اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

انسولین مناسب سالمندان چند باشد؟

سالمندان باید مراقب میزان انسولین قند خون خود باشند.

به گزارش شادمان، با افزایش سن و پا گذاشتن در دوره میان­سالی و سالمندی بسیاری از افراد دچار مشکلات سلامتی زیادی می­‌شوند. یکی از بیماری­ های شایع در بین افراد سالمند، دیابت و بیماری قند است. با اینکه بسیاری از افراد در سال­های جوانی با انتخاب سبک زندگی سالم، تغذیه مناسب، ورزش و فعالیت بدنی، دوران سالمندی سالم و سرزنده ­ای را برای خود می­‌سازند، اما بیماری قند و دیابت همچنان یک مشکل شایع در سنین ۶۰ سالگی است. طبق گزارشات اعلام شده، ۱۰ درصد سالمندان بالای ۶۵ سال درگیر بیماری دیابت هستند. اما عدد قند خون نرمال در سالمندان چیست؟
بیماری دیابت را می­توان به ­راحتی کنترل کرد. اما در سنین میانسالی به دلیل اینکه سالمندان عزیز با بیماری­ های مختلف درگیر هستند، کنترل میزان قند خود در سالمندان بسیار سخت خواهد شد.
به دلیل اهمیت این موضوع، تصمیم داریم در این مقاله به موضوع دیابت در سالمندان بپردازیم تا به­ عنوان شخصی که مسئول نگهداری و مراقبت از سالمندان را برعهده دارد، آگاه باشیم میزان قند خون نرمال در سالمندان عزیز چقدر است.
اگر شما مسئولیت نگهداری از سالمند را دارید این نکته مهم را بدانید که یکی از اقدامات ضروری در سالمندان کنترل میزان قند خون است. در آزمایشات متداولی که سالمندان به صورت ۲ بار در سال انجام می­‌دهند، حتما برای اندازه ­گیری میزان قند خون هم تستی انجام می‌­شود.

تشخیص وجود بیماری دیابت در سالمندان

در آزمایشات روتین، میزان قند خون در سالمندان نشان ­دهنده این است که سالمند با بیماری دیابت درگیر شده است یا خیر. آزمایش قند خون باید به صورت ناشتا انجام شود. اگر میزان قند خون در شخص ناشتا بیشتر از ۱۱۰ میلی­ گرم باشد، سالمند شما دیابت دارد.
قبل از اینکه آزمایش قند خون را انجام دهید، طبق برخی از نشانه­ هایی که در سالمند مشاهده می­‌شود می­توانید به وجود دیابت در سالمند پی ببرید.
وزن فرد دیابتی به تدریج کم می­‌شود. با اینکه شاید اشتهای عادی و معمولی خود را داشته باشد اما وزن دچار کاهش می­‌شود.
افراد سالمندی که به دیابت دچارند، برای دفع قند نیاز به آب بیشتری دارند. در نتیجه میزان تشنگی در این افراد و البته به همراه آن، تعداد دفعات ادرار بسیار زیاد است.
سالمندانی که به دیابت دچارند خیلی راحت با خوردن یا نخوردن خوراکی، دچار افزایش شدید قند خون افت قند خون می­‌شوند.

نشانه ­های افت قند در سالمندان دیابتی

افت قند خون در سالمندان بسیار خطرناک است. چرا که ممکن است فرد سالمند بی­هوش شود و به کما برود. با دیدن نشانه ­های زیر آگاه باشید که سالمند دچار افت قند خون شده و نیازمند اقدامات خاصی است.
سفت شدن رگ­ های خونی و کاهش جریان خون در افراد
کاهش دما و لرزیدن شخص: این اتفاق در مکان ­هایی که میزان دمای محیط کم است، بیشتر اتفاق میفتد.
رنگ پریدگی و تعرق زیاد هم نشانه ه­ای کاهش و افت قند خون است.
با دیدن علائم بالا سریعا میزان قند خون سالمند را اندازه­گیری کنید. سپس مقداری ماده قندی به او بدهید.

نشانه­ های افزایش قند خون در سالمندان

همانقدر که افت قند خون بسیار اهمیت دارد و می­تواند خطرناک باشد، افزایش قند خون هم خطرناک است و عوارض زیادی را به ­همراه دارد. با مشاهده علائم زیر بدانید که فرد سالمند دچار افزایش قند خون شده است و نیازمند اقدامات خاصی است.
همانطور که قبلا اشاره کردیم، زمانی که فرد دچار بیماری قند خون می­‌شود برای دفع آن نیازمند آب بیشتری است. زمانی­که میزان قند خون در سالمندان افزایش پیدا می­‌کند، نیازمند آب بیشتر می­‌شود، تکرر ادرار دارد، دچار ضعف و بی­حالی شده و به خواب بیشتر علاقه پیدا می­‌کند.
سالمندان عزیزی که به دیابت دچار هستند با کوچکترین ویروسی، دچار افزایش شدید قند خون و با نخوردن یک میان وعده دچار افت قند خون می­‌شوند. برای اینکه بتوانید از سلامت سالمند خود مطمئن باشید و او را از عوارض قند خون دور کنید، باید به صورت مداوم قند خون را چک کنید. در صورت مشاهده کاهش و افزایش قند خون اقدامات لازم را انجام دهید.

عدد قند خون نرمال در افراد سالم و دیابتی چند است؟

قبل از صبحانه و ناشتا: برای افراد سالم (کمتر از ۱۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر)، برای افراد دیابتی (بالاتر از ۱۲۶ میلی گرم بر دسی لیتر)
قبل از ناهار و شام: برای افراد سالم(کمتر از ۱۱۰ میلی گرم بر دسی لیتر)، برای افراد دیابتی (بین ۷۰ تا ۳۰ میلی گرم بر دسی لیتر)
تا ۲ ساعت بعد از صرف غذا: برای افراد سالم (کمتر از ۱۴۰ میلی گرم بر دسی لیتر)، برای افراد دیابتی (کمتر از ۲۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر)
قبل از خواب: برای افراد سالم (کمتر از ۱۲۰ میلی گرم بر دسی لیتر)، برای افراد دیابتی (کمتر از ۱۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر)
اگر عدد قند خون فرد به صورت ناشتا، عددی بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ را نشان دهد، به پیش دیابت دچار شده است.

عدد قند خون نرمال در افراد مبتلا به دیابت بارداری چقدر است؟

قبل از صبحانه و ناشتا: بین ۶۰ تا ۹۰ میلی گرم بر دسی لیتر
قبل از ناهار و شام: بین ۶۰ تا ۹۰ میلی گرم بر دسی لیتر
تا ۱ ساعت بعد از صرف غذا: بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلی گرم بر دسی لیتر

درمان دیابت در سالمندان

برای تضمین سلامتی سالمند مبتلا به دیابت، علاوه بر بررسی و چک کردن میزان قند خون باید با داروهای لازم برای این افراد هم آشنا باشید و در صورت لزوم از آن­‌ها استفاده کنید.
هر چه سن فرد سالمند مبتلا به دیابت بیشتر باشد، به توجه بیشتری نیاز پیدا می­‌کند و احتمال استفاده از داروهایی مانند انسولین افزایش پیدا می‌کند. سالمندان به دلیل اینکه ممکن است به بیماری ­های مختلفی دچار باشند و برای کنترل آن­ها از داروهای گوناگونی استفاده کنند، پیشنهاد می‌شود هنگام تجویز داروهای دیابت توسط پزشک، داروهای دیگر سالمند را هم اعلام کنید.

راه درمان دیابت با تزریق انسولین

انسولین، دارو و درمان افراد دیابتی است. اما تزریق انسولین به همه سالمندان تجویز نمی­‌شود. اگر سالمند توانایی این را داشته باشد که خودش به تنهایی انسولین را تزریق کند، یا سالمند دارای پرستار تمام وقت است، می­تواند از انسولین استفاده کند.
اما اگر سالمند توانایی کشیدن انسولین و تزریق آن را نداشته یا دچار خشکی مفاصل باشد، نمی‌تواند از انسولین استفاده کند. در این حالت می­توان از انسولین­ های خوراکی استفاده کرد.
میزان دریافتی مقدار قند خون باید به صورت روزانه  کنترل شود. اگر قند خون در طول روز با ۱ بار تزریق انسولین کنترل نمی­‌شود، سالمند باید در ۲ نوبت منظم، انسولین دریافت کند.

اقدامات مراقبتی از سالمند دیابتی

بالا و پایین رفتن قند خون در سالمندان دیابتی، می­تواند بسیار خطرناک باشد و موجب عوارض جدی شود. در نتیجه این افراد نیازمند مراقبت­ های خاصی هستند.
افرادی که در سالمندی دچار بیماری قند خون می­‌شوند، در سال­های قبل می­توانسته‌­اند با رعایت رژیم غذایی، تغذیه صحیح و انجام فعالیت های بدنی روتین از بروز دیابت جلوگیری کنند. انجام این اقدامات در زمانی­که فرد به دیابت دچار شده­، می­تواند برای کنترل میزان قند خون موثر باشد.
وجود قند زیاد در سالمندان به خصوص خانم­ها موجب عفونت مجاری ادرار می­‌شود. اگر احساس کردید که بوی ادرار ناخوشایند و تند شده است بدانید که سالمند دیابتی شما نیازمند داروهای خاصی است که باید توسط پزشک تجویز شود.
یکی دیگر از مراقبت­ هایی که سالمندان مبتلا به دیابت باید متوجه آن باشند، مشکلات بینایی در افراد است. خیلی از افراد با بالا رفتن سن و کم سو شدن بینایی از عینک استفاده می­‌کنند. اما این کاهش دید در افراد مبتلا به دیابت خطرناک­تر است و به مراقبت بیشتری نیاز دارد. زمانیکه قند خون در افراد دیابتی افزایش پیدا می­‌کند، میزان فشار موجود در داخل چشم هم زیاد می­‌شود. نتیجه این عوامل کاهش دید شدید در افراد را موجب می‌­شود.
دیده شده که خیلی از افراد دیابتی مجبور به قطع عضو شده‌­اند. عفونت و زخم در افراد دیابتی به خوبی بهبود پیدا نمی‌­کند. این زخم ها عفونی می‌شوند و به تدریج در کل بدن پخش خواهند شد. برای جلوگیری از پخش شدن عفونت، پزشکان مجبور به کاهش قطع عضو مورد نظر می‌­شوند. یکی از اعضاء بدن که باید به صورت مرتب بررسی شود و از عفونت و زخم در آن اطمینان حاصل کرد، پاهای سالمند است.

مراقبت از سالمند دیابتی توسط پرستار

سالمندان دیابتی نیازمند مراقبت­ و توجهات خاص و ویژه­‌ای هستند. رعایت تغذیه مناسب، فعالیت­ های ورزشی مناسب با وضعیت جسمانی سالمند، کنترل مرتب قند خون و آگاهی از عدد قند خون نرمال برای فرد سالمند، توجه به کاهش و افزایش قند خون همگی باید توسط شخص دیگری کنترل شود. برای اینکه بتوانید از سلامت سالمند خود اطمینان کسب کنید، می­توانید تمام مراقبت­ ها را به یک پرستار مجرب و آگاه به مسائل، اقدامات و فوریت های پزشکی بسپارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.