اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

چگونه با استرس خانوادگی هنگام مراقبت از والدین سالخورده کنار بیاییم؟

در جریان مراقبت از والدین سالخورده ممکن است اختلاف هایی میان فرزندان ایجاد شود، شما می توانید با انجام چند کار ساده مانع بروز چنین اختلاف هایی شوید.

 به گزارش خبرنگار شادمان، مراقبت از والدین سالمند، دوره ای از زندگی است که هیچ کس منتظر آن نیست، اما اغلب اوقات اجتناب ناپذیر است. سرانجام زمان آن می رسد که جای پدر و مادر با فرزند عوض شود و آنوقت فرزند به مراقبت از پدر و مادر بپردازد.
در این میان اما بسیاری از خانواده ها اغلب در مورد بهترین روش مراقبت، اختلاف نظر دارند. خانواده هایی که سالها روابط بسیار نزدیکی میان اعضای آن برقرار بوده ممکن است در این زمان دچار درگیری شوند و اختلاف هایی نیز میان آنها به وجود بیاید.
بدانید هر خانواده ای که اکنون این مشکل را دارد می تواند از طرق مسالمت آمیز این مشکل را پشت سر بگذارد. در اینجا ما چند راه حل برای توافق و برقراری صلح میان اعضای خانواده به شما پیشنهاد می کنیم.

 

  پدر و مادر سالخورده را مجبور به کاری نکنید  

اگر والدینی از انتقال به یک مرکز نگهداری از سالمندان امتناع می کنند یا اجازه حضور پرستار در خانه را نمی دهند، آنها را مجبور به انجام این کار نکنید. با آنها صحبت کنید و گزینه های دیگر را نیز بررسی و به والدین خود ارائه دهید.
بگذارید آنها احساس کنند که استقلال دارند و مجبور به انجام هر کاری که شما می گویید نیستند. والدین سالخورده باید احساس کنند که هنوز نظرشان اهمیت دارد و این موضوع را به آنها یادآوری کنید که برای شما مهم هستند و تصمیمات تنها به خاطر علاقه شما به آنهاست.
 

  برادر و خواهر خود را درگیر مراقبت کنید  

مراقبت از مادر یا پدر سالخورده کار سختی است اما زمانی که تمام بار مراقبت بر دوش یکی از فرزندان قرار گیرد، این روند برای فرزند طاقت فرسا می شود.
اگر خواهر و برادر دیگری دارید، این تصور که آنها خودشان باید شما را درک کنند کنار بگذارید و از آنها کمک بگیرید. دیگر اعضای خانواده را درگیر مراقبت کنید و سعی نکنید که تمام بار مراقبت را به تنهایی به دوش بکشید.
قطعا آنها هرچقدر هم که سرگرم امورات زندگی خود باشند، می توانند قسمتی از بار مراقبت را به دوش گیرند.

 

  امور مالی بر دوش همه باشد  

هزینه مراقبت در منزل یا خانه سالمندان بیش از آن است که بسیاری از خانواده ها بتوانند از عهده آن برآیند. نگذارید بار مالی بر دوش یکی از فرزندان قرار گیرد، تمام اعضای خانواده دور هم جمع شوید و برای موضوعات مالی تصمیم بگیرید.
در اینجا لازم است که همه فرزندان سهم یکسانی داشته باشند. یک نفر به عنوان مدیر مالی انتخاب شود و هر کدام از فرزندان سهم خود را سر وقت به مدیر مالی پرداخت کنند.
 

  آیا مادر یا پدر واقعاً نیاز به مراقبت دارند؟  

 
اغلب اوقات اعضای خانواده در مورد نیاز یا عدم نیاز والدین به مراقبت اختلاف نظر دارند یا اینکه اصولاً چه نوع مراقبتی نیاز دارند. در این هنگام جای بحث و جدل نظر یک پزشک خانواده یا سایر متخصصان بهداشتی واجد شرایط را جویا شوید.

 

 تقسیم ارث و میراث توسط پدر 

معمولا یکی از دلایل اختلاف اعضای خانواده هنگام مراقبت از والدین، موضوع ارث و میراث و نحوه تقسیم ارثیه میان فرزندان است. در اینجا لازم است که پدر خانواده موضوع مراقبت و نیازهای مالی مراقبت از خود یا همسرش را در نظر گرفته تا میان فرزندان اختلافی ایجاد نشود.
 
 

تقسیم مسئولیت سنگین مراقبت میان تمام فرزندان

سختی های کار مراقبت از والدین زمانیکه بر دوش یک نفر باشد ممکن است او را تا مرز افسردگی برساند، استرس شدید این کار، صدمات  سنگینی به آن فرزند وارد می کند بنابراین لازم است که مسئولیت مراقبت از والدین میان تمام فرزندان تقسیم شود.

 

یک صدا صحبت کردن

زمانی که می خواهید برای والدین تصمیمی بگیرید، بهتر است ابتدا اعضای خانواده در جلسه ای که والدین حضور ندارند با یک دیگر مشورت کرده و سپس تصمیم واحدی به اطلاع والدین برسد. چند صدایی و اینکه هر شخصی نظر خود را مستقیم به والدین بگوید، ممکن است در جریان مراقبت مشکلاتی ایجاد کند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.