اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آیا خانه سالمندان ویژگی های منفی دارد؟

سالمندان در خانه سالمندان احساس امنیت و راحتی می کنند.

به گزارش شادمان، بودن بر سر دوراهی مراقبت از پدر و مادر مسن در منزل یا خانه سالمندان امکان دارد ذهن شما را نیز درگیر کرده باشد. خیلی از اشخاص در سنین پیری برای انجام کارهای روزمره خود به کمک احتیاج دارند. برای آنکه بتوانید تصمیم بهتری برای سالمند خود بگیرید با ما در این مقاله همراه باشید.

چنانچه قصد سپردن پدر و مادر به خانه سالمندان داشته باشید امکان دارد با واکنش منفی دیگران روبرو شوید؛ «چرا می‌خواهید او را به خانه سالمندان ببرید، خودتان نمی‌توانید از او مواظبت کنید، این همه برای شما زحمت کشیدند». قظعا فرستادن عزیز خود به خانه سالمندان تصمیمی سختی است؛ از سویی سرزنش‌ها و قضاوت‌های اطرافیان، استرس و فشار روحی‌تان را بیشتر می‌کند. ولی از سویی خودتان هم توانایی نگهداری از سالمندتان را ندارید.
 

مزایا و معایب خانه ی سالمندان
 

مزایای خانه سالمندان

خانه سالمندان آنگونه که به نظر می رسد جای نامناسبی برای سالمندان نیست. خانه سالمندان مرکزی است که در آن پرستار و پزشک به طور ۲۴ ساعته به مراقبت از سالمند می پردازند و اگر هرگونه مشکل جدی برای سالمند پیش بیاید با فوریت های پزشکی بهترین خدمات را به سالمند بیمار می رسانند. مزایای خانه سالمندان به صورت خلاصه به شرح زیر است:
 

دسترسی به منابع بسیار در خانه سالمندان 

زندگی در خانه سالمندان، امکان دسترسی به منابعی را می‌دهد که سالمندان احتیاج دارند. دیگر احتیاجی نیست آن ها نگران این باشند که مثلا چگونه با گوشی تلفن همراه کار کنند، چون کارمندان با خوشرویی به آن‌ها کمک می‌کنند و آگاهی های لازم را درمورد هرچه احتیاج داشته باشند، به آن‌ها می‌دهند.
 

 

راحتی خیال خانواده سالمند

بیشتر وقتها اعضای خانواده از سالمندان مواظبت می‌کنند، البته این عمل خیلی پسندیده‌ای است، ولی چنانچه خودتان هم خانه و خانواده‌ای داشته باشید که احتیاج باشد به آن‌ها هم دقت کنید، کار برایتان خیلی دشوار می‌شود و شاید نتوانید آن گونه که باید و شاید به هر دو رسیدگی کنید و زندگی برایتان رنج آور شود. خانه‌ سالمندان راه خوبی برای مراقبت شبانه روزی از سالمندان به صورت شایسته است.
 

امنیت در خانه سالمندان

زندگی در خانه سالمندان، آنها را از خطراتی که در مسیرشان قرار می گیرد ، محافظت می کند. این مسئله در مورد سالمندان مبتلا به آلزایمر اهمیت بیشتری دارد. چنانچه سالمندی در خانه خود فراموش کند قفل کند، در امنیت نخواهد بود.

کمک به سالمند برای امور شخصی در خانه سالمندان 

برای سالمندانی که در انجام کارهای شخصیشان ناتوانند، خانه سالمندان جای بسیار خوبی است. در خانه سالمندان به آنها برای انجام کار‌های روزانه شامل : رفتن به توالت و حمام، لباس پوشیدن، غذاخوردن، راه رفتن و … کمک می‌شود. با کهولت سن، انجام بعضی کار‌های روزمره برای انسان سخت می شود و سالمند بسیاری از توانایی‌های خود را از دست می‌دهد و احتیاج به مواظبت بیشتری دارد.
 

 

انجام کار‌های خانه

سالمندان به دشواری می‌توانند کار‌های خانه مانند نظافت، پخت و پز و … را انجام دهند. داشتن کسی که این کار‌ها را انجام دهد، می‌تواند با ارزش باشد و در زمان و انرژی آن‌ها و البته شما صرفه‌جویی کند. به جز این در خانه‌های سالمندان هر روز به عزیزان شما غذا و میان وعده می‌دهند و احتیاجی نیست همیشه نگران خورد و خوراک آنها باشید. علاوه بر این متخصصین تغذیه با توجه به احتیاج و بیماری سالمندان، رژیم غذایی خاصی را توصیه می‌کنند.
 
محیط اجتماعی پویا در خانه سالمندان
خانه‌های سالمندان یک شبکه اجتماعی داخلی دارند. آن‌ها می‌توانند با هم سن و سال‌های خود دوست شوند. خیلی از خانه‌ها رویداد‌های سازمان یافته دارند که به سالمندان اجازه می‌دهد بیرون بروند و دوستان جدید پیدا کنند. انسان با کهولت سن، دچار افسردگی می‌شود پس اهمیت دارد که خوشحال بماند و این راهی برای حس شادی است و اینکه حس تنهایی نکنند.
 
 

معایب خانه سالمندان

اغلب سالمندان دوست دارند سال‌های باقی مانده عمر خود را در خانه خود، در کنار فرزندان و خانواده خود بگذردانند برای شخص سالمندی که به علت بیماری دچار افسردگی شده‌است، رفتن به خانه سالمندان افسردگی وی را زیاد می‌کند؛ چرا که احساس طرد شدن از طرف عزیزانش به او فشار دوچندان وارد می‌کند.
 
امکان دارد فضای خانه سالمندان برای اشخاص یکنواخت و عادی باشد و باعث تضعیف روحیه آن‌ها شود. از طرفی دوری از فرزندان و خانواده برای سالمندان خیلی دشوار و ناراحت‌کننده است؛ به همین علت لازم است فرزندان به طور مرتب به والدین خود سر بزنند و از آن‌ها غافل نشوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.