اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

راهنمای مراقبت از بیمار آلزایمری + ۷ دستور که باید رعایت شود

مراقبت از بیمار آلزایمری

مراقبت از بیمار آلزایمری یکی از سخترین کارهایی است که مراقبین سالمند باید انجام دهند، برای اینکه بتوانیم یک مراقب خوب باشیم باید نکاتی را رعایت کنیم.

به گزارش خبرنگار شادمان، مراقبت از فرد مبتلا به بیماری آلزایمر می تواند به طرز باورنکردنی چالش برانگیز باشد و طولانی نیز شود.

 اولین نکته ای که باید بدانید این است که ممکن است مراقبت از بیماران آلزایمری تکراری باشد و هفته ها و روزها به مانند هم و با ریتمی مشخص تکرار و تکرار شوند، اما با پیشرفت بیماری، مسائل مختلف آشکار می شوند و الگوهای رفتاری جدیدی ظهور می کنند.

اگرچه این امر برای مراقبان ناامید کننده است، اما سعی کنید به خاطر بسپارید که این موضوع برای خود بیمار نامید کننده تر است و ترسناک.

اگر شما مسئول مراقبت از یک بیمار مبتلا به زوال عقل هستید، مهم است بدانید که چگونه می توان به بهترین وجه از آنها مراقبت کرد.

راهنمای ما برای مراقبان مراقبت و زوال عقل شامل برخی نکات مفید برای کنار آمدن با رایج ترین چالش هایی است که با آن روبرو خواهید شد و به شما در کاهش بار مراقب کمک می کند.

۱٫ برقراری ارتباط با بیمار آلزایمری

برقراری ارتباط یکی از مهمترین چالش هاست، هم برای مراقب و هم برای بیمار، با دشوارتر شدن درک و فهمیدن این موضوع بسیار سخت می شود.

برای برقراری ارتباط بهتر است کلمات ساده را انتخاب کنید و از جملات کوتاه با صدای ملایم استفاده کنید. همچنین سعی کنید صدا و حواس پرتی مانند تلویزیون یا رادیو را به حداقل برسانید. این به بیمار آلزایمری کمک می کند تا روی آنچه شما می گویید تمرکز کند.

به یاد داشته باشید که هرگز نباید مانند کودک با آنها رفتار کنید. قبل از شروع صحبت آنها را به نام خودشان صدا کنید و مطمئن شوید که توجه آنها را به خود جلب کرده اید. اگر آنها برای برقراری ارتباط با یک فکر یا پیدا کردن کلمه مناسب در تلاش هستند، سعی کنید آن را به روشی آرام ارائه دهید.

اگر سوالی می پرسید با صبر و حوصله منتظر پاسخ باشید و سعی کنید حرف آنها را قطع نکنید.

بیشتر بخوانید:

چگونه رفتار آلزایمری سالمندان را کنترل کنیم؟

۲٫کنار آمدن با توهمات و رفتار هذیانی بیماران آلزایمری

با پیشرفت آلزایمر ، تعدادی از بیماران هستند که توهم و همچنین رفتارهای هذیانی را تجربه می کنند. توهم در واقع وقتی است که شخصی چیزی را که نمی بیند، مزه، بو و احساس می کند یا می شنود. در واقع توهم، باورهای نادرستی است که نمی توان درباره آن با بیمار صحبت کرد.

برای کمتر شدن این علائم سعی کنید بیمار آلزایمری برنامه های خشن تلویزیونی تماشا نکند. گاهی اوقات فرد مبتلا به آلزایمر قادر به تشخیص واقعیت و آنچه در تلویزیون اتفاق میفتد نیست.

مراقبت از بیمار آلزایمری

اگر می توانید ، آنها را با موضوع جدید یا فعالیت دیگری منحرف کنید. تغییر مکان با ورود به اتاق دیگری یا حتی رفتن به باغ می تواند کمک کند.

هرچند دشوار است اما تا آنجا که ممکن است در مورد آنچه می شنوند یا می بینند با آنها بحث نکنید. در عوض آنها را امتحان کنید و به آنچه ابراز می کنند پاسخ دهید.

۳٫تغییرات در خلق و خو

یکی از سخت ترین مواردی که هنگام مراقبت از مبتلایان به زوال عقل باید با آن کنار بیایید، تغییرات ناگهانی خلق و خو است. به عنوان مثال وقتی شخصی که همیشه روحیه لطیف داشته استومودبانه سخن میگفت ممکن است ناگهان شروع به استفاده از الفاظ زشت همراه با پرخاشگری کند.

نکته اصلی این است که بدانید چه عواملی باعث بروز این طغیان ها شده است. گرچه این مسئله آن را برطرف نخواهد کرد ، اما شما می توانید برای مقابله با آن وضعیت بهتری داشته باشید.

مراقبت از بیمار آلزایمری

سعی کنید در این طغیانهای پرخاشگری آرام باشید و به خود یادآوری کنید که از عمد این پرخاشگری انجام نمی شود.

غالباً این طغیان، ناشی از ناامیدی بیمار در عدم توانایی برقراری ارتباط یا درک است. این ممکن است به شما کمک کند تا همزمان از یک دستورالعمل یا دستور استفاده کنید که درک کار را آسان تر می کند.

۴٫ گم شدن

یکی از نکات مهم در مراقبت از بیماران آلزایمری، ایمن نگه داشتن آنها تا حد ممکن است. مهم است که شما می دانید چگونه این سرگردانی را محدود کرده و از گم شدن آنها محافظت کنید.

اولین قدم اطمینان از استفاده از دستبند شناسایی یا موارد مشابه مانند گردنبند طبی است. به این صورت اگر بیمار گم شود و نتواند به وضوح ارتباط برقرار کند، می توانند بوسیله مشخصات ذکر شده روی گردنبند و دستبند او را شناسایی کنند و به خانواده باز گردانند.

حتما به یاد داشته باشید که اطرافیان و هم محلی ها را از وضعیت بیمار خود مطلع کنید تا با مشاهده او، بدانند چگونه باید رفتار کنند.

حتماً از بیمار آلزایمری یک عکس یا فیلم ضبط شده داشته باشید تا در صورت گم شدن آن را در اختیار پلیس ورسانه ها قرار دهید.

برای پیشگیری نی مطمئن باشید که درهای منزل همیشه قفل باشند و برای اطمینان بیشتر میتوانید از قفل کودکنیز استفاده کنید.

۵٫بی اختیاری ادرار

افراد مسن و افرادی که از بیماری آلزایمر رنج می برند ممکن است با بدتر شدن وضعیت خود بی اختیاری ادرار را تجربه کنند. این مسئله برای بیمار به همان اندازه که برای مراقب دشوار است، آزاردهنده می تواند باشد.

به این منظور طبق یکروال معمول فرد را به دستشویی برده و این کار را هر ۲ یا ۳ ساعت در روز انجام دهید.

مراقب علائم احتمالی برای رفتن به دستشویی باشید. اینها می توانند لباسهایشان را بکشند یا علائم بی قراری را نشان دهند. در این صورت بلافاصله انها را به دستشویی ببرید.

زمانیکه اونتوانست خود را کنترل کند، شرایط را درککنید و برخورد مناسبی داشته باشید. سعی کنید از پوشک مخصوص بزرگسالان استفاده کنید.

از ساعاتی قبل از خواب دادن مایعات به بیمار را محدود کنید تا نیازی به دستشویی رفتن نداشته باشد.

زمانیکه به گردش می روید نیز جای دستشویی ها را بدانید تا در صورت لزومبه سرعت خود را به آن برسانید. یک دست لباس یدکی نیز به همراه داشته باشید.

۶٫ حمام کردن، لباس پوشیدن و غذا خوردن

مهم است که به یاد داشته باشید حتی ابتدایی ترین وظایف هم اکنون برای یک فرد مبتلا به آلزایمر و زوال عقل یک چالش محسوب می شود، مواردی مانند حمام کردن ، لباس پوشیدن یا حتی غذا خوردن می توانند یک تجربه ترسناک باشند.

برای حمام کردن آنها در شرایطی که بیمار در بیشترین آرامش به سر می برد، او را به حمام ببرید. در تمام مدت با آنها صحبت کنید و به روشنی و گام به گام درباره کارهایی که برای کمک به بیمار در آرامش انجام می دهید توضیح دهید.

مراقبت از بیمار آلزایمری

 اگر می توانند ، بگذارید آنچه را که قادر به انجام آن هستند ، خودشان انجام دهند. تمام وسایل مورد نیاز را از قبل آمده کنید. اگر بیرون هوا سرد است ، از گرم بودن اتاق اطمینان حاصل، درجه حرارت آب را بررسی کنید و در اطراف آن روپوش و حوله های اضافی داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

حمام کردن سالمند آلزایمری چگونه است؟

برای لباس پوشیدن نیز سعیکنید لباس هایی انتخاب کنید که زیپ ودکمه نداشته باشند. لباس های آشنا انتخاب کنید و حتی شده از یک مدل و رنگ چند دست تهیه کرده و داشته باشید تا بیمار احساس غریبی نکند.

حتماً لباس هایی را انتخاب کنید که پوشیدن و درآوردن آن راحت باشد و راحت باشد.

معمولا افراد آلزایمری مدام می خواهند غذا بخورند و یادشان می رود که غذا خورده اند.  تعدادی انتخاب برای بیمار فراهم کنید اما آنها را نیز محدود کنید تا باعث گیج شدن آنها نشود و اطمینان حاصل کند که غذاها با طعم هایی که قبلاً جذاب هستند جذاب هستند. رنگ ها و بافت های مختلف نیز خوب است.

 اگر متوجه شدید بیمار با چاقو و چنگال در حال غذا خوردن است ، از یک قاشق استفاده کنید. یک بشقاب را با یک کاسه جایگزین کنید. این کار را با کمترین سر و صدا انجام دهید.

۷٫ مشکلات خواب

حتی خواب نیز می تواند برای فرد مبتلا به زوال عقل مشکل ساز شود. خواباندن آنها و نگه داشتن آنها در آنجا نیاز به برنامه ریزی دارد.

در طول روز آنها را تشویق به ورزش کنید. چرت زدن روزانه را محدود کنید اما مطمئن شوید که آنها در روز به اندازه کافی استراحت می کنند. در غیر این صورت ، خستگی می تواند به بی قراری در اواخر بعد از ظهر منجر شود.

بیشتر بخوانید:

ورزش های مخصوص برای بیماران آلزایمری

فعالیتهای پرمشغله را در روزهای ابتدایی مانند استحمام یا وعده های غذایی خانوادگی را شب ها امتحان کنید. روالی را تعیین کنید که زمان خواب هر شب تقریباً یکسان باشد و مصرف کافئین را در اواخر روز محدود کنید.

اگر به نظر می رسد تاریکی بیمار را از سردرگم و ناراحت می کند از چراغ خواب و چراغ های مخصوص در مسیر دستشویی استفاده کنید.

منبع: aging.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.