اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه رفتار آلزایمری سالمندان را کنترل کنیم؟

آلزایمر در سالمندان

زمانی که یکی از افراد خانواده به بیماری زوال عقل دچار می‌شود، مشکلات رفتاری عدیده‌ای مانند سرگردانی، پرخاشگری، توهم و غیره از خود نشان می‌دهد که این امر می‌تواند بسیار نگران‌کننده باشد. بیماری آلزایمر در سالمندان یکی از بیماری‌های سنین بالا است که ممکن است هر فردی را درگیر نماید. درک مشکلات این بیماری توسط دیگران می‌تواند تا حدود زیادی وضعیت بیمار را در یک شرایط مناسب قرار دهد.

یکی از مهم‌ترین چالش‌های مراقبت از بیماران آلزایمری، کنار آمدن با رفتارهای نگران‌کننده و تغییر شخصیت ایجاد شده در افراد است. ایجاد یک محیط آرام و درک شرایط آلزایمر سالمندان به آنان کمک خواهد کرد تا بتوانند بدون دغدغه و استرس برای برقراری ارتباط با دیگران اقدام نمایند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد مدیریت رفتار آلزایمری سالمندان مطالب جالب توجهی را برای شما عزیزان همیشه همراه قرار دهیم.

آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر یکی از بیماری‌های عملکرد مغز است که به دلیل ایجاد اختلال در مغز باعث تحلیل رفتن توانایی‌های ذهنی افراد می‌شود. این بیماری در سنین بالا ایجاد شده و به تدریج باعث مختل شدن حافظه کوتاه‌مدت خواهد شد. افرادی که در سنین ۶۵ سال به بالا قرار دارند باید به فکر تقویت عملکرد شناختی مغز خود باشند تا از این بیماری در امان بمانند.

آلزایمر سالمندان دارای نشانه‌های مختلف است که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به توهم و هذیان‌گویی اشاره کرد. بیماری آلزایمر از مراحل مختلف تشکیل شده است که در مراحل اولیه، به صورت خفیف خود را نشان می‌دهد و به مرور زمان به بیماری شدید و نهایتا مرگ منجر می‌شود.

روش‌های تشخیص بیماری آلزایمر  چگونه است؟

به جرات می‌توان گفت که در حال حاضر روش تشخیص بیماری آلزایمر به صورت قطعی وجود ندارد اما با استفاده از بررسی‌های آزمایشگاهی، سی تی اسکن مغز، ام آر آی، نواز مغز و توموگرافی پوزیترون می‌توان  تا حدود بیماری آلزایمر را تشخیص داد:

بررسی‌های آزمایشگاهی

آزمایش‌ خون یکی از شیوه‌های اولیه در تشخیص آلزایمر سالمندان است که با بررسی آیتم‌های مختلف نظیر اختلالات تیروئیدی و کمبود ویتامین‌های مختلف موجود در بدن قابل تشخیص است. در آزمایش خون می‌توان عملکرد بیماری آلزایمر را در ساده‌ترین مراحل بررسی نمود.

سی تی اسکن

سی تی اسکن یکی از راه‌های کسب اطلاعات از فعالیت مختلف مغزی است که این امر برای بررسی عملکرد ذهنی سالمندان مؤثر است. سی تی اسکن یک شیوه کلیدی برای تشخیص انواع بیماری‌های تومور مغزی، سکته مغزی و آسیب‌های مختلف به سر است. یکی از نشانه‌های اولیه بیماری آلزایمر، جمع شدگی مغز است که تا حدود زیادی در س تی اسکن قابل مشاهده است.

ام آر آی

پزشکان متخصص برای تشخیص بیماری آلزایمر از امواج رادیویی جهت نمایش جزئیات مغز استفاده می‌کنند که در این شیوه، می‌توان بدون ایجاد درد و آزردگی از میزان وضعیت سلامت مغز اطمینان حاصل کرد. ام آر آی یک شیوه کاربردی برای تشخیص علل اختلال حافظه در بزرگسالان است.

نوار مغز

آلزایمر سالمندان با کندی امواج مغز همراه است که این موضوع به علت کم شدن توان فعالیت مغزی است که در نواز مغز قابل مشاهده است. پزشکان با بررسی نوار مغز بیماران و افراد مسن می‌توانند از وضعیت پیشرفت بیماری مطلع شوند.

توموگرافی پوزیترون

با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن دستگاه‌های نوین پزشکی، پزشکان برای این که بتوانند وضعیت مغز را به صورت واضح مشاهده کنند از اسکن توموگرافی پوزیترون بهره می‌برند. در این شیوه یک مایع ردیاب به بیمار تزریق شده و جریان این ماده در بیرون توسط یک اسکنر به شکل استاندارد ردیابی می‌شود. پزشک مربوطه با مشاهده وضعیت اسکن مغز قادر است تا بخش‌هایی که عملکرد مناسبی ندارند، مشاهده نماید.

چگونگی درمان آلزایمر در افراد سالمند و ارائه راه‌های درمانی برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری

مدیریت رفتار آلزایمری سالمندان

شناخت مدیریت رفتار آلزایمری سالمندان

تشخیص نوع رفتار بیماران آلزایمری بسیار مهم است و باعث می‌شود تا بتوان به شکل جدی از پیشرفت آلزایمر سالمندان جلوگیری کرد. ایجاد محیط‌های آرام بخش به آنان کمک خواهد کرد تا بتوانند در یک وضعیت ایده‌آل‌تری زندگی کنند. شناخت مدیریت رفتار بیماران آلزایمری بسیار مهم است که در این بخش به مهم‌ترین آنها می‌پردازیم:

ایجاد یک محیط آرامش بخش

ایجاد یک محیط آرام و بدون استرس به بیماران آلزایمری کمک خواهد کرد تا بتوانند احساس آرامش و امنیت بیشتری داشته باشند. افرادی که در خانواده خود دارای بیماران آلزایمری هستند باید بتوانند محیط را از عوامل استرس‌زا اصلاح نمایند. کاهش صداهای غیرقابل شناسایی، ایجاد محیط آرام و کاغذهای دیواری طرح‌دار، بهره‌گیری از محیط شاد و غیره می‌تواند باعث ایجاد یک محیط لذت بخش شود.

استرس و اضطراب به نوبه‌ی خود باعث القای حس ناخوشایند به آلزایمر سالمندان خواهد شد. سعی کنید در کنار افراد دارای این عارضه، بسیار صبور و آرام رفتار کنید. گاهی اوقات ممکن است بیمار دچار استرس شده و کنترل خود را از دست دهد، در این هنگام بهتر است کمی صبر کنید تا وضعیت روحی و جسمی بیمار متعادل شود.

کنترل اضطراب و استرس از بیمار

شناخت تکنیک‌های مختلف کاهش استرس به بیماران آلزایمری کمک خواهد کرد تا بتوانند در یک محیط آرام زندگی کنند. ورزش به عنوان یکی از شیوه‌های مؤثر در تسکین دردهای روحی و روانی است که باعث سلامت کلی بدن خواهد شد. پیاده روی منظم برای بهبود وضعیت آلزایمر سالمندان بسیار مفید است و باعث کاهش پرخاشگری، سرگردانی و مشکلات خواب و استرس در سالمندان می‌شود. فعالیت‌های ساده روزمره به افراد مسن کمک خواهد کرد تا بتوانند ارتباط خود را با زندگی قبل از آلزایمر برقرار نمایند.

بهتر است عزیزان خود را در فعالیت‌های روزمره شاد درگیر کنید تا این گونه بیماران کنترل بیشتری بر روی رفتارهای خود داشته باشند.

استفاده از موسیقی‌های آرامش بخش

یکی از راه‌هایی که می‌توان از آن برای مدیریت رفتار آلزایمر سالمندان استفاده کرد، پخش موسیقی‌های آرامش‌بخش است. موسیقی درمانی می‌تواند به بیماران آلزایمری کمک نماید تا آرامش بیشتری را کسب کنند که این امر در زمان صرف غذا و استراحت بسیار حیاتی است. موسیقی به عنوان غذای روح انسان‌هاست که بسیاری از متخصصان برای درمان بیماران روحی و روانی تجویز می‌نمایند.

روش های پیشگیری از آلزایمر در دوران  سالمندی

پژوهشگران زیادی در سراسر دنیا به دنبال ارائه راه‌کارهای مختلف برای جلوگیری از بیماری آلزایمر در سنین بالا هستند. در حال حاضر شیوه قطعی پیشگیری بیماری زوال عقل و آلزایمر کشف نشده است اما با انجام برخی از کارها می‌توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد:

نوشتن و خواندن

زمانی که افراد اقدام به نوشتن و خواندن می‌کنند، عملکرد مغزی فعال شده که این امر باعث هماهنگی عصب و عضله‌های چشم خواهد شد و برای جلوگیری از زوال عقل بسیار کاربردی است. افراد مسن برای جلوگیری از آلزایمر سالمندان بهتر است در طول هفته از این شیوه استفاده کنند تا از بیماری‌های زوال عقل در امان باشند.

ورزش کردن

فعالیت‌های روزمره به ویژه پیاده روی سبک برای افراد سالمند به عنوان یک گزینه عالی جهت پیشگیری از بیماری آلزایمر است. داشتن تحرک به صورت روزانه عملکرد شناختی مغز را در سنین بالا افزایش می‌دهد.

گوش دادن به موسیقی

تحقیقات انجام شده محققان نشان می‌دهد افرادی که در سنین بالا به موسیقی‌های مورد علاقه خود گوش می‌دهند از نظر بالینی در یک وضعیت بهتری نسبت به سایر افراد قرار دارند. گوش دادن به موسیقی باعث فعال شدن بخش‌هایی از مغز شده که جهت جلوگیری از افت شناختی مغز کاربردی است.

خواب باکیفیت

آلزایمر سالمندان زمانی می‌تواند دچار پیشرفت‌های شدید شود که افراد نتوانند خواب راحتی را تجربه کنند. یکی از مواد مهم در زمان خوابیدن، کیفیت خواب است که باید به آن توجه شود. بی خوابی یا کم خوابی می‌تواند علت اصلی ابتلا به بیماری زوال عقل و آلزایمر باشد.

انجام فعالیت‌های بیرون از خانه

انجام فعالیت‌های مغزی به صورت مستمر باعث خواهد شد تا روند ابتلا به بیماری آلزایمر در سنین بالا، کاهش پیدا نماید. افراد مسن برای جلوگیری از آلزایمر سالمندان می‌توانند فعالیت روزمره خود را افزایش داده و برای ایجاد تنوع به موزه، سینما، کتابخانه و محیط‌های بیرون بروند.

رژیم غذایی مناسب

داشتن رژیم غذایی مناسب به حفظ سلامت کلی بدن کمک خواهد کرد. بالا رفتن سن باعث ایجاد تغییرات زیاد در مصرف مواد غذایی خواهد شد. خوردن خوراکی‌های بدون گلوتن و استفاده از میوه‌ و سبزیجات تازه باعث جلوگیری از ابتلا به آلزایمر سالمندان خواهد شد.

کنترل داروهای مصرفی

یکی از نکات مهم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر کنترل داروهای مصرفی است. در بسیاری از موارد مصرف برخی از داروهای کنترل استرس و ذهن باعث می‌شود تا روند ابتلا به بیماری تشدید یابد. در این صورت مشورت کردن با پزشک متخصص به افراد کمک خواهد کرد تا بتوانند کنترل بهتری بر روی دارهای مصرفی خود داشته باشند.

منبع: زیمد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.