اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چرا گرسنه که می شویم دلمان هوس غذاهای مضر می کند؟

حتی زمانی که تصمیم به حذف غذاهای مضر از رژیم غذایی خود دارید، وقتی که احساس گرسنگی می کنید دلتان می خواهد دوباره مصرف چیبس و پفک را شروع کنید. به راستی چرا هوس همچین خوراکی هایی می کنیم؟

به گزارش خبرنگار شادمان، داشتن یک رژیم غذایی مناسب و پر از مواد مغذی برای سالمندان توسط دانشمندان تاکید و توصیه شده است. این رژیم غذایی می تواند مانع از زمین گیر شدن، زودتر پیر شدن و ابتلا به انواع بیماری ها شود. یک رژیم غذایی مناسب سالمندی پویا را به دنبال دارد.

از همین رو بسیاری افراد با توصیه پزشک سعی می کند خوراکی و غذاهای مضر مانند چیبس، پفک و فست فود را از رژیم غذایی خود کنار بگذارند اما نکته جالب اینجاست که هر چقدر هم که اراده قوی داشته باشند، باز هنگام گرسنه شدن هوس غذاهای ممنوعه می کنند.

اما علت این موضوع چیست؟ چرا با اینکه می دانیم چیبس و نوشابه و فست فود برای بدنمان مضر هستند باز هم میخواهیم طعم آنها را بچشیم؟ چرا هوس می کنیم و نمی توانیم در مقابل هوس مان مقاومت کنیم؟

بیشتر بخوانید:

تضمین سلامتی سالمندان با مصرف این مواد غذایی

پاسخ خیلی ساده است، طبق نتایج تحقیقاتی که در وب سایت معتبر thirdage.com منتشر شده است،۱۰۰ تریلیون باکتری ساکن روده به مغز شما می گوید که می خواهد چه بخورد و آنها غذای بی ارزش می خواهند.

آنچه روده به مغز شما دستور می دهد، همان هوس است که دانشمندان آن را محور روده-مغز می نامند.

بهتر است بدانید که این روده است که موجب ترشح آنزیم هایی مانند سروتونین، دوپامین و سایر انتقال دهنده های عصبی مسئول روحیه شما می شود. آنچه اکنون کشف کرده شده این است که برخی از مشکلاتی که با مغز داریم ممکن است نتیجه سیگنال های معیوب بین مغز و روده ما باشد.

همچنین دانشمندان در حال تحقیق روی اینموضوع هستند که ممکن است روده نقش اساسی در تعیین وضعیت روحی ما داشته باشد و با سیگنال اشتباه ما را دچار استرس، خستگی و اضطراب کند.

غذاهای مضر برای سالمندان

چگونه هوس خود را تغییر دهیم

تغییر هوس ومیل اما کمی سخت ولی شدنی است. پزشکان روده را به باغی تشبیه می کنند که ما با دادن غذاهای مختلف به باکتری های آن، موجب رشد آن باکتری خاص می شویم. به طور مثال اگر مقدار زیادی چیبس بخوریم، باکتری هایی که مسئول تجذیه سیب زمینی، روغن و نمک هستند رشد می کنند. با رشد این باکتری ها زمانی که احساس گرسنگی می کنیم، روده سیگنال حاوی هوس چیبس به مغز می فرستد.

بیشتر بخوانید:

لزوم مصرف غذاهای غنی از فیبر در بین سالمندان

حالا تصور کنید که این باکتری ها بخاطر تغذیه ک رشد نکنند، یعنی آنقدر کم چیبس بخوریم و جای آن خوراکی های مفید میل کنیم که باکتری سیب زمینی و نمک و روغن رشد نکنند و باکتری های خوراکی های مفید رشد کنند، در این هنگام وقت گرسنگی کدام باکتری به مغزدستور خواهد داد؟

تعادل میان مغز و روده

برای برقراری تعادل میان مغز و روده در رابطه روده-مغز چندین راهکار وجود دارد که می توانیم استفاده کنیم.

مصرف فیبر

فیبر دو نوع است: نامحلول و محلول. نامحلول مانند جاروی طبیعی است. ما آن را هضم نمی کنیم و هنگام خارج شدن از بدن ما سموم را با خود حمل می کند.

فیبر محلول آب را جذب می کند و به نرمال شدن هضم غذا کمک می کند. همچنین می تواند مانند یک پروبیوتیک عمل کند، به این معنی که باکتری های خوب روده ما را تغذیه می کند.

مصرف غذاهای تخمیر شده مانند ماست و کفیر به حفظ تعادل سالم باکتریهای روده کمک می کنند.

بیشتر بخوانید:

مواد غذایی مناسب سالمندان بی دندان

از اسیدهای آمینه گیاهی روده و مغز خود تغذیه کنید.     اسیدهای آمینه برای بسیاری ازعملکردهای فیزیولوژیکی استفاده می شود. ثابت شده است که یک اسید آمینه موجود در ماتچا (نوعی چای) به نام تئانین باعث ایجاد آرامش بدون ایجاد خواب آلودگی، کاهش فشار عصبی و جلوگیری از عوارض جانبی منفی کافئین می شود. این یک ماده مغذی عالی برای مغز است.

به روده خود اعتماد کنید

بیشتر مواردی که علم در مورد محور روده – مغز تأیید می کند از ابتدای زمان شناخته شده است. ما درمورد احساس روده صحبت می کنیم. این عبارات بخشی از زبان ما هستند زیرا پدیده های واقعی و جسمی را توصیف می کنند.

اما چیزی که تا همین اواخر دانشمندان نمی دانستند، این بود که احساسات ما همیشه از ذهن ما شروع نمی شود. سیگنال های ارتباطی از روده به مغز و همچنین مغز به روده می روند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.