، اطلاعاتی نیز درباره شرایط پذیرش سالمندان و انواع نیاز آنان بر اساس گروه بندی سنی شان کسب کند . به همین دلیل برای روشن شدن موضوع و آگاهی از تمام شرایط در ادامه به توضیح قوانین تاسیس مرکز توانبخشی و نگهداری از سالمندان می پردازیم .

شرایط تاسیس مرکز توانبخشی و نگهداری از سالمندان

موسس و مسئول فنی مراکز روزانه توانبخشی هر دو باید حداقل فارغ التحصیل دکتری پزشک عمومی یا متخصص طب سالمندی بوده و یا دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته های روانشناسی ، توانبخشی ، مشاوره ، مددکاری اجتماعی و پرستاری با معدل حداقل ۱۷ در دو مقطع تحصیلی متوالی همراه با سابقه کار با سالمند باشند .

متقاضی دریافت مجوز تاسیس مرکز شبانه روزی مراقبت از سالمندان باید دارای مدرک دکتری پزشکی یا حداقل تحصیلات کارشناسی در رشته های پرستاری ، فیزیوتراپی ، کاردرمانی ، مددکار اجتماعی ، مدیریت توانبخشی ، روانشناسی ، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی و بهداشت عمومی باشد . درصورتی که مسئول فنی علاوه بر شرایط فوق باید دارای حداقل ۳ سال سابقه کار در کلان شهرها و مدرک کارشناسی در رشته های مذکور با ۵ سال سابقه در سایر نقاط کشور باشد .

قبل از پذیرش سالمندان باید دقت شود که دقیقا سالمند کیست و از نظر سنی به چه مراقبت هایی نیاز دارند ؟ معمولا سالمند به افرادی گفته می شود که دارای ۶۰ سال و بالاتر بوده و از نظر سنی به سه گروه سالمند جوان ( ۶۰ تا ۷۰ سال ) سالمند میان سال ( ۷۰ تا ۸۰ سال ) و سالمند پیر ( ۸۰ سال به بالا ) تقسیم می شوند . سالمندان از نظر میزان وابستگی نیز به ۴ گروه زیر تقسیم می شوند :

 سالمند با حداقل وابستگی : سالمندی که در انجام فعالیت ها روزانه به حداقل کمک نیاز داشته و طبق مقیاس بارتل دارای نمره ۷۵ – ۹۹ باشد

 سالمند با وابستگی نسبی : سالمندی که در انجام برخی از فعالیت های خود احتیاج به کمک داشته و دارای  نمره ۵۰ – ۷۴ می باشد

 سالمند با حداکثر وابستگی : سالمندی است که در انجام فعالیت های روزانه بیشترین میزان نیاز به کمک را داشته و دارای نمره ۰ – ۴۹ است

 سالمند دارای نیاز های خاص : سالمندی است که دارای حداکثر وابستگی از لحاظ جسمی ، حسی و شناختی بوده و نیاز به مداخلات درمانی و توانبخشی دارد

متقاضیان برای آشنایی با رشته های پزشکی و آینده شغلی فارغ التحصیلان رشته های وزارت بهداشت می توانند مقاله زیر را مطالعه کرده و از این طریق رشته مورد علاقه شان را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند .

حداقل سن جهت پذیرش سالمندان در مراکز توانبخشی ۶۰ سال بوده و پذیرش آن ها از هر دو جنس در مرکز با رعایت ضوابط مربوطه بلامانع است . سایر ضوابط پذیرش و ترخیص در خانه سالمندان عبارت است از :

 سالمندان با حداقل وابستگی یا وابستگی نسبی مجاز به پذیرش در مراکز روزانه هستند .

متقاضیانی که رشته تحصیلی شان مرتبط با شرایط دریافت مجوز تاسیس مرکز توانبخشی نیست ولی علاقه مند به اخذ پروانه هستند می توانند با تحصیل مجدد در رشته های پزشکی و پیراپزشکی این امکان را برای خود فراهم کرده تا موفق به دریافت مجوز نگهداری از سالمندان شوند .

شرایط نیروی انسانی مرکز توانبخشی و نگهداری سالمندان

نیروی انسانی شاغل در مراکز توانبخشی از دو گروه نیروی انسانی تخصصی که شامل دکتر و پرستاران و گروه نیروی انسانی غیر متخصص که شامل آشپز و خدمه است تشکیل می شود .

سالمندان به علت کم تحرکی معمولا دچار مشکلات جسمی نظیر کمر درد یا پا درد هستند لذا حضور فیزیوتراپ می تواند کمک بزرگی به مجموعه کند . فیزیوتراپ ها علاوه بر حضور در مراکز توانبخشی ، امکان تاسیس مطب فیزیوتراپی را نیز دارند که شرایط آن در مقاله زیر توضیح داده شده است .

منبع: هیوا گروپ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.