اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

نگهداری از سالمندان بوسیله ربات محقق می شود؟

دنیا در حال پیشرفت و این پیشرفت فناوری را میتوان در همه ابعاد زندگی انسان مشاهده کرد، به طورمثال اکنون برخی کشورها در حال برنامه ریزی برای نگهداری از سالمندان به وسیله ربات و هوش مصنوعی هستند.

به گزارش خبرنگار شادمان، تقریبا جمعیت بیشتر کشورهای دنیا از جمله ایران در حال پیر شدنند. تقریبا تمامی کشورهای توسعه یافته از چند سال پیش برنامه ریزی دقیقی برای این موضوع و نگهداری از سالمندان داشتند و اکنون نیز خبر می رسد تعدادی از کشورها قصد دارد از هوش مصنوعی و علم رباتیک در نگهداری از سالمندان بهره ببرند.
برای مثال می توان از میان این کشورها به سنگاپور اشاره کرد. کشور کوچکی درجنوب شرق آسیا که توانسته خود را در جمع مدرن ترین کشورها دنیا نگه دارد. این کشور برنامه ریزی دقیقی در حوزه سالمندان دارد و طبق گزارش ها جمعیت سالمند این کشور تا سال
۲۰۳۰ به ۹۰۰ هزار نفر خواهد رسید، عددی که با توجه به جمعیت نزدیک به ۶ میلیون نفری، عدد بالایی محسوب می شود. تقریبا یک ششم سنگاپوری ها تا ۱۰ سال آینده بالای ۶۵ سال سن خواهند داشت.
به همین علت این کشور تصمص به استفاده از هوش مصنوعی در مراقب از سالمندان گرفته و امکانات مختلفی را در اختیار مراقبان می گذارد.
تحول دیجیتال مراقبت های بهداشتی به جای از بین بردن سالمندان، می تواند از آنها و مراقبان مراقبت و پشتیبانی کند. به عنوان بخشی از ابتکار سنگاپور این کشور توانبخشی های بهداشت از راه دور، خدمات الکترونیکی و حتی پرستاران رباتیک را ارائه و مفهوم مراقبت از سالمندان را از بیمارستان به خانه تغییر داده است.

 

 

  فناوری حسگر هوشمند برای کمک به مراقبت از سالمندان  

در این کشور مراقبان ممکن است به زودی بتوانند هنگام دور بودن از خانه و به لطف فناوری هوشمند بتوانند عزیزان خود را کنترل و آرامش خاطر بیشتری داشته باشند.
در این طرح سنسورهای هوشمند پس از نصب در منزل می توانند فعالیت های اعضای خانواده اعم از کودک و سالمند را کنترل کرده و هر زمان که ناهنجاری تشخیص داده شد، برای مراقبین هشدار ارسال کنند.
در این خانه های هوشمند همچنین دکمه های بی سیم در اختیار سالمندان قرار می گیرد تا انها بتوانند در مواقع اضطراری با فشردن ان مراقب را مطلع و درخواست کمک کنند.

  خدمات توانبخشی در منزل  

همچنین در طرحی دیگر سالمندانی که به خدمات توانبخشی نیاز دارند می توانند با کمک سیستم های توانبخشی از راه دور بهداشت به راحتی در منزل خود از این خدمات بهره ببرند.
درمانگران (یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی) نیز می توانند از طریق یک تماس ویدیویی بیماران خود را در طول جلسه راهنمایی کرده و پیشرفت آنها را از طریق داده های ارائه شده توسط حسگرهای حرکتی پوشیدنی متصل به اندام بیماران ارزیابی کنند.
مراقبان همچنین می توانند از طریق سرویس کنفرانس ویدیویی از راه دور در جلسه شرکت کنند.

 

 

  استفاده از دستیار ربات  

دستگاه های کمکی برای سالمندان نیز بخشی از موج دیجیتالی است که مراقبت از سالمندان را به دوره جدیدی وارد می کند. آیا با نام های فلفل و پالرو آشنایی دارید؟ در ژاپن ، ربات فلفل به عنوان “مراقب” در خانه سالمندان کار می کند، سرگرمی ارائه می دهد و گزارش های پزشکی را برای بیماران توضیح می دهد در حالی که پالرو ربات کوچک می تواند سالمندان را همراهی کرده و حتی در فیزیوتراپی به آنها کمک کند.
در همین حال، سنگاپور همچنین در حال بررسی این موضوع است که چگونه ربات ها می توانند به پشتیبانی شهروندان مسن کمک کنند. Robocoach یا ربات مربی رباتی است که با هدایت جلسات ورزشی می تواند به سالمندان کمک کند تا سالم بمانند.
در حال حاضر تحقیقات در مورد یک رادار و صفحه نمایش که می تواند به افراد مبتلا به نقص بینایی کمک کند تا تجربه های یادگیری و ارتباطی را بهبود بخشند نیز در دست انجام است.

  فناوری پوشیدنی برای سالمندان  

ورزش منظم کلید اصلی پیر نشدن است! بنابراین در طرحی ملی با کمک فناوری پوشیدنی مانند ساعت های هوشمند و برنامه هایی که روی تلفن همراه نصب می شوند تلفن همراه قرار است ورزش روزها سالمندان رصد شود.
همچنین با توجه به تحرک روزانه و ضربان قلب و فشار خون از طریق این نرم افزارها برنامه غذایی روزانه در اختیار آنها قرار می گیرد.

 

 

پزشک همراه

در طرحی دیگر برنامه ای با استفاده از هوش مصنوعی طراحی شده تا سالمندانی که مراقب ندارند بتوانند اطلاعات تکمیلی در مورد داروها، نسخه ها و برنامه های ورزشی و رژیم غذایی خود را از طریق آن دریافت کنند.
سالمندان همچنین می توانند با استفاده از این برنامه در تلفن همراه خود ، غذاخوری ها و اماکن ورزشی سالم تری را پیدا کنند که متناسب با وضعیت جسمانی آنهاست.
علاوه بر این مراقبان می توانند با دسترسی راحت به سوابق پزشکی و قرار ملاقات سلامتی عزیزان خود را بهتر مدیریت کنند!

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.