اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

مکمل های غذایی موثر برای دوران سالمندی

غذاهای کمکی برای حفظ حواس پنج گانه در سالمندان موثر است.

به گزارش شادمان، رژیم غذایی مناسب و زندگی سالم، به ویژه برای افراد سالمند بالای ۶۵ سال، دست به دست هم می‌‎دهند تا تجربه یک سالمندی بدون بیماری را برای آنان رقم زنند. براساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی اکثر بیماری‌هایی که افراد سالمند از آن رنج می‌برند در نتیجه عدم رژیم غذایی مناسب و کاهش تحرک بدنی است. از همین رو در ادامه ما لیستی از چند غذای کمکی سالمندان ارائه می‌کنیم.
به عنوان مثال، چربی موجود در غذا با سرطان پروستات، سرطان روده بزرگ و سرطان لوزالمعده مرتبط است. بیماری‌های دژنراتیو مانند پوکی استخوان و دیابت نیز ارتباط مستقیمی با رژیم غذایی دارد. این بیماری‌ها در سالمندی خطرات بیشتری را فراهم خواهد کرد. بنابراین بهتر است با محصولات غذای کمکی سالمندان آشنا شده و در وعده‌های غذایی از آن‌ها استفاده کنید. ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با ۹ نوع از محصولات غذای کمکی سالمندان آشنا کرده و از مزیت‌های مصرف آن‌ها بگوییم. پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.

چالش‌های مرتبط با سن

اگر بخواهیم از چالش‌هایی که فرد سالمند با افزایش سن، با آن‌ها روبه‌رو می‌شود صحبت کنیم باید به موارد گفته شده در زیر اشاره داشت:

  1. کاهش حواس پنچ‌گانه

با افزایش سن، حواس سالمندان با بی‎‌حسی مواجه شده و زمان و انرژی بیشتری برای واکنش به اتفاقات اطراف نیاز دارند. از آن‌جایی که حس بویایی و چشایی سالمند با زوال روبه‌رو بوده و باعث کاهش اشتها می‌شود، متخصصان مصرف محصولات غذای کمکی سالمندان را پیشنهاد می‌دهند.
در بعضی موارد، حتی ممکن است سالمندان تفاوتی بین غذای فاسد و سالم قائل نشوند چراکه حواس آن‌ها به خطر افتاده است. این امر بدون هیچ تردیدی  برای سلامتی سالمند عزیز مضر است. مصرف غذای فرد سالمندی که با کاهش حواس پنچ‌گانه درگیر است باید توسط فردی دیگر مانند پرستار کنترل شود. بنابراین بهتر است برای کنترل وعده‌های غذایی به سراغ غذای کمکی سالمندان بروید.

از دست دادن حافظه، زوال عقل و بیماری آلزایمر در میان سالمندان نسبتاً شایع است. تا حدی که ممکن است یک فرد سالمند که برنامه غذایی توصیه شده خود را فراموش کند یا یک وعده غذایی را حذف کند یا حتی خرید غذا از فروشگاه را نیز به فراموشی بسپارد. این یک چالش تغذیه‌ای است.

  1. افسردگی

با افزایش سن، تغییرات زیادی در اطراف فرد سالمند اتفاق می‌افتد. فرزندان آ‌ن‌ها دور می‌شوند، دوستان و عزیزان خود را به دلیل مرگ از دست می‌دهند، احساس تنهایی می‌کنند و…
همه این مسائل پیچیده می‌تواند منجر به بروز افسردگی شود. سالمندان ممکن است نسبت به سلامتی خود بی‌توجه شده و از خوردن غذا خودداری کنند. در صورت عدم درمان، افسردگی می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی بسیار چشم‌گیری شود.
بر اساس چالش‌های گفته شده در بالا تغذیه فرد سالمند در هر زمانی با تهدید روبه‌رو است. بنابراین مصرف مواد مغذی و غذای کمکی برای فرد سالمند ضروری است. در ادامه ما از ۹ نوع محصولات غذای کمکی سالمندان صحبت کرده و تمامی مزیت‌های آن‌ها را بیان می‌کنیم. بهتر است سعی شود وعده‌های غذایی سالمندان از محصولات غذای کمکی باشد تا سلامت جسمی آن‌ها تا حدی تضمین شود.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.