اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چطور از خودکشی و افسردگی سالمندان پیشگیری کنیم؟

بیماری افسردگی یکی از مهمترین علل کاهش کیفیت زندگی در سالمندان است .

به گزارش شادمان، بیماری افسردگی یکی از مهمترین علل کاهش کیفیت زندگی در سالمندان است و در این سنین امار ابتلا به  افسردگی هم در خانم‌ها و هم در آقایان سالمند افزایش می یابد. بیماری افسردگی در پیری به سادگی متوقف نمی شود، ولی با بعضی مراقبتهای ویژه و پیروی از اصول زندگی سالم میتوان بر آن غلبه کرد.

مسائل سلامت روان از مهمترین مسائل دوران سالمندی است که اکثراً مورد توجه قرار نمی گیرد و باید توجه داشت که سالمندی بیماری نیست؛ بلکه مرحله ای از چرخه طبیعی زندگی است و سالمندی با انباشت خرد و تجربه همراه است. این عقیده که سالمندی با نقایص عمیق جسمی و روانی همراه است، درست نیست و اکثر سالمندان میتوانند قابلیت شناختی خود را حس کنند. هرچند جسم پیر میشود ، ولی حافظه ما تا هر لحظه که اراده کنیم، جوان می ماند و نباید توقعات بیجا از سالمندان داشت.
 
بیماری افسردگی یکی از مهمترین علل کاهش کیفیت زندگی در سالمندان است و در این سنین امار ابتلا به بیماری افسردگی هم در خانم‌ها و هم در آقایان سالمند افزایش می یابد. بیماری افسردگی در پیری به سادگی متوقف نمی شود، ولی با بعضی مراقبتهای ویژه و پیروی از اصول زندگی سالم میتوان بر آن غلبه کرد. بیماری افسردگی در سالمندان میتواند به دلیل بروز هر یک از اتفاق های ناراحت کننده زیر در زندگی آغاز شود.
 

خودکشی در سالمندان

 
دلایل بروز بیماری افسردگی در سالمندان
• از دست دادن دوستان بالاخص همسر یا یکی از فرزندان
• از دست دادن سلامت جسمی
• نزدیک شدن به مرگ و آغاز فرآیند زوال فرد
• از دست دادن سلامتی یکی از دوستان

 

• گوشه گیری و تنهایی به علت کاهش رابطه اجتماعی و مشکلات جسمی
• از دست دادن انگیزه و هدف، حس بی هویتی و بی هدفی به علت بازنشستگی و یا محدودیت های فیزیکی در انجام کارها 
• مشکلات جسمی و بیماری هایی که باعث بیماری افسردگی سالخوردگان میشوند . من جمله میتوان به مشکلات قلبی، کم کاری تیروئید، کمبود ویتامین ۱۲B، اسیدفولیک، آلزایمر، پارکینسون، دیابت، لوپوس و بیماری سرطان اشاره نمود .
• استفاده از داروهایی مثل داروهـــای استروئیــدی و هورمونی، داروهای بیماران مبتلا به آرتروز، داروهای پائین آورنده فشار خون، داروهای تجویزی بیماران قلبی، داروهای بیماران مبتلا به سرطان و حتی مسکن ها میتوانند سبب تحریک بیماری افسردگی شوند.
• ترس و استرس، هراس از مرگ و نگرانی بخاطر مشکلات مالی و یا جسمی است.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.