اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چه چیزی باعث از دست رفتن حافظه می شود؟

شاید در ابتدا از دست رفتن حافظه را معادل آلزایمر تصور کنیم اما بد نیست بدانید که آلزایمر تنها یکی از ۵۰ عامل از دست رفتن حافظه است.

به گزارش خبرنگار شادمان، بیش از ۵۰ مورد را می توان عامل ایجاد زوال عقل دانست اما در این میان آلزایمر شایع ترین مورد است. از دیگر دلایل زوال عقل غیر قابل برگشت می توان به بیماری رگهای خونی زوال عقل عروقی) ، سایر اختلالات دژنراتیو (تخریب لوب جلوی تمپورال ، بیماری پارکینسون ، بیماری هانتینگتون)، رشد سریع تومورهای مغزی یا عفونت های سیستم عصبی مرکزی اشاره کرد.

زوال عقل برگشت پذیر
تشخیص زوال عقل برگشت پذیر اغلب آسان تر از زوال عقل برگشت ناپذیر است زیرا معمولاً با سایر علائم واضح همراه است. با این حال، در شرایط زیر زوال عقل ممکن است اولین یا حتی تنها علامت باشد. 

 

بیشتر بخوانید:
زوال عقل را دریابید

هذیان

هذیان باعث تغییراتی در عملکرد ذهنی می شود که می تواند شباهت زیادی به زوال عقل داشته باشد، اما دو تفاوت مهم با زوال عقل دارد که عبارتند از:
شروع تغییرات ذهنی در هذیان به سرعت ایجاد می شود، اغلب در طی چند ساعت یا چند روز. در مقابل، زوال عقل طی ماهها یا سالها تکامل می یابد.
سطح هوشیاری در هذیان، هوشیاری یا کدر است یا بین خواب آلودگی و هوشیاری در نوسان است. دمانس بر سطح هوشیاری تأثیر نمی گذارد.
هذیان به عنوان یک مورد اورژانسی در نظر گرفته می شود ، تا حدی به این دلیل که اغلب بیان اصلی یک بیماری ناگهانی و تهدید کننده زندگی است. افراد مسن نیز پس از جراحی مستعد ابتلا به هذیان هستند.

واکنش های سمی به داروها

داروها مقصر اصلی افت روان هستند. با افزایش سن کبد در متابولیسم داروها کارایی کمتری پیدا می کند و کلیه ها آنها را با سرعت بیشتری از بدن خارج می کنند. در نتیجه مواد مخدر تمایل به تجمع در بدن دارند. افراد مسن که از نظر سلامتی ضعیف هستند و در این حالت کسانی که چندین داروی مختلف استفاده می کنند آسیب پذیر هستند.

 

 

داروهایی که می توانند علائمی مانند زوال عقل ایجاد 
داروهای ضد افسردگی
آنتی هیستامین ها
داروهای ضد پارکینسون
داروهای ضد اضطراب
داروهای قلبی عروقی
ضدتشنج
کورتیکواستروئیدها
مواد مخدر
آرامبخش
افسردگی

کمبود ویتامین B12

در افراد مسن ، اولین علائم کم خونی مخرب اغلب گیجی، کندی، تحریک پذیری و بی علاقگی است. علامت دیگر این نوع کم خونی را  می توان زوال عقل دانست. بیماری که ناشی از کمبود ویتامین ب۱۲ است.
در افراد مبتلا به کم خونی مخرب، مغز استخوان گلبول های قرمز خون تولید می کند که هم بزرگتر هستند و هم تعداد آنها کمتر از حد طبیعی است.

 

 

از علامت های کمخونی ناشی از کمبود ویتامین ب۱۲ می توان به موارد زیر اشاره کرد:
رنگ پوست مایل به زرد می شود
خستگی همیشگی
تنگی نفس
سردرد
بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست و پا
مشکل در حفظ تعادل

معمولاً کمبود B12 که زمینه ساز کم خونی مخرب است، به دلیل کمبود B12 در رژیم غذایی ایجاد نمی شود. به این دلیل که این ویتامین در تخم مرغ، محصولات لبنی، گوشت، ماهی و مرغ فراوان است و به طور موثری در کبد ذخیره می شود.
در عوض ، کمبود B12 معمولاً به این دلیل رخ می دهد که فرد نمی تواند ویتامین موجود در غذا را جذب کند. خوشبختانه، تزریق B12، اگر زود شروع شود می تواند کمبود را برطرف کرده و علائم کم خونی مخرب را برطرف کند.

 

بیشتر بخوانید:

هیدروسفالی

هیدروسفالی به معنای آن است که بیش از حد مایع مغزی نخاعی در اطراف مغز است. این مایع توسط بطن ها (حفره های مرکز مغز) ترشح می شود. در اطراف نخاع گردش می کند و توسط وریدهای سطح خارجی مغز جذب می شود.
هیدروسفالی مادرزادی معمولاً اندکی پس از تولد تشخیص داده می شود ، اما هیدروسفالی با فشار طبیعی در تعداد کمی از افراد مسن رخ می دهد. این وضعیت می تواند در اثر ضربه به سر، خونریزی مغزی یا مننژیت (التهاب غشای پوشاننده مغز) ایجاد شود، اما بیشتر موارد خود به خود و بدون بیماری قبلی مشخص رخ می دهد.
افراد مبتلا به این بیماری کنترل مثانه را از دست داده و به آرامی و با تردید راه می روند، گویی پاهایشان به زمین چسبیده است. یک لوله کاشته شده از طریق جراحی (شنت) که مایعات را از حفره مغز (بطن جانبی) به ورید ژوگولار یا شکم تخلیه می کند ، بهبود سریع را به همراه دارد، به شرطی که درمان بلافاصله پس از ظهور علائم آغاز شود.

تومور

تومورهای مغزی ممکن است بدخیم (سرطانی) باشند و بنابراین می توانند به بافت های اطراف حمله کنند. یا ممکن است خوش خیم (خود بسته) باشند.
تومورهای مغزی می توانند در عملکرد شناختی تداخل کرده و باعث تغییر شخصیت شوند. بسته به موقعیت مکانی آنها می توانند علائم دیگری مانند سردرد ، تشنج یا استفراغ را تحریک کنند.
اولین علائم تومورهای رشد کند اغلب به زوال عقل شباهت دارد ، به خصوص در افراد مسن.

 

بیشتر بخوانید:
۵ علامت واضح آلزایمر

هماتوم ساب دورال

هماتوم لخته های خونی است که در اثر کبودی ایجاد می شود. هنگامی که در ناحیه ساب دورال ، بین سطح مغز و غشای نازکی که آن را پوشانده است (دورا) قرار داشته باشند ، می توانند علائمی ایجاد کنند که بیماری آلزایمر را تقلید می کند. چنین هماتوم های ساب دورال همچنین می تواند تهدید کننده زندگی باشد ، باعث کما و مرگ شود.
بیشتر هماتوم های ساب دورال در اثر ضربه شدید به سر ایجاد می شود. اما افراد مسن گاهی اوقات پس از آسیب دیدگی بسیار جزئی در سر ، دچار هماتوم ساب دورال می شوند. با خروج خون در فضای بسته ، هماتوم بزرگ می شود و شروع به تداخل در عملکرد مغز می کند.
از بین بردن لخته ظرف چند هفته پس از آسیب ممکن است عملکرد ذهنی را بازگرداند. با این حال ، علائم اغلب به قدری آهسته تکامل می یابند که تشخیص ماه ها به تأخیر می افتد.

بیماری تیرویید

تولید بیش از حد هورمونهای تیروئید (پرکاری تیروئید) معمولاً به علت بیماری گریوز ایجاد می شود، در حالی که تولید کم (کم کاری تیروئید) معمولاً از تیروئیدیت هاشیموتو ناشی می شود. هر دو اختلال می توانند علائمی مانند زوال عقل ایجاد کنند.
برای تشخیص پرکاری تیروئید پزشکان از یک آزمایش خون ساده استفاده می کنند که سطح هورمون های تیروئید را اندازه گیری می کند. از بین بردن تیروئید با جراحی یا از بین بردن آن با ید رادیواکتیو معمولاً مشکلات شناختی را اصلاح می کند.
کم کاری تیروئید نیز با اندازه گیری سطح هورمون تحریک کننده تیروئید در خون تشخیص داده می شود. پزشکان معمولاً جایگزینی هورمون تیروئید را توصیه می کنند، اما این درمان همیشه زوال عقل را معکوس نمی کند.

 

زوال عقل برگشت ناپذیر

اگرچه دلایل زیادی برای زوال عقل برگشت ناپذیر وجود دارد ، اما شرایط زیر از شایع ترین آنها است. در بعضی موارد ، درمان سریع می تواند از آسیب بیشتر جلوگیری کند ، اما عملکرد شناختی از دست رفته را نمی توان بازیابی کرد.

آلزایمر

آلزایمر در کالبد شکافی با وجود پلاک های چسبنده بتا آمیلوئید در خارج از سلول های مغزی (سلول های عصبی) و گره های رشته ای درون سلول های عصبی از سایر زوال عقلها متمایز می شود. 
اگرچه چنین ضایعاتی ممکن است در هر مغز پیری وجود داشته باشد اما در افراد مبتلا به آلزایمر این ضایعات بیشتر بوده و در مناطقی از مغز که درگیر یادگیری و حافظه هستند تجمع می یابد.
علامت بارز آلزایمر مشکل در به یاد آوردن اطلاعات جدید است. با پیشرفت آلزایمر موارد زیر ممکن است رخ دهد:
از دست دادن حافظه. ممکن است آنقدر شدید باشد که زندگی روزمره را مختل کند. همچنین ممکن است فرد دچار کاهش توانایی شناختی شود و قدرت تصمیم گیری، حل مشکلات یا قضاوت های خوب را از دست بدهد.
فرد مبتلا به آلزایمر ممکن است تغییرات قابل توجهی در خلق و خو و شخصیت ایجاد کند. آلزایمر به شدت ناتوان کننده است و مرگ معمولاً طی ۳ تا ۹ سال پس از تشخیص رخ می دهد. پنج دارو برای درمان آلزایمر تأیید شده است ، اما آنها تنها علائم را فقط کمی کاهش می دهند.

 

بیشتر بخوانید:
 

دمانس عروقی

برخی از مشکلات شناختی از جریان ناکافی خون در قسمت هایی از مغز ناشی می شود. کاهش جریان خون اغلب در نتیجه تصلب شرایین (تجمع رسوبات چربی در دیواره های شریان) در رگ های خونی مغز است. قطع جریان خون در نتیجه مناطقی از بافت مرده ایجاد می کند.
افراد مبتلا به زوال عقل عروقی معمولاً دارای یک یا چند عامل خطر زیر هستند:
فشار خون بالا (فشار خون بالا)
بیماری قلب و عروقی
دیابت
سابقه سکته مغزی
علامت کلاسیک زوال عقل عروقی یک تغییر ذهنی ناگهانی است که گاهی اوقات با فلج یا اختلال گفتار همراه است. زوال ذهنی به صورت الگویی “پله ای” پیش می رود فرد دچار افت ناگهانی شناختی می شود، سطح نزولی کاهش می یابد و سپس سکته های جدید باعث افت ناگهانی دیگری می شود.

انحطاط لوبار

این گروه از بیماری ها که در گذشته بیماری پیک نامیده می شد با آتروفی قسمت جلویی مغز، از جمله لوب های پیشانی و گیجگاهی مشخص می شود. این بیماری اغلب با بیماری آلزایمر اشتباه گرفته می شود زیرا علائم بیماری گاهی اوقات یکسان هستند. 
برخی از متخصصان معتقدند که این ممکن است دومین بیماری شایع زوال عقل بعد از بیماری آلزایمر باشد. علت تخریب لوبار پیش دماغی ناشناخته است، اما برخی از انواع آن می تواند ارثی باشد و گاهی اوقات با جهش های ژنی همراه است. 
علائم افراد مبتلا به دژنراسیون لوبار پیش دماغی 
اختلال در توانایی استفاده از زبان در اوایل بیماری
از دست دادن مهار
از دست دادن پاسخ های احساسی مانند ترس
ناخودآگاه اشیا را در دهان خود می گذارند

 

پارکینسون

این یک اختلال حرکتی است که در نتیجه کمبود دوپامین رخ می دهد و علائم آن شامل لرزش، اندام های سفت و سخت و شروع یا توقف حرکت است. مشکلات خفیف شناختی در اوایل بیماری شایع است و زوال عقل در ۳۰ تا ۸۰ درصد بیماران پارکینسون در مراحل آخر رخ می دهد.
برخی از افراد مبتلا به پارکینسون به زوال عقل مبتلا می شوند زیرا آنها به بیماری آلزایمر نیز مبتلا هستند.

هانتینگتون 

بیماری هانتینگتون نوعی اختلال ارثی نادر است که به ژن غیرطبیعی کروموزوم ۴ مرتبط است و علائم آن شامل حرکات غیر ارادی چرخاندن و زوال عقل است و اغلب از سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی شروع می شود.
اختلالات ذهنی ممکن است قبل یا بعد از بروز مشکلات جسمی رخ دهد و افراد معمولاً به دلیل تحریک پذیری ، پرخاشگری و رفتار نامنظم از آنها مراقبت می کنند. داروها می توانند اختلالات حرکتی و خلقی را کنترل کنند ، اما پیشرفت بیماری را متوقف نمی کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.