اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

از سالمندان مبتلا به اوستئو آرتریت چگونه مراقبت کنیم؟

اوستئوآرتریت شایع ترین نوع آرتروز است که میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند.

به گزارش شادمان، اوستئوآرتریت شایع ترین نوع آرتروز است که میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که غضروف محافظی که انتهای استخوان ها قرار دارد با گذشت زمان از بین می رود. اگرچه آرتروز می تواند به هر مفصلی آسیب برساند ، اما این اختلال معمولاً مفاصل دست ، زانو ، پهلو و ستون فقرات را تحت تأثیر قرار می دهد.

توجه به فعال ماندن سالمند مبتلا به آرتروز ، کمک به حفظ وزن او در محدوده سالم و برخی از روش های درمانی دیگر ممکن است روند پیشرفت بیماری را کند کرده و به بهبود درد  کمک کنند.

علائم و نشانه های آرتروز شامل :

درد مفاصل در شخص مبتلا، ممکن است در حین حرکت یا بعد از آن احساس شود.
سختی و سفتی مفصل ممکن است در هنگام بیدار شدن از خواب یا بعد از غیرفعال بودن به مدت طولانی بیشتر اتفاق می افتد.
از دست دادن انعطاف پذیری: ممکن است نتوانید مفصل خود را به اندازه ی دامنه حرکتی کامل آن در حالت عادی، حرکت دهید.
هنگام استفاده از مفصل ممکن است صدای ترک خوردن بشنوید.
خار استخوان:  این تکه های اضافی استخوان ، که احساس توده هایی سخت را به شما می دهند ، می توانند در اطراف مفصل آسیب دیده ایجاد شوند.
تورم:  این تورم ممکن است در اثر التهاب بافت نرم اطراف مفصل ایجاد شود.

 

درمان  استئوآرتریت

استئوآرتریت قابل درمان قطعی نیست ، اما درمان هایی وجود دارند که می توانند درد را کاهش دهند و به سالمند در حرکت بهتر کمک کنند.

داروها

داروهایی که می توانند به تسکین علائم آرتروز ، که مهم ترین آنها احساس درد است کمک کنند ، عبارتند از:

۱- استامینوفن

ثابت شده است که استامینوفن و دیگر مسکن ها به برخی از افراد مبتلا به آرتروز که درد خفیف تا متوسط ​​دارند کمک می کند. مصرف بیش از دوز توصیه شده استامینوفن می تواند باعث آسیب کبدی شود.

۲- داروهای ضد انعقادی غیراستروئیدی بدون نسخه

 داروهایی مانند ایبوپروفن ، و سدیم ناپروکسن که در دوزهای توصیه شده مصرف می شود ، به طور معمول درد آرتروز را تسکین می دهند. مصرف بیش از حد این دارو ها می تواند باعث ناراحتی معده ، مشکلات قلبی عروقی ، خونریزی و آسیب های کبدی و کلیوی شود.

فیزیوتراپی

یک فیزیوتراپیست می تواند تمریناتی را برای تقویت عضلات اطراف مفصل ، افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد برای سالمند مبتلا به اوستئوآرتریت در نظر گیرد. ورزش منظم و ملایم  مانند شنا یا پیاده روی ، می تواند به همان اندازه موثر باشد.

کار درمانی

یک متخصص کاردرمانی می تواند به  بهبود کیفیت پرستاری از سالمندان مبتلا به آرتروز کمک کند. این متخصص به سالمند می آموزد که چگونه بدون اینکه فشار بیشتری به مفصل درد ناک و آسیب دیده ی خود وارد کند ، روشهایی را برای انجام کارهای روزمره پیدا نماید.

مراقبین و پرستاران سالمند بهتر است درمورد وضعیت سالمند به خصوص در مورد اینکه چگونه تغییر سبک زندگی می تواند بر روی علائم این بیماری تأثیر بگذارد با متخصص کاردرمانی مشورت نمایند .  ورزش و کاهش وزن  روش مهمی برای کاهش درد مفاصل و سفتی آرتروز هستند.

ورزش

ورزش با فشار کم می تواند استقامت سالمند را افزایش داده و با تقویت عضلات اطراف مفصل ، مفصل را پایدارتر کند. پیاده روی ، دوچرخه سواری یا ایروبیک در آب را امتحان کنید. اگر احساس درد مفصلی جدید داشتید ، ورزش را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت نمایید .

درد جدیدی که ساعت ها پس از ورزش ادامه می یابد ، احتمالاً به معنای آن است که سالمند  در آن فعالیت زیاده روی کرده است. پس از مشورت با پزشک به انجام ورزشهایی که برای شما مناسب ادامه داده و هرگز  ورزش را متوقف نکنید .

کم کردن وزن

در پرستاری از سالمندان مبتلا به اوستئوآرتریت توجه به وزن آنها بسیار مهم است.اضافه وزن باعث افزایش فشار در مفاصل تحمل کننده وزن مانند زانو و پهلو می شود. حتی کاهش جزئی وزن می تواند مقداری از فشار را کاهش داده و در نتیجه درد را کاهش دهد. در مورد راه های سالم کاهش وزن با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.

نحوه ورود و خروج آنها از اتومبیل را تغییر دهید

سوار شدن و پیاده شدن از اتومبیل برای شخصی که به آرتروز مبتلا شده است می تواند دردناک باشد. به طور معمول ،سوار یا پیاده شدن از اتومبیل نیاز به ایستادن روی یک پا و قرار گرفتن پای مخالف در اتومبیل و حرکت به سمت پهلو دارد و این حرکات به همان اندازه که برای یک شخص سالم به نظر آسان می آید ، برای یک شخص با درد آرتروز میتواند بسیار دردناک باشد.
به جای استفاده از روش معمول ،به شخص سالمند مبتلا به آرتروز کمک کنید تا در حالی که روی هر دو پا ایستاده است به محل نشستن خود در اتومبیل پشت کرده و در حالی که پاهای او بیرون از اتومبیل قرار دارد روی صندلی بنشیند.سپس هنگامی که در حالت نشسته قرار دارد ، می توانند پاهای خود را به داخل هدایت کند. برای خارج شدن، از فرایند معکوس استفاده کنید.

از نظر جسمی فعال باشید

اگرچه به نظر می رسد ورزش باعث افزایش سطح درد می شود ، اما در واقع برای کاهش درد آرتروز مفید است. این کار به عضله سازی کمک کرده و از مفاصل پشتیبانی می کند. همچنین به سالمند شما کمک می کند تا وزن مناسبی داشته باشد و از آن بکاهد ، که باعث کاهش فشار وارده بر مفاصل می شود.در امر پرستاری از سالمندان در نظر گرفتن برنامه ورزشی یا فعالیت بدنی متناسب با آنها بصورت روزانه ،بخش مهمی از برنامه به شمار میآید.

فشار وارده بر روی انگشتان را کاهش دهید

وجود آرتروز می تواند فشار دادن دکمه ها را برای شخص مبتلا دشوار کند ، مانند دکمه های موجود روی مایکروویو یا ریموت کنترل تلویزیون. برای کاهش فشار بر روی مفاصل انگشتان دست، یک درپوش پلاستیکی را در انتهای رولپلاک قرار دهید. سالمند می تواند از آن برای فشار دادن دکمه های مایکروویو و جاهای دیگر استفاده کند. با استفاده از قلم همچنین می توان استفاده از تلفن هوشمند یا تبلت و یا ریموت کنترل تلویزیون را راحت تر کرد.

 برای تسکین درد از گرما و سرما استفاده کنید

گرما و سرما می تواند به کاهش درد کمک کند. گرما باعث تسکین درد و شل شدن عضلات متشنج می شود. حمام یا دوش آب گرم می تواند در این امر کمک کننده باشد. اگر استفاده از این گزینه ممکن نیست ، یک کمپرس آب گرم یا حوله گرم شده را امتحان کنید. همچنین سرما درد را بی حس می کند. یک بار کمپرس سرد را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی مفصل قرار دهید و سپس به مفصل استراحت دهید. هرگز بسته سرد را مستقیماً روی پوست لخت قرار ندهید زیرا می تواند به پوست آسیب برساند. قبل از استفاده از آن را با حوله بپیچید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.