اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

گرمازدگی سالمندان و چند نکته برای پیشگیری و درمان

در این روزهای گرم و با توجه به شیوع کرونا و استفاده از ماسک، سالمندان باید بیشتر مراقب گرمازدگی باشند و چند نکته را برای دوری از گرمازدگی رعایت کنند.

به گزارش خبرنگار شادمان، با نزدیک شدن به فصل تابستان و گرم شدن هوا در این روزها احتمال گرمازدگی در افراد بخصوص سالمندان بیشتر می شود برای پیشگیری از این وضعیت و جلوگیری از گرمازدگی شدید که در برخی موارد ممکن است منجر به فوت شود، بهتر است چند نکته را رعایت کنیم.
بهترین راه پیشگیری از گرمازدگی برای سالمندان نوشیدن آب کافی و ماندن در خانه در اوج گرماست. همچنین  سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری از گرمازدگی  در زمان مواجهه با موج گرما در فصل تابستان توصیه هایی می کند که عبارتند از:

خنک نگه داشتن خانه

در طول روز پنجره ها را ببندید و در صورت تابش آفتاب به داخل منزل کرکره ها را پایین بکشید. در شب، هنگامی که درجه حرارت محیط بیرون کاهش می یابد پنجره ها را باز کنید. اگر در محل زندگی شما دستگاه تهویه هوا روشن است، درها و پنجره ها را ببندید.

 

 

پنکه های برقی ممکن است کمی در فرار از گرما کمک کننده باشند ولی در درجه حرارت بالاتر از ۳۵ درجه سانتی گراد ممکن است در پیشگیری از گرمازدگی خیلی مفید نباشند. در این حالت مصرف مایعات اهمیت زیادی دارد.

از گرما دوری کنید

در خنک ترین اتاق خانه (مخصوصا” در هنگام شب) اقامت کنید. اگر برایتان مقدور نیست که خانه خود را خنک نگهدارید، ۲ تا ۳ ساعت در روز را در یک محیط خنک سپری کنید (مانند ساختمان ها و اماکن عمومی که دارای دستگاه های تهویه و خنک کننده هستند).
از رفتن به محیط در طول گرمترین ساعات روز و همچنین از انجام فعالیت بدنی سنگین پرهیز کنید. در محیط بیرون، در سایه قرار بگیرید. کودکان یا سالمندان را در وسیله نقلیه پارک شده خاموش، نگه ندارید. بدن را خنک نگه دارید و مطمئن شوید که آب کافی به بدن می رسد . دوش یا حمام آب سرد نیز به شما کمک می کند.

 

بیشتر بخوانید:
طبع پونه سرد است یا گرم؟

 

همچنین علاوه بر این توصیه ها که سازمان بهداشت جهانی عنوان کرده است. متخصصان تغذیه اصلی ترین و مهم ترین نکته در پیشگیری از گرمازدگی در سالمندان  را نوشیدن آب کافی مورد نیاز بدن که حداقل ۸ لیوان و حداکثر ۱۲ لیوان میباشد میدانند.
چرا که سالمندان به علت تغییرات فیزیولوژیکی که در بدنشان اتفاق افتاده نیاز به آب را خیلی کمتر از افراد جوان حس می کنند. بنابراین سالمندان بدون احساس تشنگی نیز باید آب نوشند. در این ارتباط دکتر احمدرضا درستی متخصص تغذیه و رژیم درمانی تاکید کرد: یکی از مشکلات سالمندان این است که احساس تشنگی و نیاز به آب کمتری نسبت به جوانان دارند و بهترین کار این است که در شرایط غیر گرما ۸ لیوان و درگرما ۱۲ لیوان آب بنوشند. همچنین برای افرادی که هیدرو فوبیا دارند. بهتر است در آب تخم شربتی یا خاکشیر همراه آبلیموی تازه بریزند.
وی افزود: فرد قبل از گرمازدگی ممکن است دچار ضعف بدن شود و اگر فرد سالمند آب فراوانی به شکل عرق دفع کند باید احتمال گرمازدگی بدهد که در این حالت  قدرت تفکر و تمرکز کاهش پیدا کرده و رفته رفته مراحل غش شروع می شود.

 

 

به گفته درستی، افراد سالمند برای پیشگیری از این حالت باید همیشه در کیف خود یک بطری آب همراه داشته باشند و در خانه هم هر یک ساعت و نیم یکبار یک لیوان آب بنوشند. همچنین افراد سالمند باید استفاده از نمک را محدود کنند چرا که استفاده  از نمک زیاد باعث دفع زیاد آب به شکل ادرار می شود.
این متختصص تغذیه در مورد زمانی که فرد سالمند دچار گرمازدگی شدید شده و حالت هوشیاری او پایین آمده است گفت: در اولین اقدام فرد را در جای خنک و سایه قرار دهید و به صورت او آب بپاشید و اگر فرد گرمازده به هوش باشد  پودر ors  را از داروخانه تهیه کرده و بعد از مخلوط کردن با آب به فرد گرمازده بنوشانید.
وی ادامه داد: یا اینکه می توانید یک قاشق نمک و یک قاشق شکر را  در آب حل کرده و به فرد بنوشاند. ولی اگر فرد در حالتی است که توانایی نوشیدن آب ندارد، فرد متبحری با در نظر گرفتن شرایط جسمی به او سرم بزند چرا که ممکن است برخی سالمندان مبتلا به دیابت یا فشار خون باشد و سرم قندی یا نمکی برای آنها مناسب نباشد.

 

 

همچنین دکتر فرزاد شیدفر متخصص تغذیه ورژیم درمانی گفت:  سالمندان به علت تغییرات فیزیولوژیکی و کاهش پرزهای زبان کمتر احساس تشنگی میکنند و بهتر است بدون احساس تشنگی برای جلوگیری از گرمازدگی حداقل ۸ لیوان آب در طی شبانه روز بنوشند تا بدنشان از نظر کم آبی مصون باشد.
این متخصص تغذیه گفت: سالمندان با گنجاندن میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی می توانند مقداری آب از این طریق دریافت کنند که بهتر است به علت مشکلات دهان و دندان  از سبزیجات خرد شده یا رنده شده استفاده کنندکه بدنشان علاوه بر آب مواد معدنی مورد نیاز بدن را دریافت کند.

نشانه ها و علائم گرمازدگی در سالمندان

نشانه‌ها و علایم گرمازدگی بر اثر گرما شامل افزایش محسوس دما در بدن سالمند (به طور معمول بالاتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد) شامل موارد زیر است :

    کمبود عرق
    از حال رفتن
    برافروختگی
    خشکی پوست
    نبض سریع و تند
    اغتشاش شعور و اغما
    تغییرات در وضعیت روانی (مثل گیجی یا تهاجمی بودن)
زمانی که این نشانه‌ها در سالمندی مشاهده می‌شود به سرعت باید دنبال انجام عملیات اورژانسی باشیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.