اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

ورزش های مخصوص برای بیماران آلزایمری

آلزایمر یکی از انواع بیماری های زوال عقل و شایع ترین آن محسوب می شود، افراد مبتلا ویژگی های مخصوصی دارند و به همین علت نمی توانند هر فعالیت معمولی را مانند دیگران انجام دهند، بنابراین لازم است که ورزش های مخصوص خود را انجام دهند.

به گزارش خبرنگار شادمان، ورزش فواید بی شماری دارد به طوری که پزشکان توصیه می کنند کم تحرکی هم بهتر از بی تحرکی است. ورزش به خصوص برای سالمندان و بزرگسالانی که در حال ورود به دوره سالمندی هستند به شدت توصیه می شود و در مورد افراد مبتلا به آلزایمر نیز همین مورد صادق است. علاوه بر ورزش ذهنی و تعامل اجتماعی، فعالیت بدنی نیز برای این افراد ضروری است. 
ورزش می تواند به حفظ ماهیچه ها و سلامت، کاهش استرس و افسردگی و حفظ وزن یکنواخت کمک کند. همچنین ورزش گروهی به علت همنشینی که با دیگران فراهم می کند نیز می تواند مفید باشد. انستیتوی ملی برنامه Go4Life در پیری آمریکا، نکاتی را برای مراقبان بیماران آلزایمری ذکر کرده که به چند مورد تاثیرگذار آن اشاره می کنیم:

 

 

۱٫ حتما لازم نیست این افراد آلزایمری به مدت طولانی تمرین کنند. همین فعالیت چند دقیقه ای اگر در طول روز چند بار تکرار شود کافی است.
۲٫ تلاش کنید افراد بیشتری را گرد فرد آلزایمری جمع کنید و ورزش گروهی انجام دهید.
۳٫ صبح ها ورزش کنید.
۴٫ تمرینات ساده انتخاب کنید.
۵٫ مراقب باشید که فرد آلزایمری لباس و کفش مناسب به تن داشته باشد.
۶٫ اطمینان حاصل کنید که فرد آلزایمری هنگام ورزش آب فراوانی می نوشد.

برخی از فعالیت های بدنی جایگزین ورزش:
با هم قدم بزنید هرچند مختصر.
کارهای ساده مانند جارو کشیدن و گردگیری را در خانه انجام دهید.
شرایط را برای کار کردن در باغ برای فرد آلزایمری مهیا کنید.
موسیقی پخش کنید و برقصید. از بیمار خود بپرسید کدام نوع موسیقی را ترجیح می دهد.
با فیلم های ساخته شده برای افراد مسن ورزش کنید. 
یک توپ تمرینی لاستیکی نرم به جلو و عقب بیندازید.
وزنه یا وسایل خانه مانند قوطی سوپ را بلند کنید.
مثل همیشه، قبل از شروع یک برنامه ورزشی با پزشک بیمار مشورت کنید. 

 

 

نحوه رفتار با فرد مبتلا به آلزایمر
سعی کنید در پاسخ به این جمله که “من می خواهم به خانه خود بروم” آرامش خود را حفظ کنید و پاسخی ندهید که موجب دلسردی سالمند شود. از تحریک سالمند بپرهیزید و نگذارید کسانیکه شناخت کمتری از سالمند شما دارند، پاسخ این جمله را دهند.
به سالمند احساس راحتی و اطمینان دهید
سعی کنید علاوه بر حفظ آرامش خود، به سالمند مبتلا به آلزایمر هم آرامش دهید. مراقب باشید هرگز در حرف زدن یا حتی حرکات شما نشانی از نامیدی و عصبانیت نباشد چرا که فقط ناامیدی یا ترس عزیزتان را تشدید می کنید. 
روانشناسان معتقدند که فرد مبتلا به آلزایمر زمانی که احساس ترس یا اضطراب کند، می خواهد در خانه خود باشد، بنابراین سعی کنید که موجب بر هم خوردن آرامش سالمندتان نشوید تا او در کنار شما که حالا شاید برایش غریبه باشید، احساس آرامش کند و مایل باشد کنار شما بماند.
شما می توانید او را در آغوش بگیرید برایش آواز بخوانید و شانه یا بازوی او را به ارامی لمس کنید و در کنارشان بنشینید تا احساس آرامش کنند.

 

 

 برای آنها منطق و استدلال نیاورید
سالمندان مبتلا به زوال عقل یا آلزایمر در واقعیت ذهنی خود زندگی می کنند و از واقعیت دنیای اطراف خبر ندارند. اینکه تلاش کنید با منطق و آوردن دلایل مختلف به آنها بفهمانید که نیازی به خانه رفتن ندارند، نتیجه عکس می دهد.
منطق و استدلال در مورد شخص مبتلا به بیماری آلزایمر اثری نخواهد داشت زیرا وی نمی تواند اطلاعاتی را که شما به او می دهید پردازش کند. همچنین، استدلال آنها را بیشتر تحریک می کند. آنها احساس می کنند شما در حال انکار موضوعی هستید که فرد مبتلا به آزایمر به آن احتیاج دارد.
 حواس سالمند را پرت کنید
این تکنیک ها نیاز به آماده سازی چند پیش زمینه دارد. ابتدا باید همراه با سالمند مبتلا به آلزایمر خواسته او را تایید کنید. به او بگویید که «چند دقیقه دیگر می رویم» یا اینکه «به محض اینکه لباس ها را بشویم می رویم» و از این دست جملات.
بعد سعی کنید که توجه او را به موضوع دیگری جلب کنید، با انجام یک کار بداهه می توانید موضوع بحث را عوض کنید.
سپس وقت آن رسیده که که تکنیک نهایی حواس پرتی را اجرا کنید. او را بلند کرده و به بهانه قدم زدن از کنار پنجره عبور دهید، مدتی مقابل پنجره توقف کنید و توجه سالمندتان را به موضوعی که در بیرون می بینید جلب کنید. 
مانند آب و هوا یا شخصی که در حال قدم زدن است. بعد او را به خوردن یک میان وعده یا عذای مورد علاقه دعوت کنید تا حواسش به طور کامل پرت شود.
 اگر همه راه ها به بن بست خورد چه کنیم؟
اگر به هیچ روشی نتوانستید او را راضی به خانه ماندن کنید، بهتر است او را سوار خودرو کرده و دوری در خیابان بزنید و سپس به خانه بازگردید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.