اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

علت لاغری مفرط سالمندان چیست؟

/

” ضعیف شدن و لاغر شدن در سالمندان یک امر طبیعی است.” ممکن است این جمله را از زبان خیلی از افراد بشنوید. متأسفانه باور غلطی که در جامعه رواج پیدا کرده ، باعث شده تا لاغری مفرط در بین سالمندان یک امری طبیعی شود. این اتفاق منجر به این موضوع شده که سالمند چندان هم به­ فکر درمان آن نباشد.

به طورحتم شما از اثرات نامطلوب چاقی خبر دارید و به ­فکر درمان آن هستید، اما احتمال دارد از مضراتی که لاغری مفرط به بدن­تان وارد می­کند آگاه نباشید و لاغری را یک امر طبیعی بدانید. لاغری مفرط، خود یک بیماری زمینه ­ای است. اما می‌تواند از بیماری­ های مختلف دیگری هم نشأت بگیرد.

اگر لاغری در سالمندان ناگهانی اتفاق بیفتد، مشکل سوء تغذیه در سالمندتان مطرح است. سوء تغذیه باعث می­‌شود که وضعیت عمومی سالمند، همیشه در حالت نرمال نباشد.

نشانه­ های لاغری مفرط در سالمندان

اگر زمانی متوجه شدید لباس ­ها یا حتی جواهرات­تان برای­تان بزرگ شده­، این احتمال وجود دارد که دچار لاغری­ مفرط شده­‌اید. اگر بی ­دلیل دچار غم یا ناراحتی یا عصبانیت شده‌­اید، از ویژگی های لاغری­ مفرط تغییر در خلق ­و خو است.

کمبود انرژی، خستگی­ های زودرس، نداشتن انگیزه، افزایش ابتلاء به بیماری­های عفونی از دیگر نشانه ­های بیماری لاغری­ مفرط هستند. شایع­ترین نشانه­ لاغری مفرط، کاهش وزن ناگهانی است. اگر بدون رژیم ­گرفتن یا برنامه­ غذایی خاصی، وزن شما در حال کاهش است، شما به لاغری­ مفرط دچار شده‌­اید.

بی ­اشتهایی در سالمندان

بی­اشتهایی در سالمندان، علت اصلی کاهش وزن و لاغرشدن است.  بی ­اشتهایی که دچار آن می­شوید, دلایل مختلفی دارد. در زمان کهن­سالی، با وجود این­که لاغری طبیعی نیست؛ اما بی ­اشتهایی امری طبیعی است. گاهی به ­دلیل داروهایی که در این زمان مصرف می­کنید، ممکن است اشتهایتان کاهش پیدا ­کند.

عوراض بعضی از داروها، لاغری مفرط است. اگر دارویی مصرف می­کنید، به بروشور آن توجه کنید. به­طور معمول در برشوری که برای داروها تهیه می­شود، عوارض جانبی داروها ذکر می­شود. لاغری و کم­اشتهایی ممکن است به­دلیل مصرف داروها در دوران کهن­سالی باشد. عوارض بعضی از داروها، تغییر حس چشایی است. در تحقیقات انجام شده، مشاهده شده است که مصرف چند داروی مختلف می­تواند درحس چشایی­تان اختلال ایجاد کند. اگر مزه­ی غذا را به­ خوبی متوجه نشوید یا تغییری در طعم غذا اتفاق افتد، بی­اشتهایی طبیعی است.

بعضی از داروها اثراتی همانند استفراغ، حالت تهوع، خشک­ شدن دهان را دارند. همه­ این عوامل باعث می­شود که بی­اشتهایی شما افزایش پیدا کند. اگر متوجه شدید بی اشتهایی و کمبود وزن به­ دلیل مصرف داروهای مختلف است، با پزشک مشورت کنید تا داروهایی برای کاهش عوارض تجویز کنند.

یکی از باورهای غلطی که در جامعه رواج پیدا کرده این است که ورزش ­کردن برای افرد لاغر اندام مناسب نیست. ورزش­کردن برای هر سنی و برای هر وزنی مناسب است. اگر وزن­تان کاهش پیدا کرده است و لاغر شده‌­اید، بهتر است ورزش­ کردن روزانه را شروع کنید. ورزش کردن باعث می­شود تا فعالیت روزانه­ شما افزایش پیدا کند. بالارفتن فعالیت بدن باعث بالارفتن متابولیسم بدن می­شود. اگر تلاش کنید متابولیسم بدن­تان را افزایش دهید، احساس گرسنگی در شما بیش­تر از قبل می­شود و کم­اشتهایی ازبین می­رود.

یکی دیگر از فواید ورزش ­کردن افزایش تعرق است. اگر فعالیت روزانه­ خود را افزایش دهید، تعرق بدن­تان افزایش پیدا می­کند. افزایش تعرق باعث می‌شود بدن شما با کمبود آب مواجه شود. کمبود آب یکی از راه­های افزایش اشتها است. استفاده­کردن از مایعات همانند آب­میوه­ها و آب باعث می­شود تا اشتهای شما افزایش پیدا کند.

با بالارفتن سن، حس چشایی­ را می‌تواند دچار اختلال کند. می­توان گفت یکی از دلایل کم­اشتهایی در سالمندان، ضعیف شدن حس چشایی است. اختلال در حس چشایی به شکل­های مختلف بروز می­کند. ممکن است توانایی تشخص طعم ­ها از شما سلب شود.

اگر سالمند شما احساس ناخوشایندی در هنگام غذا خوردن­ غذاهای معمولی دارد، احساس چشایی سالمند توانایی تشخیص طعم ­های معمولی را ندارد. برای درمان این مشکل بهتر است غذاهایی تهیه کنید تا طعمی که سالمند بیشتر از سایر طعم­ ها می­پسندد، در آن بیش­تر باشد. غذاهایی با طعم­جدید و متفاوت از طعم­های قبلی  نیز می­توانید تهیه کنید.

درمان لاغری مفرط در سالمندان

یکی دیگر از نشانه­ هایی که سالمندان از غذا خورد منع می­‌شوند، بوی نامطبوع غذا است. گاهی سالمند در هنگام غذا خوردن به بوی یک غذا واکنش نشان می‌­دهد. این یک واکنش طبیعی در سالمندان است. به ­­دلیل افزایش سن ممکن است بوی مواد غذایی شما را اذیت کند. اگر در هنگام خوردن غذا احساس حالت تهوع داشتید، بدن شما به بوی مواد غذایی حساسیت دارد. یکی دیگر از دلایل کم ­اشتهایی حساسیت بدن شما به بوی مواد غذایی است. برای این­که این مشکل نیز برطرف گردد، به دنبال ماده غذایی که به آن حساسیت دارید، باشید و آن را از برنامه غذایی خود حذف کنید.

سعی کنید تمامی وعده­های غذایی خود را صرف کنید. گاهی دیده شده بسیاری از مردم،  برای افزایش اشتها در وعده­ی ناهار، از خوردن صبحانه صرف نظر می‌­کنند. این یک اشتباه رایج است. خوردن صبحانه، خود باعث افزایش اشتها در وعده­ ناهار می­شود.

اگر از سالمندانی مراقبت می­کنید که تنها زندگی می­کنند، تمام وعده ­های غذایی را خودتان تهیه کنید. بسیاری از سالمندان به­ دلیل این­که تنها زندگی می­کنند، رغبتی برای درست­ کردن غذا در تمام وعده ­های روز را ندارند. این موضوع می‌تواند باعث کاهش اشتها و کاهش وزن در فرد سالخورده شود.

افسردگی و کاهش وزن

یکی از دلایل کاهش وزن، افسردگی است. گاهی به­دلیل از دست­دادن نزدیکان یا هر دلیل دیگری، احساس غم یا ناراحتی به­ سراغ­تان می­‌آید. اگر افسردگی درمان شود و بتوانید ارتباط نزدیکی با سالمندتان داشته باشید، بیماری لاغری مفرط، بهبود پیدا می­کند.

سعی کنید در زمان صرف غذا همراه با سالمند باشید. تنهابودن سالمند هنگام غذاخوردن باعث کاهش اشتها می­شود. بیماری­­های مختلف دیگری همانند آلزایمر، سرطان، زوال عقل، بیماری پارکینسون، مشکلات تیروئید، دیابت کنترل نشده، مشکلات دستگاه گوارش و بیماری های قلبی، از دلایل دیگر بیماری لاغری مفرط است.

درمان لاغری مفرط در سالمندان

اگر سالمند شما دچار بیماری لاغری مفرط است، ابتدا باید علت آن­را یافت کنید. راه­کارهای متفاوی برای درمان این بیماری وجود دارد. اولین کاری که برای حل این مشکل باید انجام دهید، داشتن برنامه­­ی روزانه غذایی است. برنامه­­ ثابت روزانه­­ غذایی باید در یک ساعت مشخص صرف شود. نظم در برنامه­ی­غذایی افزایش اشتها و عادت­ کردن معده را به­ دنبال دارد.

سعی­کنید وعده­های غذایی که مصرف می­کنید، زیاد و مفید باشد. خوردن ۵ وعده در روز باعث می­شود که مواد مغذی که بدن نیاز دارد به مرور زمان وارد بدن­تان شود و از ضعف و بی­حالی جلوگیری می­کند.

گاهی دلیل مشکلات سالمندان برای کاهش اشتها، دندان­های­شان است. غذاهایی همانند سوپ و آش برای­شان تهیه کنید تا راحت­تر بتوانند غذا را صرف کنند. غذاهایی که بدون استفاده از قاشق و چنگال صرف می­شوند همانند ساندویچ­ ها یا غذاهای فینگرفود باعث افزایش اشتها می­شوند.

ورزش روزانه را فراموش نکنید. سعی کنید زمان­هایی از وقت خود را با دوستان یا خانواده بگذرانید تا از افسردگی و سپس از کم­اشتهایی جلوگیری شود. معاشرت با سایر افراد را بیش­تر از قبل کنید. سعی کنید در طول روز حداقل چند لیوان آب، مصرف کنید. خواب کافی، نداشتن استرس، استفاده از غذاهایی با انرژی بالا و کم­ کالری از راه ­های دیگر درمان این بیماری هستند.

توصیه­ آخر برای لاغری در سالمندان

اگر لاغری در فرد مسن به صورت غیرطبیعی است، در ابتدا به پزشک مراجعه کنید. درکنار توصیه ­های پزشک به راه­ های افزایش اشتها توجه داشته­ باشید.

ورزش­ کردن، خوردن آب آشامیدنی، برنامه­ روزانه­ غذایی، به افزایش اشتها کمک می­کند.

سعی کنید وقت بیش­تری را با دیگران بگذرانید. انزوا و افسردگی یکی از دلایل بی­ اشتهایی هستند.

وعده­ های غذایی را کامل و بدون حذف هیچ ­یک، میل کنید.

منبع: زیمد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.