اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۱۰ نشانه از دست رفتن شنوایی در میان سالمندان

یکی از بیماری های شایع که همزمان با افزایش سن به سراغ انسان می اید، از دست رفتن شنوایی است، این بیماری ۱۰ نشانه ابتدایی دارد که باید آنها را جدی بگیریم.

به گزارش خبرنگار شادمان، تقریباً نیمی از افراد ۷۵ سال به بالا ۳۵ دسی بل یا بیشتر از شنوایی خود را از دست داده اند یعنی رسیدن به شرایطی که نیاز به سمعک را بوجود می آورد.
اما تشخیص اینکه چه زمانی شنوایی کسی شروع به کاسته شدن میکند، دشوار است. در اینجا ۱۰ علامت اصلی را که میتوان براساس انها متوجه کاهش شنوایی شد را برای شما شرح می دهیم.

۱٫ فکر می کنید دیگران سر شما غر میزنند

یکی از نشانه های کاهش شنوایی این است که توانایی شنیدن حروف صامت را از دست می دهید و فقط مصوت ها را می شنوید. اینکه تصورمیکنید که دیگران دائم دارند غر می زنند.

 

 

۲٫ ناقص شنیدن جملات

وقتی توانایی شنیدن کاهش یابد بیشتر از توانایی بینایی برای همکلام شدن با دیگران استفاده می کنیم تا با کمک لبخوانی بتوانیم متوجه حرف های طرف مقابل شویم.
اما این روزها که بیشتر افراد ماسک می زنند، توانایی لبخوانی هم از دست رفته است. اگر درچنین شرایطی حرف های طرف مقابل را متوجه نشدید بدانید که حتما مشکل شنوایی پیدا کرده اید.

۳٫ با تلفن تان به مشکل خورده اید؟

صحبت با تلفن چالش بیشتری دارد.  شمادر حالت عادی با هردوگوش می شنوید اما زمانی که تلفن در دست می گیرید مجبورید یکی ازگوش ها را انتخاب کنید که این کار را دشوارتر می کند.

 

 

۴٫ بلند شنیدن برخی صداها

ممکن است برخی صداها بلندتر از حالت طبیعی به نظر برسند. احساس می کنید به راحتی از صداهای بلند وحشت می کنید؟ اسم این پدیده «استخدام» و میان افراد کم شنوا معمول است.
علت وقوع این اتفاق این است که شما همزمان همه سلولهای موی گوش خود را از دست نمی دهید. بنابراین برخی اصوات را بلند تر می شنویم و برخی را آهسته و در این هنگام صداهای بلند اذیت مان می کند.

۵٫ از دست رفتن توانایی مکالمه در یک اتاق شلوغ

در این حالت ممکن است ادامه گفتگو در یک اتاق شلوغ دشوارتر به نظر برسد.آنجلا شوپ، استاد گروه گوش و حلق و بینی و رئیس بخش اختلالات ارتباطی و دهلیزی در مرکز پزشکی دانشگاه جنوب غربی تگزاس در دالاس آمریکا، می گوید که سر و صدای زمینه برای همه دشوار است، حتی کسانی که شنوایی معمولی دارند.
وی توضیح می دهد: در یک مهمانی یا رستوران، صداهای رقابتی یعنی همان صدای انسان هایی که با هم در حال گفتگو هستند زیاد است و نادیده گرفتن سایر صداها برای تمرکز روی یکی از آنها دشوارتر است.همین نشان می دهد که شنوایی خود را از دست داده ایم.

 

 

۶٫ اعتراض دیگران برای خاموش کردن تلویزیون

 تا حالا پیشامده که همه به شما بگویند تلویزیون را خاموش کنید؟ دراینحالت ناخوداگاه و بدون اینکه متوجه باشید دستتان روی دکمه کنترل رفته و صدای تلویزیون را افزایش داده اید.
همین موضوع نشان می دهد که شما شنوایی خود را از دست داده اید چرا که دیگران همین صدا را بلند تشخیص می دهند اما برای شما یک صدای معمولی است.

۷٫ دست و پا چلفته شده اید

ممکن است اکنون احساس کنید دست و پا چلفت شده اید. به این دلیل که گوش داخلی، جایی که شنوایی رخ می دهد، مانند خانه ای است که دارای دو اتاق است. مکانیسم شنوایی یا حلزون گوش شما در یک اتاق است و مکانیسم تعادل شما، کانال های نیم دایره، در اتاق دیگر.
آنها توسط فضای پر از مایع به هم متصل می شوند. بنابراین، یکی بر دیگری تأثیر می گذارد. بعلاوه، ما از نشانه های شنیداری استفاده می کنیم تا بدانیم در کجای فضا قرار داریم، به ایندلیل است که برخی ها بعد از استفاده از سمعک کمتر زمین می خورند.

 

 

۸٫ حافظه شنیداری تان دچار مشکل شده است؟

در اینحالت حرفهایی که مردم به شما می گویند را به خاطر نمی آورید. شوپ می گوید: “به خاطر آوردن چیزهایی که به وضوح نمی شنوید دشوار است. ذهن ما اطلاعات را با هم جمع می کند تا به خاطر سپردن آن آسان تر شود. اما افرادی که کم شنوا هستند بسیاری از صداها را از دست می دهند، بنابراین آنها باید تمام این قطعات و قطعات تصادفی را در حافظه کوتاه مدت خود نگه دارند تا زمانی که بتوانند جای خالی را برای معنی یک جمله پر کنند.”

۹٫ حس شوخ طبعی را از دست داده اید؟

در این حالت مثل گذشته شوخی نمی کنید. طبیعی است که اگر نتوانید همه کلمات را رمزگشایی کنید، شوخی نمی کنید.

۱۰٫ حواس پرت می شوید

برای اینکه بتوانید پیام دیگران را که کامل نمیشنوید، رمزگشایی کنید باید از تمام حواستان استفاده کنید اما در این حالت شما حواستان از دیگر مسائلپرت می شود و تمرکز لازم را نخواهید داشت.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.