اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

سالمندان کم شنوا چگونه با نوه هایشان گفتگو کنند؟

حتما با سالمندانی روبرو شده اید که به علت شنوایی کم قادر به برقراری ارتباط با نوه هایشان نیستند، ما برای رفع این مشکل چند راهکار داریم.

به گزارش خبرنگار شادمان، شما نوه های خود و لبخندهای آنها را دوست دارید. اما گاهی اوقات گفتگو با آنها بسیار سخت می شود، به خصوص برای آندسته از افرادی که شنوایی کمی دارند و به سختی می شنوند.
این ارتباط سخت دلایل مختلفی دارد از جمله اینکه کودکان کلمات را واضح ادا نمی کنند، صدای جیغ دارند و همه همزمان با هم و با هیجان حرف می زنند. همین موضوعات ارتباط سالمندان کم شنوا را با کودکان دشوار می کند.
ولی کاهش شنوایی و کم شنوا بودن نباید دلیل آن شود که شما نتوانید با نوه هایتان ارتباط برقرار و گفتگو کنید. ما چند راهکار را برای حل این مشکل به شما پیشنهاد می کنیم.

 

 

۱٫ در مورد وضعیت شنوایی خود به نوه هایتان توضیح دهید و آنها را از این نقص مطلع کنید. بگذارید آنها بدانند کم شنوایی چیست و شما هم دچار کم شنوایی هستید. برای اینکه نوه ها حرف های شما را بهتر درک کنند سمعک تان را به آنها نشان دهید و از دلیل استفاده بگویید. کودکان علاقه زیادی به مسائل علمی و پیچیده دارند و این روش بهتر در آنها اثر می کند.
۲٫ بعد از آنکه در مورد کم شنوایی توضیح دادید، از نوه ها بخواهید که قبل از شروع صحبت توجه شما را به گونه ای مثلا با حرکت دست یا لمس کردن جلب کنند تا شما متوجه شوید که آنها می خواهند صحبت کنند.
۳٫ به انها بیاموزید که روبروی شما بایستند و سخن بگویند. به این ترتیب می تواند از لب خوانی استفاده کرده و صحبت های آنها را بهتر درک کنید.

 

 

۴٫ سعی کنید هنگام گفتگو با نوه ها صدای های دیگر از جمله تلفن، تلویزیون و رادیو را قطع کنید تا بتوانید روی واژه هایی که نوه شما به کار می برد تمرکز کنید. همچنین نور خانه را تنظیم کنید تا بتوانید صورت نوه و لب های او را هنگام مکالمه به وضوح ببینید.
۵٫ کودکان معمولا عادت دارند همزمان با هم و با صدای بلند حرف بزنند، به آنها بیاموزید که به ترتیب با شما شما صحبت کنند تا متوجه حرف های آنها شوید. شنیدن همزمان ۲ صدای متفاوت تمرکز را از شما می گیرد و نمی توانید به خوبی متوجه حرف های هیچکدام شوید.
۶٫ از نوه هایتان بخواهید آهسته و شمرده صحبت کنند. آنها معمولا هیجان زیادی برای تعریف کردن وقایع دارند اما باید از آنها بخواهید که شمرده شمرده سخن بگویند تا شما متوجه حرف هایشان شوید.
۷٫ اگر متوجه بخشی از حرف های آنها نشده اید، کافی است که توضیح لازم را در مورد آن موضوع خاص بخواهید و از گفتن واژه «چی؟» که کلی هست پرهیز کنید. اگر باز هم متوجه نشدید از آنها بخواهید به شکل آن جسم اشاره کنند یا به صورت پانتومیم برایتان توضح دهند.

 

 

۸٫ بهتر است برای آشنا شدن با نحوه ادای حروف و کلمات توسط نوه ها، با آنها هم سطح شوید و کنارشان وقت بگذرانید. هرچه بیشتر درگیر فعالیت های آنها باشید ، تمایل بیشتری برای تلاش بیشتر برای برقراری ارتباط با شما خواهند داشت.
۹٫ شوخ طبعی خود را حفظ کنید. به یاد داشته باشید هدف این است که با نوه های خود ارتباط برقرار کنید ، پس سعی کنید شوخ باشید و با آنها شوخی کنید.
برگرفته از توصیه های شاری ابرتس، عضو هیئت امنای انجمن از دست دادن شنوایی آمریکا و رئیس هیئت مدیره سابق بنیاد سلامت شنوایی این کشور در وب سایت thirdage.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.