اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۹ راه حل برای فعال نگه داشتن سالمندان در دوران کرونا

حتما سالمندان اطراف شما هم این جمله که «از بس موندیم خونه پوسیدیم» را بارها به زبان آورده اند، اما چاره چیست؟ در دوران کرونا باید درخانه بمانیم ولی در عین حال کارهایی هست که می توانید برای سالمندان انجامدهید تا حوصله اش سر نرود.

به گزارش خبرنگار شادمان، کمی بیشتر از یکسال از هجوم کرونا می گذرد و جهان هنوز درگیر این ویروس کشنده و بهترین توصیه متخصصان هنوز در منزل ماندن و پرهیز از ارتباط و ترددهای غیر ضروری است.
اما آنها که در خانه می مانند، دچار رخوت شده و مدام این جمله که «از بس خونه موندیم پوسیدیم» را بر زبان می آورند.البته حق هم دارند، حوصله شان به شدت سر میرود، بخصوص اینکه نه تولیدات تلویزیونی مناسب این روزها عرضه می شود و نه تولیدات سینمای خانگی.
در این میان سالمندانی که قبل از کرونا هم کمتر از منزل خارج می شدند، بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته اند، آنها به مانند جوانان و میانسالان سر کار هم نمی روند که برای چند ساعتی بیرون از منزل رفته و به اصطلاح فعالیت داشته باشند.
اما برای این افراد چه باید کرد؟ البته راه حلی هایی توصیه می شود تا مراقبین آنها اعم از فرزندان و نوه ها و پرستاران بتوانند برای این افراد انجام دهند.

 

 

۱٫ بخوانید و به اشتراک بگذارید

به عزیزانتان کمک کنید کتاب جدیدی انتخاب کنند یا کتاب مورد علاقه قدیمی را دوباره بخوانند. اگر عزیز شما دیگر کتاب نمی خواند سعی کنید با صدای بلند برای او کتاب بخوانید.
بسیاری از کتابخانه ها همچنین دارای کتاب صوتی یا کتاب الکترونیکی دیجیتال هستند که می توانید در موبایل انها ریخته و برایشان پخش کنید.

۲٫ نامه بنویسید

اکنون زمان مناسبی است تا به یاد گذشته ها که خبری از موبایل و تلفن نبود، نامه ای بنویسند و برای عزیزانشان پست کنند. شما می توانید آنها را تشویق به نوشتن کنید و زمانی که نامه نوشته شد، ان را برای اینافراد پست کنید.
نوشتن احساسات موجب می شود تا فرد از افسردگی دور شده و ذهن او احساس شادابی کند.

 

 

۳٫ مستند خانوادگی تهیه کنید

سالمندان اطراف ما مخزن بسیاری از اتفاقات گذشته هستند. آنها که دچار بیماری زوال عقلو الزایمر نیستند، می توانند به خوبی اتفاقات گذشته را به یاد بیاورند.
بنابراین در مورد اتفاقات از انها سوال کنید و گفته های آنها را تبدیل به یک کتاب مستند کنید. با این کار سالمند شما احساس مفید بودن می کند و در او حس شادابی برانگیخته می شود.

۴٫ بازی کنید

سالمند شما به چهنوع بازی هایی علاقه دارد؟ میتوانید یکی از بازی های مورد علاقه او را انتخاب کنید و هر چند روز آن را انجام دهید.
این بازیمی تواند شطرنج یا درست کردن پازل باشد یا انجام مشاعره و حل معما.

 

 

۵- فیلم و نمایش تلویزیونی تماشا کنید

بگردید و بنا بر علایق سالمندتان فیلم وسریال مناسب پیدا کنید. معمولا انسان در این سن علاقه زیادی به دیدن سریال های خانوادگی پیدا می کند.

۶٫ بازدیدهای آنلاین انجام دهید

حالا که بیرون نمی توانید بروید، بهتر است به صورت آنلاین از اماکن مذهبی و سیاحتی دیدن کنید. به صورت مجازی آنها را به کربلا ومشهد ببرید و در ادامه نیز با توجه به نوع علاقه آنها می توانید از اماکن مختلف مانند موزه ها بازدید کنید.
در این میان سری هم به سایت ناسا بزنید چرا که کلی موضوع خوب در آرشیو دارد و سالمند شما را سرگرم می کند.

 

 

۷٫ موسیقی گوش کنید

اگر سالمند شما اهل موسیقی است، برای او موسیقی مورد علاقه اش را با صدای بلند پخشکنید تا از آن لذت ببرد.
حتی می توانید بلیت کنسرت های آنلاین را هم خریداری کرده و از منزل اجرای کنسرت زنده را تماشا کنید.

۸٫ به اماکن خلوت بروید

شما ممکن است در خانه بمانید، اما این بدان معنا نیست که شما نمی توانید خارج شوید. اصولا متخصصان ازمردم می خواهند درخانه بمانند تا زنجیره انتقال کرونا قطع شود اما حضور شما در طبیعت و اماکنی که خلوت هستند و شخصی حضور ندارد، بلااشکال است.
بنابر این می توانید سالمند خود را به طبیعت (کوه و رودخانه)  برده تا کمی قدم بزند واز هوای تازه استفاده کند.

 

 

۹٫ یک کار را شروع کنید

با توجه به محدودیت های فیزیکی سالمندتان، یکنوع فعالیت را انتخاب و همراه او به انجام آن بپردازید. اگر فرد سالمند قالبافی بلد است، یک دار قالی تهیه کنید و به همراه او یک فرش ببافید.
اینکار می تواند انواع فعالیت های دیگر را هم شامل شود، بنا بر استعدادو قابلیت های سالمند می توانید برای او و خودتان یک کار مشترک تعریف کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.