اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۵ روش درمانی که سالمندان به آنها نیازی ندارند

تحقیقات نشان می دهد که هرچه هر فرد به پزشکان بیشتر و مختلفی مراجعه کند، داروهای تجویز شده نیز افزایش می یابد و در نتیجه احتمال تجویز داروهای متناقض برای بیمار بیشر می شود. این تحقیقات نشان می دهند که سالمندان به ۵ روش درمانی معمول نیاز ندارند و این روشها بیشتر برای آنها مضر است.

به گزارش خبرنگار شادمان، سالمندان از آن دسته افرادی هستند که دائم تحت نظر پزشک قرار دارند و با توجه به وضعیت جسمانی شان به پزشکان مختلفی مراجعه می کنند. مطابق تحقیقاتی که انجام شده، هر چه تعداد پزشک این افراد بیشتر شود احتمال افزایش تعداد داروهای تجویز شده و  احتمال تناقض دارویی بالا می رود.
به همین منظور انجمن پزشکی داخلی آمریکا (ABIM) فهرستی را آماده کرده و با اشاره به ۵ روش درمانی تاکید کرده که سالمندان نیازی به این ۵ روش درمانی ندارند.

۱٫ داروهای ضد روان پریشی

هر دو انجمن سالمندان آمریکا (AGS) و انجمن پزشکان آمریکا (AMDA) توصیه می کنند که داروهای ضد روان پریشی مانند Seroquel ، Risperidone و Zyprexa نباید به افراد مبتلا به زوال عقل داده شود.

 

 

آنها می گویند: “تجویز داروهای ضد روان پریشی که اغلب انجام می شود، سود محدودی دارند و در مقابل می توانند آسیب جدی به بیمار بزنند..” اثربخشی این نسخه ها بسته به فرد و نوع زوال عقل آنها متفاوت است.
همواره این سوال مطرح بوده که آیا باید برای فردی که مبتلا به آلزایمر است، داروهای ضد روان پریشی تجویز شود؟ متخصصان مراقبت از سالمندان در مورد این موضوع به بحث و جدال پرداخته اند، آنها سعی دارند مزایای خاص این داروها را برای افراد مبتلا به زوال عقل تحریک کرده و آنها را در برابر عوارض جانبی بسنجند.

۲٫ داروهای کاهش دهنده کلسترول

اگرچه بدون شک برای افراد میانسال و افرادی که بیماری قلبی خاصی دارند، داروهای کاهش دهنده کلسترول  مفید است، اما داروهای کاهش دهنده کلسترول به نام استاتین ممکن است به افراد ۷۰ ، ۸۰ و ۹۰ ساله کمک نکند.

 

 

مانند تمام داروها، استاتین ها خطرات خاصی دارند. این موارد شامل آسیب و ضعف عضلانی، افزایش خطر زمین خوردن و اختلال شناختی است. احتمال اینکه فرد این عوارض را تجربه کند با افزایش سن افزایش می یابد.
تحقیقات همچنین نشان می دهد که کلسترول پایین ممکن است در واقع برای برخی از افراد مسن مضر باشد. اینها تنها چند مورد از مواردی است که هنگام مصرف استاتین باید در نظر گرفت.

۳٫ غربالگری سرطان روده بزرگ

 غربالگری منظم سرطان روده بزرگ برای بیشتر افراد ۵۰ ساله و بالاتر توصیه می شود. کسانی که مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ هستند از آنها خواسته می شود آزمایش را زودتر شروع کنند. با این حال ، متخصصان ارزش معاینه سرطان روده بزرگ را برای بزرگسالان زیر سال می برند.

 

 

به ویژه از آنجا که با افزایش سن خطر عوارض ناشی از کولونوسکوپی افزایش می یابد. کالج جراحان آمریکا (ACS) پیشنهاد می کند که وضعیت هر فرد به صورت جداگانه ارزیابی شود تا مشخص شود آیا کولونوسکوپی مفید است یا خیر.
برای کسانی که هیچ سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ ندارند و امید به زندگی آنها کمتر از یک دهه است، ممکن است در واقع خطرات غربالگری سرطان روده بزرگ از مزایای آن بیشتر باشد.

۴٫ لوله های تغذیه ای

 برای افراد مبتلا به زوال عقل شدید که دیگر نمی توانند به تنهایی غذا بخورند ، گاهی اوقات برای اطمینان از تغذیه کافی و جلوگیری از تنفس ، به استفاده از لوله های تغذیه ای توصیه می شود. با این حال ، انجمن سالمندان آمریکا (AGS) و انجمن پزشکان آمریکا (AMDA) و آکادمی آمریکایی بیمارستان و پزشکی تسکینی (AAHPM) همه در برابر قرار دادن لوله های تغذیه ای برای مبتلایان به زوال عقل احتیاط می کنند.

 

 

در عوض ، آنها غذاهای کمکی خوراکی را به عنوان گزینه ترجیحی پیشنهاد می کنند. بر اساس اعلام آنها برخلاف بسیاری از مردم، تصور میکنند  که تغذیه با لوله سلامتی بیمار را تضمین نمی کند و یا درد و رنج را کاهش می دهد؛ به عقیده آنها تغذیه با لوله باعث اضافه بار مایعات، اسهال، درد شکم، عوارض موضعی و تعامل کمتر انسان می شود و خطر آسپیراسیون را افزایش می دهد.

۵٫ بنزودیازپین ها

بنزودیازپین ها اغلب به عنوان درمانی برای اضطراب و بی خوابی تجویز می شود. بنزودیازپین ها (دیازپام ، کلونازپام ، لورازپام و غیره) و سایر داروهای آرامبخش-خواب آور می توانند تأثیر منفی بر سلامتی و ایمنی بدن فرد مسن داشته باشند.
عوارض جانبی منفی این داروها در افراد مسن افزایش می یابد و آنها را در معرض خطر بیشتری برای زمین خوردن، بستری شدن در بیمارستان و تصادف با اتومبیل قرار می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.