اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تحصیل در دوران سالمندی ابزار پیشگیرانه در برابر اختلالات روحی و روانی

تحصیل در دوران سالمندی باعث ارتقای سلامت روح و روان سالمندان می شود.

به گزارش شادمان، بهداشت روانی و توجه به نیازهای روانی سالمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چناچه این اقشار از سلامت روانی خوبی برخوردار باشند این امر تا حد زیادی بر سلامت جسمی و بهبود مناسبات اجتماعی  آنان  نیز اثر گذار خواهد بود.
 
نکات کلیدی برای حفط بهداشت روانی سالمندان
– خواب کافی: خواب کافی کمک می کند تا ذهنی آرام داشته باشند. ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه و حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه خواب نیم روزی برای تمدد اعصاب و نیز افزایش انرژی مناسب است.
 
– فعالیت بدنی: ورزش منظم باعث کاهش بیماری های مزمن مثل تصلب شرائین، فشار خون، چربی خون و … می شود. یک فعالیت بدنی منظم و ملایم روزانه مثلا پیاده روی به مدت ۳۰ دقیقه در روز باعث کاهش بیماری های قلبی – عروقی، کاهش بروز پوکی استخوان، بهبود عملکرد تنفسی، بهبود جریان خون، حفظ وزن ایده آل و در نهایت احساس کلی آرامش جسمی و روانی می شود.
 
– ورزش ذهن و مغز: بخشی از حواس پرتی ها در سنین پیری طبیعی قلمداد می شود. اما فشارعصبی و اضطراب و زندگی پرمشغله هم می تواند در حافظه و تمرکز حواس اختلال ایجاد کند. بهترین راه سالم نگاهداشتن ذهن مطالعه مستمر است.
 
– فعالیت های اجتماعی مختلف: بهتر است روابط اجتماعی را درحدی حفظ کرد که تفاوت جزئی با سالیان گذشته داشته باشد. برای بسیاری ازافراد دوران پیری دوره تداوم رشد هوشی، هیجانی و روانی است. انزوا سالمند را نسبت به افسردگی آسیب پذیر می سازد.
 
– رژیم غذایی مناسب: کاهش مصرف نمک، عدم مصرب چربی های جامد، نگهداری وزن در حد مطلوب، استفاده از همه گروه های غذایی بخصوص میوه و سبزیجات تازه و لبنیات.
 
– آگاهی از علائم افسردگی و اضطراب: اگر احساس تغییر خلق، کاهش انرژی، کاهش لذت از فعالیت های روزمره، احساس گناه، حس بی ارزشی، میل به تنهایی، دلشوره و اضطراب، کاهش خواب و اشتها، کاهش وزن، شکایات متعدد جسمانی مشاهده شود لازم است همراه با یکی از اعضاء خانواده به روانپزشک مراجعه شود.

 
 

ضعف قوای ذهنی علاوه بر قوای جسمی یکی از عوارض سالمندی می باشد، لذا بایستی آنها را با تغییر الگوی زندگی سالمندان به تأخیر انداخت. یکی از موثرترین محرک‌های قوای ذهنی در سالمندان، مطالعه است. بسط معنایی و مفهوم سازی عواملی کلیدی برای حل مساله و یادگیری مفاهیم علمی در یادگیرندگان هستند.
 
تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد میزان مطالعه تاثیر مستقیمی بر بسط معنایی و مفهوم سازی در سالمندان دارد. آلزایمر، کم هوشی و کندی ذهن بیماری‌هایی است که سالمندان می‌توانند با مطالعه روزانه و مستمر، ابتلا به آن را از خود دور و یا به تعویق اندازند.
 
ادامه تحصیل در دوران سالمندی
ازجمله  مواردی که کمک شایانی به بهداشت روانی بازنشستگان می نماید تشویق و ترغیب آنان برای ادامه تحصیل و کسب مدارج تحصیلی بالاتر است. افرادی که در هنگام اشتغال به هر دلیلی نتوانسته اند به تحصیلات خود ادامه دهند در هنگام بازنشستگی می توانند به ادامه تحصیل تشویق شوند.
 

 

ادامه تحصیل علاوه بر نقش سازنده و مهمی که در ارتقا روحیه و خود باوری سالمندان دارد آن‌ها از ابتلا به بسیاری از امراض روحی و روانی حفظ می‌کند.
 
منظور از درس خواندن فقط تحصیل در زمینه حرفه مشخصی نمی باشد. درس خواندن ممکن است برای شما یک نوع سرگرمی باشد. می‌توانید در آموزشگاه‌های مختلف زیادی درس بخوانید، از جمله این دانشگاه‌ها عبارتند از: دانشگاه آزاد ، یا مدرسه عالی حرفه ای آزاد، دانشگاه تابستانی، دانشگاه مخصوص افراد مسن، دانشسرای ملی، دانشسرای کارگری و آموزشگاه ادامه تحصیل بزرگسالان.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.