اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

قابل توجه سالمندان؛ کم تحرکی بهتر از بی تحرکی

پزشکان معتقدند داشتن تحرک هرچند اندک در میان سالمندان بهتر از بی تحرکی است.

به گزارش خبرنگار شادمان، بر اساس یک مطالعه ۱۸ ساله روی بیش از ۲۴۰۰۰ بزرگسال که در نوامبر ۲۰۱۷ در مجله قلب و عروق اروپا منتشر شد، مشخص گردید که داشتن هرگونه تحرک ولو ناچیز و اندکی بهتر از بی تحرکی است و خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی را کاهش می دهد.
در این مقاله از قول دکتر سانگیتا لاچمن، متخصص قلب در مرکز پزشکی آکادمیک آمستردام آمده است: ما می دانیم که فعالیت بدنی منظم دارای مزایای عمده برای سلامتی است و به همین علت هم به بزرگسالان و سالمندان توصیه می کنیم که حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته به صورت سبک و یا ۷۵ دقیقه ورزش سنگین و از نوع هوازی انجام دهند چرا که تحقیقات نشان می دهد که فعالیت بدنی منظم تاثیرات مثبتی در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی دارد.

 

 

در این مطالعه ارتباط بین سطوح مختلف فعالیت بدنی و خطر بیماری های قلبی عروقی در افراد مسن تا میانسال مقایسه شده است. نتایج نشان می دهد هر نوع تحرکی می تواند به کمتر شدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی موثر باشد و بنابراین پزشکان توصیه می کنند سالمندان حدالمقدور تحرک داشته باشند.

میزان فعالیت بدنی برای سالمندان چقدر است؟

فعالیت بدنی منظم می تواند از بسیاری از مشکلات سلامتی که به نظر می رسد با افزایش سن ایجاد می شود جلوگیری کند. همچنین به تقویت عضلات شما کمک می کند بنابراین می توانید بدون وابستگی به دیگران به کارهای روزمره خود ادامه دهید.
انجام هرگونه فعالیت بدنی صرف نظر از سن و شرایط سلامتی می تواند برای شما مضر باشد. اگر ۶۵ سال یا بیشتر دارید و شرایط جسمانی خاصی نداریدمی توانید از دستورالعمل های ذکر شده در زیر پیروی کنید. اما قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

 

 

بزرگسالان مسن حداقل به هفته ای ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط نیاز دارند. به طور مثال آنها هفته ای ۲ ساعت و نیم باید پیاده روی سریع داشته باشند.
همچنین برای تقویت عضلات لازم است که هفته ای ۲ روز یا بیشتر ورش های مخصوص پا، باسن، کمر، شکم، سینه، شانه و بازو را انجام دهند.
همچنین آنها می توانند هفته ای ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی سنگین را جایگزین ۱۵۰ دقیقه فعالیت سبک کنند. به طور مثال هفته ای یک ساعت و ربع به صورت آهسته بدوند.

ورزش هوازی موثر کدام است؟

فعالیت هوازی یا “کاردیو” باعث می شود شما به نفس نفس زدن بیفتید ضربان قلبتان تندتر شود و سریع تر نفس بکشید. این نوع فعالیت می تواند دورچخ سواری، فعالیت در باغ، تپه نوردی باشد تا به اصطلاح نفس شما را جا بیاورد.

 

 

در مورد شدت ورزش هوازی نیز می توان گفت اگر بی تحرکی را صفر و تلاش با تمام توان را ۱۰ در نظر بگیریم، ورزش هوازی سبک و متوسط روی عدد ۵ یا ۶ قرار می گیرد.
همچنین فعالیت شدید هوازی نیز عددی بین ۷ یا ۸ است. آنقدر شدید که قادر به گفتن چند کلمه بیشتر بدون نفس تازه کردن نباشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.