اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۱۰ فعالیت تحریک کننده ذهن برای سالمندان

آلزایمر یکی از نگرانی های اصلی افرادی است که تازه پا به سالمندی نهاده اند و همیشه نگران فراموشی هستند، اگر شما نیز سالمند هستید یا یکی از عزیزانتان سالمند شده و نگران وضعیت حافظه او هستید بهتر است گزارش زیر را بخوانید.

به گزارش خبرنگار شادمان، هرچه افراد پیرتر می شوند نگرانی از دست دادن حافظه بیشتر آنها را آزار می دهد. در عین حال اخیرا محققان یافته اند که مغز انسان بین ۶۰ تا ۸۰ سالگی بهترین عملکرد خود را خواهد داشت، به شرطی که آن را ورزیده نگه دارد.
ما در اینجا ۷ فعالیتی که می تواند ذهن شما را تقویت کند و مانع از دست رفتن حافظه شود، برایتان ذکر می کنیم.
۱٫ بازی با کلمات
بازی با کلمات به مانند یک ذهن شکن عمل می کنند و قسمت های بسیار زیادی از ذهن انسان را درگیر کرده و به بهبود حافظه، الگوها و فرایندهای تفکر و همچنین یادآوری کمک می کند.
سودوکو و جدول کلمات متقاطع فقط چند بازی کلمه ای موثر برای بزرگسالان است. بزرگسالانی که در گذشته از بازی های کلمه ای لذت می بردند ممکن است هنوز آنها را بازی کنند.

 

 

وقتی صحبت از بازی با کلمات برای سالمندان می شود یک مراقب می تواند همراه خوبی برای آنها باشد. مراقبان می توانند سالمندان را به تکمیل جدول کلمات متقاطع که در روزنامه های روزانه چاپ شده تشویق کنند.

۲٫ خواندن

مطالعه سبب تحریک مغز در سالمندان می شود. بنابراین تشویق عزیزان سالخورده به مطالعه کتاب، روزنامه و مجله می تواند به آنها کمک کرده و مغز آنها را فعال نگه دارد. گذشته از این خواندن مقالات اینترنتی نیز می تواند ورزش خوبی برای مغز آنها باشد.
همچنین خواندن تخیل را تشویق و مغز را تحریک می کند تا تصاویری متناسب با توصیف روی کاغذ ایجاد کند. این امر خواندن را به روشی سرگرم کننده و موثر برای درگیر کردن مغز و فعال نگه داشتن آن تبدیل می کند.

 

 

۳٫ بازی های رایانه ای
شاید تصور کنید که بازی رایانه ای مخصوص کودکان و نوجوانان است اما بهتر است بدانید که این بازی ها ذهن سالمندان را قوی نگه می دارد.
خبر خوب هم این است که به تعداد کافی بازی مخصوص بزرگسالانوجود دارد و آنها هیچ وقت از بازی کردن خسته نخواهند شد.

۴٫ ورزش کردن
ورزش بدنی منظم می تواند به جلوگیری از کاهش روانی ناشی از افزایش سن کمک کند. ورزش بدنی با افزایش گردش مواد مغذی ضروری و اکسیژن در کل بدن از جمله سلول های مغزی و تکانه های عصبی، فعالیت مغز را بهبود می بخشد.
البته در این میان نیازی نیست عزیزان سالمند را به ورزش های سخت وادار کنیم. پیاده روی، یوگا یا ترکیبی از ورزش های هوازی و مقاومتی با شدت متوسط حداقل به مدت ۲۰ دقیقه و ۳۰ دقیقه به طور منظم می تواند به بهبود قدرت مغز، تمرکز و ارتقا ان کمک کند.

 

 

۵٫ نواختن ساز موسیقی

نواختن یک ساز موسیقی (ترجیحاً) سازی که از قبل نواختن آن را بلد نباشند می تواند به مقدار زیادی ذهن را درگیر خود سازد و آن را پرورش دهد.

۶٫ صنایع دستی
عمل خلق چیزی به دست شما سبب می شود تا ذهنتان باز شود. فعالیتی از این دست باعث انعطاف پذیری عضلات ذهنی می شود زیرا مغز برای حفظ تمرکز و درگیر شدن به آن نیاز دارد. این فعالیت تمرکز ذهنی را بهبود می بخشد.

۷٫ باغبانی
کمبود ویتامین D می تواند سیستم های عصبی عصبی مفید برای مغز را مختل کند. اما باغبانی فعالیتی است که شامل گذراندن اوقات خارج از منزل است و می تواند به سالمندان کمک کند هوای تازه بگیرند و در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

 

 

۸٫ یادگیری یک زبان جدید
توانایی های یادگیری ما با افزایش سن شروع به کاهش می کند. با این حال ، یادگیری یک زبان جدید می تواند راهی عالی برای ایجاد ارتباطات ذهنی جدید باشد.
شما می توانید به عزیزان بزرگتر خود کمک کنید تا از همان ابتدا زبانهای فراموش شده را فراموش نکنند یا زبان جدیدی یاد بگیرند.

۹٫ شطرنج
بازی های شطرنج به دلیل توانایی تحریک مغز ، برای اهداف آموزشی استفاده می شود. برای سالمندان ، انجام بازی های شطرنج از به دلایل زیر می تواند مفید باشد:
افزایش خلاقیت
افزایش ضریب هوشی
تحریک مغز
افزایش تمرکز، حافظه، خواندن، مهارت حل مسئله

 

بیشتر بخوانید:
بیماری آلزایمر چیست؟

 

۱۰٫ گپ زدن با دیگران
مکالمه با دیگران نیز یکی دیگر از فعالیت های قدرتمند تحریک مغز برای سالمندان است. وقت خود را به بحث و گفتگو با عزیزان مسن خود اختصاص دهید و آنها را تشویق کنید تا تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.