اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

زوال عقل در کمین مبتلایان به فشار خون

نتایج پژوهش های دانشمندان ایرانی نشان می دهد که سالمندان مبتلا به فشار خون بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند.

به گزارش خبرنگار شادمان، با توجه به رشد سریع جمعیت سالمندان در مقایسه با سایر گروههای سنی و مشکلات شناختی فراوانی که سالمندان با آن  مواجه  هستند،  مطالعه ای انجام شد تا مشخص شود آیا رابطه ای میان ابتلا به فشار خود و انواع بیماری های شناختی در این گروه سنی وجود دارد یا خیر.
نتیجه این مطالعه مشخص کرد که مبتلایان به فشار خون بیشتر در معرض ابتلا به انواع بیماری های شناختی قرار دارند. در  تبیین  این  یافته ها  می توان  گفت فشارخون  بالا، تأثیرات عمده ای بر تنظیم گردش خون در مغز دارد که این می تواند ساختار و کارکرد مغز  را با کاهش ذخایر عروقی  و تشدید  آسیب  خون رسانی  موضعی،  مختل  کند.

 

 

در نتیجه می توان گفت ناکارایی شناختی مرتبط با فشارخون، در اثر عدم توازن در خود تنظیمی جریان خون در مغز  و  تغییرات  عروقی  مغزی  به  وجود  می آید و تغییرات عروقی  ناشی  از  فشارخون  بالا  بر  جریان  خون  و  متابولیسم مغزی، تأثیر می گذارند.
همچنین بیماری هایی  مانند تصلب  شرایین و لیپو هیالینوزیس نیز می توانند  ارتباط  بین  فشارخون  بالا  و  ناکارایی  شناختی  را توجیه  کنند.
در  کنار  این  مسأله، ناهنجاری های  مرتبط  با  سالمندی  نیز  مشکلات  گردش خون  در  مغز  را  مضاعف  می کند.  تعداد  مویرگ های  مغزی در   قشر،   کاهش   می یابد   و   غشای   پایه،   ضخیم تر   و رشته ای تر می شوند.

 

 

این تغییرات باعث کاهش جریان خون مغز  هنگام  استراحت، تنزل  ذخایر مغزی  عروقی  و  ناکارایی مکانیسم های  تنظیم کننده  گردش  خون  در  مغز،  می شوند. فشارخون  بالا  تغییرات  مرتبط  باسن  را  تشدید  می کند.
کاهش  شناخت  مرتبط  با  فشارخون،  نتیجه  اثر  متقابل  بین سازمان بندی مجدد جریان خون کارکردی و آسیب عروقی به مغز است. تبیین دیگر نیز این است ناکارآیی های ریز عروقی و آسیب ناشی از فشارخون زیاد باعث ایجاد اختلال و کاهش در ماده سفید مغز می شود؛ اما مکانیسم های نهفته در کاهش آنها، کاملاً درک نشده اند.
پژوهش ها اثبات کرده که این مسأله با افزایش خطر سکته، ناکارایی شناختی و زوال عقل ارتباط دارد. با توجه به اینکه لوب پیش پیشانی مغز، توسعه یافته ترین منطقه و مسئول پردازش فعالیت های شناختی و از اهمیت خاصی در فعالیت های شناختی برخوردار است، ناکارایی پیش پیشانی در سالمندان با فشارخون بالا ممکن است نسبت به آنچه در سایرین انتظار می رود، بیشتر باشد.

 

 

این مسأله می تواند به خاطر شیوع فشارخون بالا و دیگر عوامل خطر قلبی عروقی باشد که با گذر سن افزایش می یابند. کم خونی موضعی عروق کوچک در نواحی انتهایی مناطق پیشانی زیر قشری نیز می تواند به طور گزینشی کارکردهای شناختی سالمندان را مختل کند.
نتایج این مطالعه نشان دهنده عملکرد شناختی ضعیفتر سالمندان با فشارخون بالا در مقایسه با سالمندان با فشارخون پایین بود. از این رو می توان با استفاده از نتایج پژوهش های انجام شده در زمینه ارائه راهکارها و توانبخشی های شناختی مؤثر، برای تقویت عملکرد شناختی سالمندان با فشارخون بالا آموزش هایی ارائه شود تا مشکلات شناختی آنها کاهش یابد.

 

 

شما می توانید متن کامل این مقاله باعنوان «مقایسه عملکرد شناختی در سالمندان با فشار خون بالا و بدون فشار خون بالا» را با کلیک بر عنوان دانلود و مطالعه کنید.
این پژوهش توسط فائزه ادیب نیا دانشجوی دکتری، گروه روانشناسی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه اصفهان،انجام شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.