اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۸ تکنیک خوابیدن که سلامتی سالمندان را تضمین میکند

نوع خوابیدن شما تاثیر زیادی بر سلامتی بدن می گذارد، بنابراین لازم است که بهترین شیوه را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار شادمان، آیا تا به حال به اهمیت وضعیت خوب خوابیدن توجه کرده اید؟ آیا می دانید نحوه خوابیدن شما مستقیما بر سلامتی تأثیرگذار است.
به همین علت نحوه خواب بهتر و اهمیت موقعیت خواب را بیاموزید. در اینجا هشت وضعیت خواب معمول و اینکه چگونه می توانند بر سلامتی شما تأثیر بگذارند آورده شده است.

۱٫ خوابیدن به پشت (طاق باز) و دست ها در کنار بدن

به طور کلی بهترین حالت خوابیدن برای سر، ستون فقرات و گردن همین مدل است در نظر گرفته می شود به شرطی که از بالش زیاد استفاده نکنید.
با این حال، افرادی که طاق باز می خوابند،  بیشتر از بقیه خروپف می کنند.

 

 

۲٫ خوابیدن به پشت و دستها بالای سر

این وضعیت خواب که به عنوان “ستاره دریایی” نیز شناخته می شود ، برای کمر شما مفید است و همچنین گفته می شود از چین و چروک صورت و از بین رفتن پوست جلوگیری می کند.
با این حال، مشابه وضعیت شماره یک، شما را ستعد خروپف میکند. همچنین علاوه بر این رفلاکس معده را نیز در پی خواهد داشت. همچنین بالا بودن دست ها  سبب فشار غیرضروری به اعصاب شانه ها می شود و دپار شانه درد می شوید.

۳٫ خوابیدن به صورت دمر

خوابیدن روی شکم می تواند هضم را بهبود بخشد اما در مقابل تنفس شما را مشکل میکند و مجبور میشوید تا صورت خود را به راست یا چب بگردانید.
کج کردن صورت فشار زیادی به گردن وارد می کنه و به علت تغییر شکل ستون فقرات سبب گردن درد و کمر درد می شود.

 

 

۴٫ خوابیدن به شکل جنین

خوابیدن در وضعیت جنین به این شکل است که به صورت توپی خم می شوید، زانوها را به سمت سینه می کشید و چانه را به سمت پایین خم می کنید.
این حالت ممکن است که راحت باشد اما آسیب زیادی به گردن و کمر شما وارد می کند.
خم شدن زیاد در این وضعیت همچنین می تواند تنفس عمیق را محدود کند. با این حال ، اگر باردار هستید و یا با مشکلات خروپف مواجه هستید، این وضعیت جنین ممکن است بهترین وضعیت خواب باشد.

۵٫ خوابیدن به بغل به صورتی که دست ها کنار بدن باشد

این حالت بهترین شکل خوابیدن برای سلامتی ستون فقرات است. این حالت  می تواند به کاهش درد کمر و گردن کمک کند در حالی که خطر آپنه خواب را نیز کاهش می دهد.
با این حال، نکته منفی این است که ممکن است که به پیری پوست سرعت ببخشد و اندام آویزان در پیری برای شما به ارمغان بیاورد.

 

بیشتر بخوانید:
عوارض کم خوابی چیست؟

 

۶٫ خوابیدن به پهلو با دستانی باز

این وضعیت دارای مزایای مشابه نمونه قبلی است اما به علت باز بودن دستها ممکن است باعث ناراحتی شانه و بازو به دلیل محدود شدن جریان خون و فشار بر روی اعصاب شود.

۷٫ خوابیدن به سمت راست و چپ

اگر شما معمولا به پهلو می خوابید، باید بدانید که خوابیدن به پهلوی سمت راست می تواند موجب دل درد شما شود. در حالی که خوابیدن به پهلوی چپ می تواند اعضای داخلی بدن مانند کبد، ریه ها و معده را تحت فشار قرار دهد.
اگرچه این وضعیت ممکن است ریفلاکس اسید را به حداقل برساند. به طور کلی به زنان باردار توصیه می شود که به پهلوی چپ خود بخوابند زیرا این امر باعث بهبود گردش خون در جنین می شود.

 

 

۸٫ بغل کردن باشت هنگام خوابیدن

در اینحالت ممکن است شما یکی از روش های خوابیدن ذکر شده در بالا را انتخاب کنید اما همزمان بالشتی را نیز بغل می گیرید. اگر بدن خود را با بالش حمایت کنید، به احتمال زیاد صبح با درد کمتری بیدار خواهید شد.
در حالت طاق باز بالشت را زیر قوس ستون فقرات خود قرار دهید، هنگام خوابیدن به پهلو یک بالش بین زانوها داشته باشید و افرادی هم که دردمفاصل دارند یک بالشت زیر لگن خود قرار دهند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.