اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

واکسیناسیون والدین سالمند شهدا و جانبازان ۵۰ درصد به بالا

اوحدی از واکسیناسیون والدین سالمند شهدا و جانبازان ۵۰ درصد به بالا و آخرین فعالیت‌ها و اقدامات بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر داد.

به گزارش شادمان، سعید اوحدی رئیس‌ بنیاد شهید و امور ایثارگران در نشست خبری خود که امروز ۹ خردادماه برگزار شد، درباره برنامه‌های بنیاد در سال گذشته اظهار کرد: علی‌رغم برخی مشکلات و مسائلی که از سال‌های گذشته متراکم شده بود، در سال گذشته با حمایت دولت، سازمان برنامه و بودجه و … بیش از ۸ هزار میلیارد بدهی بنیاد به جامعه ایثارگری و دستگاه‌های مختلف پرداخت شد.

کارنامه حوزه بهداشت و درمان ایثارگران
اوحدی افتتاح ۵۳ طرح در بنیاد در حوزه‌های مختلف اقتصادی، درمانی و آموزشی که زمینه اشتغال برای ۳۰ هزار عزیز جامعه ایثارگری فراهم کرد را از اهم برنامه‌های بنیاد در سال گذشته خواند افزود: در سال گذشته فقط در حوزه درمانی که از مسئولیت‌های ویژه بنیاد است، ۹۰۵ تخت به تخت‌های بیمارستانی اضافه شد، که از این تعداد حدود ۱۵۰ تخت مربوط به بخش مراقبت‌های ویژه بود.

وی ادامه داد: امروز با افتخار اعلام می‌کنیم بیمارستان خاتم‌الانبیا(ص) طی ماه‌های آتی یک بیمارستان هزار تخت‌خوابی با پیشرفته‌ترین امکانات درمانی برای ایثارگران خواهد بود.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه گفت: در سال گذشته حدود ۶۱ هزار و ۵۰۰ پرونده در کمیسیون پزشکی بنیاد مطرح شد، که نسبت به سال ۹۸ که بدون شرایط کرونا ۵۴ هزار پرونده مطرح شده بود ۱۰ درصد افزایش داشته و برنامه ما برای سال ۱۴۰۰ بررسی ۷۰ هزار پرونده خواهد بود.

وی افزود: از اتفاقات خوب در حوزه بهداشت و درمان بنیاد، تشکیل کمیسیون پزشکی در سوریه، دمشق و حلب با همکاری سپاه قدس بود تا رزمندگان ما در جبهه مقاومت مجبور به مراجعه به ایران نباشند.

تشکیل پرونده سلامت الکترونیک جامعه ایثارگری

اوحدی انجام ۱۰۰ هزار مورد پایش سلامت در سال گذشته را از اتفاقات خوب حوزه بهداشت و درمان بنیاد علی‌رغم وجود بیماری کرونا خواند و گفت: این برنامه در سال ۱۴۰۰ با صددرصد افزایش پیگیری خواهد شد. تشکیل پرونده سلامت الکترونیک برای عزیزان جامعه ایثارگری با همکاری بیمه دی هم از اتفاقات مبارک درمانی در سال گذشته بود که زمینه مناسبی برای پیگیری پرونده و موارد پزشکی و درمانی عزیزان ایثارگر تحت پوشش این طرح است.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اینکه سال پیش اتفاقات مهمی را در بیمه دی شاهد بودیم، بیان کرد: سال قبل در چنین روزهایی فقط ۲۰۰۰ مرکز درمانی طرف قرارداد بیمه دی بودند، اما امروز با ۹۰۰۰ مرکز درمانی قرارداد داریم. همچنین در طول ۵ سال گذشته هیچ زمانی سراغ نداریم که مطالبات بیمه دی در پایان سال صددرصد پرداخت شده باشد؛ اما در سال ۹۹ تمام مطالبات بیمه دی تا پایان اسفندماه پرداخت شد.

اوحدی با اعلام اینکه بیمه دی ۹۰۰ نمایندگی، ۴۸ شعبه و ۷۵۰ میز خدمت در ساختمان‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران در سراسر کشور دارد، گفت: امسال یک برنامه جامع بسیار خوب در بیمه دی طراحی شده است که پایلوت این برنامه در سال ۱۴۰۰ در اصفهان اجرا می‌شود و طی آن هزینه‌های درمانی عزیزان جامعه ایثارگری درب منازل ایشان تسویه می‌شود. از دیگر اقدامات خوب بیمه دی ارائه خدمات بیمه‌های مختلف، به‌صورت اقساطی و با لحاظ کردن تخفیف ویژه ایثارگران است که با استقبال خوب جامعه ایثارگری همراه شده است.

وی افزود: بیمه دی در سال گذشته از نظر شاخص بهره‌وری جزو صد شرکت برتر کشور انتخاب شد و ظرف یک هفته آینده افزایش سرمایه در بیمه دی را خواهیم داشت.
 
اتفاقات مهم  فرهنگی بنیاد در سالی که گذشت

اوحدی اجرای ۴۰ برنامه با چهل هزار اجرا به مناسبت چهلمین هفته دفاع مقدس را از مهم‌ترین برنامه‌های فرهنگی بنیاد در سال گذشته خواند و افزود: طی سال گذشته علی‌رغم بیماری کرونا و با حفظ دستورالعمل‌های بهداشتی زمینه حضور بیش از ۱۱ هزار نفر از عزیزان جامعه ایثارگری و خانواده‌های شهدا در اردوها و اماکن تفریحی و اقامتی بنیاد فراهم شد که در سال ۱۴۰۰ پیش‌بینی شده زمینه برای حضور ۴۰ هزار نفر از این عزیزان فراهم شود.

معاون رئیس جمهور تجلیل از نخبگان ایثارگری و رتبه‌های زیر ۱۰۰ کنکور سراسری بدون سهمیه را از دیگر برنامه‌های فرهنگی بنیاد در سال ۹۹ خواند و افزود: در سال گذشته مسئولیت تدوین «سند ملی جهاد، مقاومت، ایثار و شهادت» که در ۴۰ سال گذشته جای خالی آن کاملا مشهود بود، به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار شد که با تشکیل کمیته‌های تخصصی و با استفاده از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی در ۵ فصل تهیه و به شورای عالی انقلاب فرهنگی تحویل داده شد؛ که اتفاق بزرگی در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت خواهد بود.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه در حوزه انضباط مالی از تشکیل تمامی مجامع شرکت‌های تابعه بنیاد خبر داد و افزود: این مجامع باید تشکیل شود تا بتوانیم کارنامه شفافی در حوزه‌های اقتصادی داشته باشیم.

اوحدی بنیان کرد: بودجه بنیاد در سال جاری نسبت به سال ۹۹ یک تحول است و دیگر شاهد انباشته و متراکم شدن بدهی‌ها در سال ۱۴۰۰ نخواهیم بود و جزو دستگاه‌های اول کشور هستیم که تخصیص‌های خود را به‌موقع دریافت کردیم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بنیاد ۱۱ تفاهم‌نامه با ۱۱ دستگاه مختلف داشته است، افزود: طی هفته جاری و آتی هم سه تفاهم‌نامه با سه وزارت‌خانه دیگر امضا خواهیم کرد که تفاهم‌نامه با وزارت صمت و حل مسأله خودروی جانبازان یکی از این تفاهم‌نامه‌ها است. همچنین امسال برای نخستین‌بار پاداش بازنشستگی ایثارگران را در قانون بودجه لحاظ کردیم و از امسال این حق مسلم جامعه ایثارگری به موقع پرداخت خواهد شد.
 
افزایش ۲۰۰ درصدی وام مسکن ایثارگران

معاون رییس‌جمهور در ادامه از اختصاص ۷۰ هزار زمین برای تامین ۷۰ هزار مسکن برای جامعه ایثارگری در سراسر کشور با همکاری وزارت مسکن، راه و شهرسازی، استانداری‌ها و شهرداری‌ها خبر داد و افزود: در روز شهید ۲۱ هزار قطعه از این زمین‌ها واگذار شد. برای ساخت مسکن هم هفته گذشته یک مصوبه خوب در هیأت دولت تصویب شد که وام مسکن ایثارگری با حدود ۲۰۰ درصد افزایش نسبت به سال گذشته ارائه شود و با شروع ساخت‌وساز این مسکن‌ها، شاهد تحولی بزرگ در بخش مسکن ایثارگران باشیم و امیدواریم این عقب‌افتادگی چندین ساله را جبران کنیم.

اوحدی با اشاره به اینکه در سال گذشته جمعاً ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای پشتیبانی اشتغال ایثارگران اختصاص داده شده است، افزود: امسال تبدیل وضعیت ایثارگران در بند دال تبصره ۲۰ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ لحاظ شد و تا پایان خردادماه آیین‌نامه آن به‌تصویب می‌رسد و این دغدغه دیرینه جامعه ایثارگری هم رفع خواهد شد.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران دستور رییس جمهور برای استخدام ۱۶ هزار فرزند شهید و فرزندان جانبازان ۷۰ درصد را از اتفاقات خوب بنیاد در سال گذشته و جاری خواند و گفت: طبق قانون برنامه ششم توسعه دولت موظف است تا پایان برنامه این عزیزان را استخدام کند اما با دستور رییس‌جمهور ان‌شاءالله قبل از پایان دولت دوازدهم این اتفاق را شاهد خواهیم بود. طبق برنامه ۱۲ تیرماه آزمون استخدامی این عزیزان برگزار می‌شود و تا پایان دولت به استخدام درخواهند آمد که بخش عظیمی از این اتفاق خوب را مدیون شما اهالی رسانه هستیم.
اوحدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در کشور ۱۹۰۰ نفر جانباز عزیز قطع نخاعی داریم که پیش از این به بنیاد مراجعه و هزینه‌های درمانی خود را دریافت می‌کردند، اما با همکاری شرکت متد و ایجاد یک سامانه، تجهیزات پزشکی این عزیزان در سراسر کشور درب منزل آن‌ها تحویل خواهد شد.

وی با اعلام اینکه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در بنیاد در سال ۱۴۰۰ با رویکرد تجلیل از جانبازان و با مشارکت خود این عزیزان اتفاق خواهد افتاد، اضافه کرد: امسال برای نخستین بار مدیریت اجرایی مجموعه توانبخشی ایثار به‌طور صددرصد به جانبازان عزیز قطع‌نخاعی تفویض شد و اطمینان داریم با همدلی شاهد تحول بسیار خوبی در حوزه حضور جانبازان در بخش‌های مدیریتی و اجرایی بنیاد خواهیم بود.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه درخصوص واکسیناسیون کرونای جامعه ایثارگری هم عنوان کرد: تا به امروز واکسیناسیون جانبازان ۷۰ درصد، ۵۰ درصد به بالا و والدین معظم شهدا به‌طور کامل انجام شده و اگر عزیزی از این برنامه جا مانده است، به مراکز درمانی بنیاد اطلاع دهد و واکسن دریافت کند.

اوحدی در پایان حضور حداکثری در انتخابات را از آرمان‌ها و خواسته‌های شهدا خواند و گفت: تأکید ما این است که استفاده از خانواده‌های شهدا و عزیزان ایثارگر برای اهداف سیاسی یقیناً ظلم بزرگی به شهدا است. توقع ما از کاندیدهای محترم ریاست جمهوری این است که برنامه‌های خود برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را هم اعلام کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.