اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

آموزش نگهداری از سالمندان مبتلا به کرونا

درست است که واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال آغاز شده است اما کماکان بسیاری از سالمندان (افراد بالای ۶۰ سال) مبتلا به کرونا هستند. بنابراین لازم است که درمورد نگهداری از این سالمندان نکاتی را بیاموزیم.

به گزارش خبرنگار شادمان، کرونای سالمندان یکی مسائلی است که این روزها خیلی از سالمندان  و مراقب های این عزیزان با آن درگیرند. درهنگام بروز کرونا در سالمندان بهتر است علائم شان به صورت مرتب چک شود و  مدام با پزشک متخصص در تماس باشند.  
همچنین استراحت ، تغذیه مناسب و  مصرف منظم داروها از  نکات کلیدی مقابله با این بیماری است. مراقب سالمند باید یه فرد سالم بدون بیماری زمینه ای باشد و در تماس با سالمند همه نکات بهداشتی اعم از شستن مرتب و کامل دستها ، استفاده از ماسک و رعایت فاصله و تهویه مناسب را رعایت کند .
دکتر لیلی علیزاده متخصص طب سالمندان در این رابطه می گوید: سالمندان نسبت به بقیه افراد جامعه در برابر کرونا و عوارض آن  آسیب پذیرتر هستند بنابر این بهتر است از ابتلا به کرونا پیشگیری کنند. رفت و آمدهایشان کنترل شود و در دورهمی ها و تجمعات شرکت نکنند و بهتر است مراقب سالمند یک فرد خاص باشد.

 

 

به گفته وی همچنین بهتر است نوه های این عزیزان  نزدیک آنها نشوند چرا که بچه ها  ممکن است ناقل بی علامت باشند. رعایت بهداشت و شستشوی دست ها هم از جمله عوامل پیشگیرانه است.
دکتر علیزاده در ادامه گفت: امکان دارد سالمندان به علت  همه گیری کرونا از خانه بیرون نیایند و از نظر روحی افسرده شوند برای جلوگیری از پیشامد چنین وضعیتی، هنگامی که پارک خلوت است  و با ماسک می توانند به پارک بروند و یا صبح ها به حیاط منزل رفته و زمانی را آنجا باشند.
وی گفت: مراقب سالمند همواره  حواسش باشد که دارو به مقدار نیاز در خانه داشته باشند و اینکه سالمند حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان آب مصرف کند همچنین میوه و فیبر  و مواد مغذی را در سبد غذایی خود بگنجاند.

 

برخی سالمندان علامت ابتلا به کرونا ندارند

این متخصص طب سالمندان ادامه داد: اصولا علائم سالمندان با بقیه فرق میکند مثلا ممکن است تب نداشته باشند و علائمی مثل بی حالی، کاهش اشتها، یبوست، اسهال، بی اختیاری مدفوع  اگر  به تازگی اتفاق افتاده باشد ممکن است نشانه ابتلا به کرونا باشد .
دکتر علیزاده گفت: اگر بیماری خفیف باشد و نیاز به بستری نباشد و اکسیژن بالا باشد می توان سالمند را در خانه نگهداری کردو  یک مراقب سالم که بیماری زمینه ای نداشته باشد، باید این کار را به عهده بگیرد. همچنین سالمند در اتاق ایزوله نگهداری شود و  آب و مایعات و آبمیوه طبیعی به دفعات مصرف کنند .
وی افزود: اگر فرد سالمند تب داشته باشند دائم باید کنترل شود و اگر سالمند دیابت دارد باید مایعات بدون قند استفاده کند هر روز اکسیژن سالمند چک شود تا عدد آن  زیر ۹۲ نیاید و همچنین مراقب سالمند هر روز ملحفه ها را بشوید و دستگیره در را ضد عفونی کند و از ماسک استفاده کند فرد سالمند هم  ماسک استفاده کند ولی اگر نمی تواند برای ترشحات از دستمال کاغذی استفاده کند.

 

 

همچنین دکتر سعید ایزدی متخصص طب سالمندان  در رابطه با واکسن کرونا و واکسیناسیون سالمندان گفت: در کرونا یا بیماری های ویروسی برای جلوگیری از شیوع بیماری یا باید مواجهه با فرد بیمار نداشته باشیم یا واکسیناسیون انجام شود و با توجه به اینکه  هر واکسنی یکسری عوارض دارند در پزشکی اینطور تصمیم می گیرند که احتمال بروز عارضه چند درصد است که  از نظر آماری واکسیناسیون فوایدش خیلی بیشتر  از عوارضش است و به طور کلی واکسیناسیون توصیه می شود مگر کسانی که آلرژی به واکسن  یا سابقه سکته به تازگی دارند. ولی اگر فرد به عنوان مثال ۱۰ سال قبل سکته کرده باشد منعی برای واکسیناسیون وجود ندارد. همچنین فرد مبتلا به کرونا هم نمی تواند واکسن بزند.

سالمندان واکسن بزنند

وی همچنین گفت: در کل میزان فوت بر اثر واکسیناسیون در حدی پایین است که واکسیناسیون توصیه می شود.
  دکتر ایزدی درصد کارایی واکسن ها  را متفاوت دانست و گفت: ولی هر واکسنی که زودتر به دستمان رسید بهتر است همان را تزریق کنیم.

 

بی اشتهایی شاید نشانه ابتلا به کروناست

این متخصص طب سالمندان  گفت: ویروس کرونا طیف علائم وسیعی دارد ولی بیشترین جایی که در بدن درگیر می شود ریه است و علائم شایع ریوی شامل تنگی نفس، سرفه و دردهای ریوی همراه با بی اشتهایی و بی حالی است اگر کسی ایین علائم را داشت باید بررسی شود.
وی ادامه داد: در  برخی سالمندان علائم کرونا خفیف تر و متفاوت تر است چرا که سیستم ایمنی این عزیزان ضعیف است که مواردی به صورت گوارشی علائم دارند  و به طور کلی بهتر است هر گونه علامت جدید در سالمندان بررسی شود و زودتر به پزشک مراجعه کنند.

 

 

دکتر ایزدی در پایان گفت: نکته ای که در مورد سالمندان  در همه گیری کرونا مورد غفلت قرار می گیرد، بیماری های زمینه ای این عزیزان است و حتما باید به نحوی که ممکن است مدام با پزشک معالجشان در تماس باشند اگر امکان بیرون رفتن پیش نیامد حتما به صورت تلفنی یا آنلاین تحت نظر باشند و بیماری های زمینه ای شان را کنترل کنند چرا که در صورت ابتلا به کرونا اگر بیماری زمینه ای ایشان تحت کنترل باشد بهتر با کرونا کنار می آیند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.