اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۱۰ نشانه ای که مراقبین سالمندان باید جدی بگیرند

مراقبت از فرد سالمند بخصوص اگر مبتلا به بیماری خاصی باشد، می تواند در طولانی مدت برای شخص مراقب مشکلات روحی و جسمی ایجاد کند، مشکلاتی که از همان ابتدا با مشاهده ۱۰ نشانه می توان جلوی آن را گرفت.

به گزارش خبرنگار شادمان، مراقبت از یکی از عزیزانی که به واسطه کهولت سن به آلزایمر یا انواع بیماری های دیگر از جمله جسمی حرکتی دچار شده اند، وقت، انرژی و احساسات شما را می طلبد. موضوعاتی که همگی طاقت فرسا هستند.
تحقیقات بین المللی نشان می دهد که مراقبت از این افراد برای مراقبین آسیبهایی چون  سرخوردگی، خستگی، احساس گناه و احساس بار اضافی بر دوش به همراه دارد. مطابق این تحقیقات تنها ۳۶ درصد از مراقبان وضعیت خود را بسیار پرتنش توصیف می کنند در حالیکه در ۵ سال گذشته نسبت مراقبینی که وضعیت خود را بسیار عالی یا بسیار خوب توصیف می کردند از ۴۸ به ۴۱ درصد کاهش یافته است.
مطالعه دیگری نشان داد که از هر ۱۰ مراقب، چهار نفر به دلیل زحمات خود دچار افسردگی، تغییرات خلقی و کینه می شوند. تحقیقاتی که انجمن روانشناسی آمریکا به آن استناد کرده است نشان داد که در بین مراقبین ۵۵ تا ۷۵ سال ۲۳ درصد هورمون های استرس زای بیشتری ترشح شده است. همین موضوع احتمال آسیب مراقبان را در  ابتلا به فشار خون و انواع بیماری های دیگر،  15 درصد افزایش می دهد.

 

 

با گذشت زمان ، این فرسودگی جسمی، روحی و روانی می تواند منجر به فرسودگی شغلی و آسیب مراقبان شود. شرایطی که احساس خستگی و بی حالی به دنبال خواهد داشت. 
به همین دلیل بسیار مهم است که قبل از خارج شدن از کنترل، مراقب علائم فرسودگی شغلی مراقبین و اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با آن باشید.

علائم هشدار دهنده فرسودگی شغلی مراقبین  

انجمن آلزایمر این ۱۰ شاخص را برای نشان دادن آسیب  مراقبان و فرسودگی شغلی معرفی می کند که عبارتند از:

۱٫  عصبانیت یا ناامیدی نسبت به شخصی که از او مراقبت می کنید
۲٫  اضطراب
۳٫  انکار درمورد شرایط شخص عزیز خود
۴٫  افسردگی

۵٫  خستگی که انجام کارهای روزمره را سخت می کند

۶٫ مشکلات سلامتی، مانند مکرر بیمار شدن
۷٫ عدم توانایی در تمرکز که انجام کارهای آشنا را دشوار می کند یا باعث می شود قرارها را فراموش کنید
۸٫  تحریک پذیری و بدخلقی
۹٫  بی خوابی
۱۰٫ کناره گیری از دوستان و فعالیتهایی که قبلاً از آنها لذت می بردید

 

 

  نکاتی برای کاهش استرس مراقب  

برای بهبود شرایط روحی و جسمی و جلوگیری از آسیب مراقبین توصیه می شود تا آنها در زمان مراقبت، به خود استراحت لازم و کافی را بدهند. و از یکی از دوستان و اقوام یا خواهر و برادر بخواهند مدتی جایگزین آنها شود تا به مرخصی بروند. روزانه دقایقی را در محیط باز قدم بزنند و اگر از فیلم و سریال لذت می برند، حتما به تماشا بنشینند.

  شما ممکن است بیش از حد خسته شده باشید، اما وقت بگذارید و با نزدیکترین دوستان و اعضای خانواده خود صحبت کنید. در جمع دوستان صمیمی حاضر شوید و ساعاتی را با آنها بگذرانید. روابط مثبت را پرورش دهید.

 

 

یک شب را با کسی که شنونده خوبی است بگذرانید. تعاملات خود را با افراد منفی که روحیه و دیدگاه شما را پایین می آورند محدود کنید.
مراقب سلامتی خود باشید. خوب بخوابید و هر روز ورزش کنید. حتما غذاهای سالم بخورید و آب زیادی بنوشید. برای انجام واکسیناسیون و غربالگری توصیه شده به پزشک مراجعه کنید.
به پزشک خود بگویید که یک مراقب هستید و هر گونه نگرانی را در این باره مطرح کنید. یک تمرین روزانه تمدد اعصاب و مراقبه نیز می تواند مفید باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.