اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

اختلال در رابطه جنسی بعد از سکته مغزی

اغلب سالمندان که دچار سکته مغزی شده اند، غالباً در رابطه جنسی مشکل دارند و این می تواند زندگی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. 

به گزارش خبرنگار شادمان ، یک مطالعه جدید نشان داد کسانی که دچار سکته مغزی می شوند، در برقراری رابطه جنسی با همسر خود به مشکل بر می خورند.
در این تحقیق محققان با ۱۵۰ بیمار سکته مغزی در یک مرکز پزشکی در لیما پایتخت پرو مصاحبه کردند. طبق یک خبر منتشر شده از انجمن قلب آمریکا (AHA) ، تقریباً ۶۰ درصد این افراد گفتند که از نوعی اختلال در عملکرد جنسی رنج می برند. فقط ۱۰ درصد زندگی جنسی خود را مطلوب توصیف کردند.
میانگین سنی بیماران ۶۳ سال بود و بیش از دو سوم آنها را مردان تشکیل می دادند. بیشترین مشکلات گزارش شده کاهش دفعات برخورد جنسی و کاهش میل جنسی است.

مشکلاتی که سالمندان بعد از سکته در روابط جنسی خود دارند از چه قرار است؟

 
دکتر ویکتور مونتالوان، محقق ارشد این تحقیق که متخصص مغز و اعصاب در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تکزاس تک در لوبوک نیز هست گفت: “قسمت عینی ناتوانی مربوط به اختلال عملکرد جنسی نبود. اما در بیماران این درک که قادر به برقراری رابطه نیستند وجود دارد.
وی گفت: افسردگی و ترس از سکته مغزی جدید در هنگام مقاربت نیز رابطه جنسی  سالمندان را با مشکل مواجه می کند.

یافته های این تحقیق  در اوایل ماه مارس ۲۰۲۱ در کنفرانس بین المللی سکته مغزی انجمن سکته مغزی آمریکا ارائه شد. این تحقیق مقدماتی در نظر گرفته می شود تا زمانی که در یک مجله معتبر بررسی شود.
سوزان بارناسون ، استاد دانشکده پرستاری در مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا در لینکلن، گفت که این تحقیق به آنچه “کمبود اطلاعات” در مورد بازماندگان سکته مغزی و رابطه جنسی بوده است، می افزاید. با وجود تمرکز این مطالعه بر روی یک بیمارستان در پرو، یافته ها با آنچه در جاهای دیگر گزارش شده نیز مورد بررسی قرار می گیرند.
وی گفت: بهبودی رابطه جنسی  سالمندان پس از سکته مغزی برای سلامت کلی فرد مهم است. این باعث می شود بیمار احساس کند که طبیعی تر است. 

 

 

 

وی که در کمیته ای که سال ۲۰۱۳ برای مشاوره جنسی به افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی توسط  انجمن پرستاری قلب و عروق و متفقین انجمن قلب و عروق اروپا تشکیل شده بود عضویت داشت گفت: اگر بازمانده ای قبل از سکته مغزی از زندگی سالم جنسی برخوردار بود، بازیابی این زندگی می تواند به آنها کمک کند تا درک کنند که ممکن است فلج شده یا مشکلات گفتاری داشته باشند، اما این بدان معنی نیست که کل بدنشان دچار مشکل باشد.
مونتالوان گفت: یافته های مطالعه جدید در مورد محدودیت های درک شده از خود بعد از سکته مغزی بیانگر این است که چگونه افراد معمولاً یاد بگیرند که چگونه نقصهای به وجود آمده کار کنند. 
وی افزود: “افرادی هستند که به طور خفیف معلول هستند ، اما آنها واقعاً احساس معلولیت بسیار عمیقی می کنند. و افرادی هستند که از نظر جسمی بسیار معلول هستند ، اما فکر می کنند که می توانند کارهای زیادی انجام دهند. “

 

 

مونتالوان گفت: اگرچه بازماندگان سکته مغزی باید در مورد فعالیت بدنی محتاط باشند، اما رابطه جنسی یک عامل خطر خاص برای سکته دیگر در نظر گرفته نمی شود. بر اساس تحقیقات برقراری رابطه جنسی برای شخصی که در گذشته سکته کرده است، معنی ندارد، در واقع شروع یک زندگی جنسی خوب است.
به گفته وی افرادی که سکته مغزی کرده اند مشکلی بابت برقراری رابطه جنسی تهدیدشان نمی کند اما بهتر است که قبل از برقراری اولین رابطه با پزشک خود صحبت کنند و از وضعیت مناسب فشار و قند خون و ضربان قلب اطمینان حاصل کنند.
به همسر این افراد نیز توصیه می شود تا برای برقراری رابطه جنسی مطلوب صبور باشند و منطقی رفتار کنند.

 

 

به گفته مونتالوان، یک زندگی جنسی سالم همچنین با بهبود روابط زن و شوهر به بهبود سکته مغزی کمک می کند. افراد در روابط خوب کمتر وقت ملاقات را از دست می دهند ، بیشتر احتمال دارد داروهای خود را مصرف کنند و کمتر در معرض افسردگی قرار بگیرند. حفظ عملکرد جنسی مناسب برای سلامت قلب و عروق مفید است.

برگرفته شده از مطالب منتشر شده در thirdage.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.