اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

رابطه جنسی رضایت از زندگی سالمندان را افزایش می دهد

بر خلاف این تصور که سالمندان علاقه ای به برقراری رابطه جنسی ندارند، تحقیقات نشان میدهد که آنها برقراری رابطه جنسی را عامل رضایتمندی از زندگی خود می دانند.

به گزارش خبرنگار شادمان، بر اساس یک مطالعه جدید از محققان انگلیسی، نشان می دهد که برقراری رابطه جنسی در سالمندان احساس رضایت بیشتر از زندگی را در پی دارد.
این تحقیق که با هدایت دکتر لی اسمیت از دانشگاه آنگلیا راسکین انگلیس و دکتر سارا جکسون از دانشگاه کالج لندن در مجله Sexual Medicine منتشر شده است، شامل تجزیه و تحلیل داده های نظر سنجی از مطالعه طولی پیری انگلیس بود. 
در این تحقیق داده های ۶۸۷۹ فرد مسن با میانگین سنی ۶۵ سال که در انگلیس زندگی می کنند، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.
این بررسی نشان داد که مردان و زنان مسن که در ۱۲ ماه گذشته از مطالعه که فعالیت جنسی داشته اند از زندگی خود راضی تر بوده اند.
همچنین مشخص شد برای زنان سالمند، بوسیدن، نوازش و معاشرت با همسر رضایت بیشتری را از زندگی به همراه خواهد داشت. اما تحقیقات نشان داد که صرفاً برقراری رابطه جنسی نمی تواند برای زنان مسن رضایت بخش باشد.

 

 

برعکس زنان در میان مردان مسن، پاسخ متفاوت بود. آنها لذت بیشتر از زندگی را برقراری رابطه جنسی دانستند. نتایج حاصل از این مطالعه نشان می دهد که مقاربت جنسی ممکن است برای مردان مسن در رضایتمندی از زندگی اهمیت بیشتری دارد.
یافته های دیگری نشان داد که ۴۰ درصد افراد بین ۶۵ تا ۸۰ ساله از نظر جنسی فعال هستند. این یافته ها که توسط دانشگاه میشیگان منتشر شده است نشان می دهد که تقریباً دو سوم بزرگسالان مسن علاقمند به رابطه جنسی هستند و بیش از نیمی از آنها می گویند رابطه جنسی برای بهبود کیفیت زندگی آنها مهم است.
سلامت جنسی در افراد مسن خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد اما ارتباط نزدیکی با کیفیت زندگی سلامتی و بهداشت دارد. برای بزرگسالان سالمند و پزشکان مراقبت کننده از آنها مهم است که در مورد این مسائل صحبت کنند.
افراد بین ۶۵ تا ۷۰ سال تقریباً دو برابر بیشتر از افراد در اواخر ۷۰ سالگی فعال جنسی داشتند. همچنین یک سوم افرادی که سالهای پایانی دهه هفتم (۶۰ تا ۷۰) زندگی خود را طی می کنند گفته اند که علاقه زیادی به  برقراری رابطه جنسی دارند.
شکاف های جنسیتی که به وجود آمده تفاوت هایی را نشان می دهد که ممکن است چالش هایی برای روابط ایجاد کند. به عنوان مثال زنان کمتر از مردان فعال جنسی دارند. اما از زندگی جنسی خود بسیار راضی هستند. 

 

 

اما بیشترین اختلاف جنسیتی درصدی از کسانی بود که می گفتند علاقه شدیدی به رابطه جنسی دارند. نیمی از مردان ۶۵ تا ۸۰ ساله گفتند که این میزان علاقه را دارند، در حالی که فقط ۱۲ درصد از زنان در همان محدوده سنی علاقه شدید به برقراری رابطه جنسی دارند.

باورهای غلط در مورد رابطه جنسی سالمندان

رابطه جنسی بعد از ۵۰ سالگی با باورهای غلطی احاطه شده است که برخی از آنها می پردازیم.
۱٫ بعد از سنی خاص، افراد علاقه کمتری به رابطه جنسی دارند
حقیقت این است که برای رابطه جنسی محدودیت سنی وجود ندارد ولی برای افراد بالای ۵۰ سال رضایت جنسی بیشتر از افراد جوان تر به کیفیت کلی رابطه وابسته است. 
2. مردان با افزایش سن قابلیت نعوظ خود را از دست می دهند
افزایش سن عامل اختلال نعوظ نیست. با این حال کاهش سطح هورمون ها سرعت تحریک را تغییر می دهد. فرد نیاز به تحریک فیزیکی بیشتری داشته و کیفیت نعوظ نسبت به دوران جوانی کمتر خواهد بود اما لذت رابطه جنسی کمتر نخواهد شد.
۳٫ عوامل احساسی و روانی باعث عدم علاقه زنان میانسال به رابطه جنسی می شود
حقیقت این است که فاکتورهای فیزیکی در این بین نقش بیشتری ایفا می کنند. تغییرات هورمونی در دوران یائسگی می تواند روی پاسخ جنسی زنان تاثیر بگذارد. سطح پایین استروژن می تواند منجر به خشکی واژن و ناراحتی در رابطه جنسی شود.
در برخی زنان کاهش تستوسترون می تواند باعث کاهش انرژی و کم شدن میل جنسی شود.

 

 

۴٫ زنان با افزایش زن قابلیت به ارگاسم رسیدن را از دست می دهند
حقیقت این است که بسیاری از زنان بعد از یائسگی لذت جنسی بیشتری احساس کرده و ارگاسم های مکرر و شدیدتری را تجربه می کنند.
۵٫ ناتوانی جنسی مردان در رسیدن به نعوظ اغلب به دلیل مشکلات عاطفی است
حقیقت این است که علل فیزیکی مثل مشکلات گردش خون، اختلالات پروستات و عواض جانبی داروهای تجویزی، ۸۵ درصد مشکلات نعوظ در مردان را تشکیل می دهد.
۶٫ زوج های میان سال که رابطه جنسی منظم ندارند علاقه خود به رابطه جنسی یا به یکدیگر را از دست داده اند
البته حقیقت دارد که میل  جنسی با بالا رفتن سن ثابت نمی ماند. ولی تغییرات ایجاد شده منفی نیستند. زمانی که یک زن یائسه می شود دیگر نگران حاملگی نیست و بسیاری از زوج ها نگرانی کمتری برای رابطه جنسی احساس می کنند.
یا زمانی که زوج ها بازنشسته می شوند زمان و انرژی بیشتری می توانند برای هم صرف کنند و به تفریحات مشترک خود برسند.
با گذشت زمان شما بدن خود و شریک زندگیتان را بهتر می شناسید و می دانید که چه رفتاری برایتان لذت بخش تر است.
رابطه جنسی بعد از ۶۵ سالگی کمتر از قبل اتفاق می افتد ولی اغلب افراد آن را جذاب تر از قبل می دانند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.