اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

تاثیر شهر نشینی بر بروز مشکلات سالمندی

امروزی شدن و شهرنشینی، در بسیاری از کشورهای درحال گسترش، سنت های حمایتی خانواده از اشخاص سالمند را در هم می ریزد.

شهرنشینی و صنعتی شدن تحولات عمده ای را در نهادهای گوناگون اجتماعی از جمله خانواده ایجاد کرده است . امروزی شدن و شهرنشینی، در بسیاری از کشورهای درحال گسترش، سنت های حمایتی خانواده از اشخاص سالمند را در هم می ریزد.
پیری یا سالمندی بعنوان آخرین دوره زندگی انسان پیوسته مورد توجه متفکران علوم انسانی و زیست شناسی قرار داشته است.
 
این دوره از زندگی که معمولاً با بالا رفتن سن برای اشخاص مطرح میشود ، در بسیاری موارد مسائلی چون ضعف قوای جسمانی، تنهایی، از کار افتادگی، معلولیت، بیماری و احتمالاً بی سرپرستی و فقر و تنگ دستی را همراه خود دارد. بروز این چنین مسایل برای سالمندان بسته به این که فرد کهنسال در چه جامعه ای و با چه فرهنگی زندگی میکند ، از نظر کیفی و اندکی با تفاوت های بسیاری همراه است و همچنین نحوه پاسخ گویی به این مسایل و نوع راهکار های عرضه شده هم به امکانات موجود در جامعه بستگی پیدا می کند، به طوریکه در کشورهای صنعتی غرب، معمولاً سالخوردگان را در سراهای سالمندان و جدای از خانواده مشاهده می کنیم و در شرق و به ویژه در منطقه های روستایی جامعه ما سالمندان را اغلب همراه با اعضای خانواده و امیخته با آن ها تا لحظات پایان زندگی میتوان مشاهده کرد.
 
بدیهی است با تغییرات حاصل از تغییر اجتماعی و تغییر نهادهای اجتماعی مانند نهاد خانواده، از شکل سنتی به جدید که بسیاری از کارکردهای سنتی خود را از دست داده است، در جوامعی مانند کشور ما هم باید انتظار داشت که در آینده شاهد مشکلات خاص اینگونه تحولات از جمله مشکلات مربوط به سالمندان باشیم.
 
شهرنشینی و صنعتی شدن تحولات عمده ای را در نهادهای گوناگون اجتماعی از جمله خانواده ایجاد کرده است . امروزی شدن و شهرنشینی، در بسیاری از کشورهای درحال گسترش، سنت های حمایتی خانواده از اشخاص سالمند را در هم می ریزد.
 
بر اساس گزارشات منتشر شده از سازمان ملل تا سال ۲۰۸۰ در حدود ۸۰ درصد از جمعیت سالمند جهان در کشور های در حال توسعه زندگی میکنند . شناخت نیاز ها و مشکلات این جمعیت و تلاش در جهت مرتفع ساختن آن علاوه بر چتر حمایتی که بر سر سالمندان و خانواده های آنان قرار می دخد، ارزش افزوده چشمگیر هم در اقتصاد بهمراه خواهد داشت.
 
بسیاری از زنان سالمند( بین ۶۰ تا ۸۰ سال) بر این باورند که روابط و مناسبات خانوادگی آن ها را درهم ریخته و آن ها را به لحاظ اجتماعی، کنار گذاشته است. پیچیده‌گی زندگی شهری سبب شده تا بسیاری از زنان سالمند، ادغام در فضاهای اجتماعی را مشکل و یا حتی غیر عملی ببینند و بیش تر خود را در فضای خانگی محصورسازند و بعضا یک نوع سالمندی مرضی را تجربه میکنند .
 
نتیجه حاصل شده از تحقیق در خصوص سالمندان کشور در زندگی شهر نشینی مشکلات و نیاز های آنان را چنین بیان میکند :
 
1- تنها زندگی میکنند 
2- نداشتن منبع درامد مستقل و میزان درامد پائین
۳- بیماری های جسمی
۴- مشکل در انجام فعالیت های روزانه
۵- نیاز به حمایت عاطفی وانواع حمایت های اجتماعی
۶- عدم آشنایی با فضای امروزی وحاشیه ای شدن( شکل گیری انزوای اجتماعی در بین سالمندان به علت ویژگی های تحمیلی زندگی امروزی)
۷- مشکل گذران اوقات فراغت
۸- بیهودگی و عدم بهره وری مناسب از عمر و زمان
 

تغییرات هنجار در دوران سالمندی
به طور کلی میتوان گفت که سالمندی هنجار از ابعاد گوناگون قابل بررسی است:بعد جسمانی، بعد شناختی، هیجانی و اجتماعی و رفتاری.
 
بینایی:بسیاری از اشخاص بزرگ سال ممکن است دید خوب و هنجار داشته باشند ولی در اواخر دهه ی چهارم و ابتدای دهه پنجم زندگی، اشخاص ممکن است با افت بینایی رو به رو شوند.
 
شنوایی:تقریبا ۳۰ درصد سالمندان، مشکلات شنوایی دارند. امار نشان میدهد در ۲۵ درصد اشخاص تا ۶۰سالگی و ۶۵ درصد اشخاص تا ۸۰ سالگی کاهش شنوایی روی میدهد .
 
چشایی و بویایی:بویایی و چشایی هم تحت‌تأثیر روند سالمندی قرار می گیرند. تعداد کل جوانه های چشایی پس از ۸۰ سالگی کاهش می یابد. برخی اشخاص هم کاهش در حس بویایی را تجربه میکنند و این امر معمولاً بخاطر وجود مشکلاتی در گیرنده های بویایی است.
 
لامسه:پوست بدن یک نقش محافظتی اجرا میکند . تغییرات پوستی مثل، چروک شدن، نازک شدن، خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست در دوران سالمندی، اشخاص را نسبت به درد و اسیب حساس میکند .
 
کم شدن خواب اشخاص مسن
اغلب سالمندان با مشکلات خواب روبرو میشوند . بیخوابی و علایم مربوط به آن، قسمتی از روند پیری به حساب نمی آید و باید به درمان آن پرداخت چرا که در زمان خواب است که بدن آنها ترمیم میشود . خواب سبب میشود سیستم ایمنی بدن برای مقابله با میکروب ها و عفونت ها تقویت شود. در صورت نداشتن خواب کافی اشخاص مسن ممکن است دچار مشکلات مربوط به خلقو خو و حافظه شوند. بدن به ۸ الی ۹ ساعت خواب نیاز دارد.
 
زمین خوردن سالمندان
سرگیجه، درد مفصل ها، عدم تعادل و بسیاری عوامل دیگر در افتادن و زمین خوردن اشخاص سالمند نقش دارند. در ایالات متحده امریکا، هیچ حادثه ای بیش تر از زمین خوردن، منجر به مرگ سالمندان نمی شود. افتادن یکی ازجدی ترین نگرانی های اشخاص مسن به حساب می آید . یکی از مهمترین علل مربوط به زمین افتادن ها، استفاده نامناسب یا بیش از حد از داروها است، به خصوص آن داروهایی که تعادل را تضعیف میکنند .
 
همچنین در اشخاص مسنی که بیش از ۵ یا ۶ دارو در روز استفاده میکنند به دلیل تداخل منفی داروها، گاهی عدم تمرکز، سرگیجه و عدم تعادل دیده شده است. نکته بسیار مهم دیگر موانع موجود در محیط است. نمونه هایی از این عامل وضعیتی، شامل:صندلی ها و توالت هایی که خیلی کوتاه هستند، نبود دستگیره نرده، ناموزون بودن ارتفاع پلکان ها ، فرش کردن نامناسب فرش ها و قالیچه ها، سطوح لیز و لغزنده و کفش های نامطلوب است. متأسفانه، نیمی از اشخاص مسنی که زمین می خورند، هرگز راه رفتن مناسب خود را به دست نمی آورند.
 

مشکلات روانی در سالمندان
 
آلزایمز
پیشنهاد ویژه
ولت سن دارند بیش تر دیده شده است. امار مرکز بین المللی آلزایمر نشان میدهد که تعداد مبتلایان به آلزایمرتا سال ۲۰۵۰میلادی، به ۱۳۰میلیون نفر به خصوص در کشورهای در حال گسترش میرسد . فعالیت های مغزی مثل حل کردن جدول یا بازی شطرنج جلوی ابتلا به آلزایمر را نمی گیرد ولی این کارها سبب میشود از تعداد بیشتری از سلول های مغزی کار کشیده شود در نتیجه ذخیره سلول های فعال بیش تر است. اگر چنین افرادی دچار آلزایمر شوند باتوجه به ذخایر سلولی شان، سرعت علایم و تشدید بیماری را به تأخیر می اندازند. اضافه وزن در میان سالی نه تنها احتمال آلزایمر را افزایش میدهد ، بلکه باعث آلزایمر زودرس میشود .
 
آرتریت، معضل سالمندی 
آرتریت( آرتریت ) بیماری است که میتواند تمام مفصل ها را دچار کند ولی در اعضای دارای تحمل بار و پر کار مثل زانو، باسن، مچ پا، مچ دست و دست شایع تر است.
 
پوکی استخوان، دردی اشنا در سالمندی
در پوکی استخوان، خطر شکستگی افزایش می یابد. پوکی استخوان از رایج ترین بیماری های زمان سالمندی است. پوکی استخوان یک بیماری خاموش است و نخستین علامتی که میتواند فرد را متوجه کند، شکستگی است
 
انجام تمرین های ورزشی منظم هم ضرورت دارد؛ شنا رفتن، وزنه زدن، پیاد هروی، دویدن و انجام دیگر ورز شهای استقامتی بطور منظم به فرد کمک میکند از پوکی استخوان در امان باشد.
 
هنگامی که حرف از تغذیه مناسب زنان و مردان در ۵۰ سالگی به بین می‌اید ، احتیاج به دریافت ویتامین C و ویتامین D اهمیت پیدا میکند . بطور کلی، زنان میان سال و مسن بیش از زنان جوان درمعرض خطر ابتلا به بیمار یهای قلبی وپوکی استخوان قرار دارند، بدین ترتیب اگر به دریافت ویتامین های لازم توجه نکنند، خطر بیشتری متوجه آنها خواهد بود. یکی از ویتامین هایی که اغلب مورد چشم پوشی قرار می گیرد، ویتامین ۱۲B است. ویتامینی که اغلب اشخاص نمی دانند به آن نیاز دارند. با این حال، ویتامین ۱۲B یکی از مهم ترین نیازهای تغذیه خانمهای بالای ۵۰ سال است که میتوانند از طریق استفاده مکمل های ویتامینه دریافت کنند.
 
عفونت ادراری در زمان سالمندی
زنان بیش تر از مردان به عفونتهای ادراری مبتلا میشوند . کاهش شدید در سطح استروژن بعد از یائسگی باکتریها را تشویق به رشد در مجرای ادرار میکند . عفونتهای ادراری امکان دارد موقع استفاده از استخر هم رخ دهد. در مردان پروستات بزرگ شده هم میتواند خروج ادرار را کند کرده و منجر به عفونت ادراری شود. در هر دو گروه زنان و مردان، پیری اعصاب مثانه منجر به تجمع ادرار میشود و این علت یک محیط ایده‌ال برای رشد باکتر یها ایجاد میکند . کمردرد ناشی از عفونتهای ادراری میتواند به این مفهوم باشد که عفونت به کلیه ها گسترش یافته است. عفونت ادراری باید با آنتی بیوتیک درمان شود. در صورت عدم درمان و انتشار آن به کلیه ها، عفونتهای بالقوه کشنده در جریان خون رخ میدهد .
 
سالمندان و اختلال های پوستی
با افزایش سن، سلول های بدن پیر میشود . پوست هم همزمان با تمام سلول ها تغییر و مشکلاتی پیدا میکند .
 
خشکی پوست
چین و چروک
کبودی و خون مردگی
تومورهای پوستی
عارضه های پوستی ناشی از بیماری زمینه ای:
بیماری عفونی پوست
تأخیر در ترمیم زخم
 
پارکینسون
پارکینسون بیماری نورودژنراتیو است؛ یعنی سلول های مغزی یا بافت مغزی عصبی تخریب میشوند . سالمندان دچار پارکینسون با مشکلات عدیده ای به خصوص در زمینه خوردن غذا و یا نوشیدن مایعات مواجهند.
 
گردآوری: بخش زناشویی بیتوته

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.