اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

هزینه های ضروری سالمندان

سالمندان باید هفت هزینه ضروری را در زندگی خود انجام دهند.

هزینه های مراقبت از سالمندان یک نگرانی عمده در جهان است. طبق اعلام مجمع ملی سیاست های بهداشتی دنیا، هزینه نگهداری از سالمندان هر ساله حدودا ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند که این هزینه‌ها با افزایش سن هر ساله کشور بیشتر و بیشتر می‌شود. از نظر فرزندانی که والدین پیر دارند نگهداری از والدین پیش خودشان بسیار بهتر است. اغلب خانواده‌ها سعی می‌کنند بهترین برنامه‌ها و بهترین تصمیمات را برای نگهداری از آنان داشته باشند. مشکلات پیری مانند از دست دادن حافظه، ناتوانی های حرکتی و … می‌تواند هزینه های بسیاری را به خانواده هایشان متحمل کنند. برخی از مراقبان از این هزینه ها غافل می‌شوند و بدون مدیریت کردن منابع مالی، خود و سالمند را به سختی می‌اندازند.

هزینه نگهداری از سالمندان

در این مقاله سعی کردیم با معرفی ۷ هزینه ضروری و مهم نگهداری از سالمندان به شما برای مدیریت مالی و آگاهی از هزینه‌های احتمالی کمک کنیم.

مراقبت های بهداشتی خانگی سالخوردگان

بسته به نیاز سالمندان عزیز شما، ممکن است به برخی از مراقبت های پزشکان، پرستاران و روانشناسان در منزل احتیاج داشته باشید. به عنوان مثال اگر پنج روز در هفته پرستار داشته باشید و در هربار سه ساعت حضور داشته باشد؛ تقریبا ۳۵۰ هزار تومان در هفته باید هزینه کنید که این مبلغ در ماه به ۱.۴۰۰.۰۰۰ تومان می‌رسد. حال اگر از پزشکان و روانشناسان متخصص استفاده کنید این مبلغ چندین برابر می‌شود.
بر اساس نیاز سالمندان ساکن در خانه، نیاز به مراقبت های بهداشت شخصی و همچنین کارهایی از قبیل آشپزی، لباسشویی و تمیزکردن دارند که اگر برای این کار خدمتکار استخدام کنید، حداقل ۷ تا ۸ ساعت در روز باید کار کند که حقوق کامل وزارت کار را باید به او بپردازید. البته اگر خودتان توانایی انجام چنین کاری دارید می‌توانید این هزینه را حذف کرده و حتی با کیفیت بیشتری این خدمات را به سالمند خود بدهید.

تعمیر و نگهداری منزل سالمندان

حتی سالمندان مستقل و سالم که هنوز در خانه خود ساکن هستند، ممکن است نتوانند از کارهای خانه، مانند تعمیر شیرآلات، پارو کردن برف، سرویس کردن کولر خانه یا تعمیرهای جزئی خانه برآیند. اعضای خانواده می‌توانند وارد میدان شوند و این کارها را انجام دهند اما برخی از سالمندان مجبور هستند از کسی برای انجام این کارها استفاده کنند که این موضوع می‌تواند هزینه نگهداری از سالمند را هم افزایش دهد.

حمل و نقل در پیری

بسیاری از سالمندان، حتی افرادی که به صورت مستقل زندگی نمی‌کنند هزینه‌های حمل و نقل بالایی دارند. سالمندان ممکن است از سرویس های سالمندان، تاکسی، اتوبوس، مترو و … یا از خودرو های مخصوص معلولین استفاده کنند. فرزندان، نوه‌ها و حتی دوستان می‌توانند هزینه های حمل و نقل را کم کرده و در صورت توان اگر خودرو دارند به آنان کمک کنند.
مراقبان سالمندان خانواده به علت زمان گذاشتن برای پرستاری کردن از سالمندان، چه نیمه وقت یا تمام وقت ممکن است شغل خود را از دست بدهند. این عزیزان برای نگهداری از سالمندان خود پولی نمی‌گیرند و با از دست دادن شغل و درآمد خود ممکن است دچار مشکلات مالی شوند. اگر توان کاهش ساعت کاری خود را دارید حتما این کار را بکنید و ساعت کار کردن خود را کاهش دهید. برخی از کارها می‌تواند به صورت دورکاری انجام شود و ساعات یا روزهای خاصی نیاز به کار کردن حضوری باشد؛ با اعمال این تغییرات می‌توانید هم نگهدار سالمند عزیزتان باشید و هم کسب درآمد کنید. برخی از افراد که خود کارفرما هستند می‌توانند ساعات خود را بیشتر خالی کنند و به افراد پیر خانواده رسیدگی کنند. در هر صورت اگر این کارها را نکنید باید پرستار یا مراقبی را استخدام کرده و به آنان حقوق دهید.

هزینه نگهداری از سالمند و تجهیزات

مراقبت از سالمندان ممکن است به تجهیزاتی (تجهیزات پزشکی، و غیر پزشکی) احتیاج داشته باشد. بسیاری از این تجهیزات در منزل شما وجود ندارد ولی فراهم کردن این تجهیزات می‌تواند بسیار ضروری و مهم باشد. تخت برقی، تشک مواج، کپسول اکسیژن، دستگاه هواساز، ویلچرهای ساده و ویلچرهای برقی جزء تجهیزات پر هزینه‌ای هستند که شاید یکبار باید آن را بخرید اما خرید همین تجهیزات برای بسیاری از خانواده‌ها بسیار چالش برانگیز است. برخی وسایل و تجهیزات می‌تواند یکبار مصرف باشد، پوشک بزرگسال، سوند یا حتی دستکش یکبار مصرف شاید ارزان باشند اما به علت تداوم استفاده از آن ها می‌تواند چالش مالی را بیشتر کند.

هزینه نگهداری از سالمند با روش امن

بسیاری از سالمندان از مشکلات حرکتی یا آلزایمر رنج می‌برند، به همین دلیل اغلب آنان باید کنترل شوند. خطر سقوط و افتادن بر زمین می‌تواند یکی از خطرات جدی در دوران سالمندی باشد که با تهیه عصا برای آن‌ها می‌توانید به تحرک و راه رفتن‌شان کمک بزرگی کنید؛ همچنین افراد سالخوره به علت آلزایمر ممکن است مواقعی که بیرون از خانه هستند، گم شوند و مسیر خانه را پیدا نکنند. بسیاری از مسیر یاب ها و GPS های همراه وجود دارد که می‌تواند در صورت گم شدن فرد مسن به او کمک کند. این ابزار در انواع قیمت ها در دسترس هستند.

درآمدهای احتمالی سالمندان

بسیاری از سالمندان به پاس خدمت به کشورشان از حقوق بازنشستگی بهره می‌برند. حقوق بازنشستگی شاید نتواند پاسخگوی تمام هزینه‌ها باشد اما می‌توان برای تسویه قسمتی از هزینه‌ها روی آن حساب کرد. تعدادی از سالمندان که توانایی کسب درآمد ندارند و امکان کار فیزیکی ندارند، می‌توانند عضو ارگان های حمایتی کشور شوند تا با کمک آن‌ها از پس برخی مخارج برآیند.
در واقع هزینه نگهداری از سالمندان می‌تواند زیاد باشد و برخی از فرزندان والدین پیر خود را به خانه سالمندان ببرند. شاید خانه های سالمندان این هزینه‌ها را بسیار کم کنند اما این خانه‌ها میتواند صدمه های روحی که با هیچ هزینه‌ای جبران‌پذیر نیستند را به وجود آورند. بسیاری از خانواده‌ها، والدین مسن خود را در خانه نگه می‌دارند و بسیاری از هزینه‌ها را به صورت خودکار کاهش می‌دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.