اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

مشکلات هضم غذا در سالمندان کدامند؟

هضم غذا در سالمندان

با افزایش سن انسان  هضم غذا  در سالمندان دچار برخی مشکلات می شود که می تواند زندگی را به خطر بیندازد. به گزارش خبرنگار شادمان، سالمندی مشکلات زیادی برای ما ایجاد خواهد کرد مشکلاتی مانند سفیدی مو، پیری پوست، کاهش قدرت عضلات، آرتروز و… اما خیلی به ندرت به مشکلاتی که برای هضم غذا ایجاد می شود توجه می کنیم.
به عنوان مثال، کاهش لاکتاز (آنزیمی ضروری برای تجزیه لاکتوز در محصولاتی مانند شیر و کره) برای بزرگسالان مسن بسیار رایج است. براساس اعلام موسسه ملی بهداشت (NIH) ، تنها حدود ۶۵ درصد از جمعیت جهان توانایی هضم لاکتوز پس از نوزادی را دارند.
کاهش یا تضعیف انقباضات در روده بزرگ، رشد بیش از حد باکتری در روده کوچک و تخلیه کندتر معده از دیگر علائم رایج مرتبط با تغییر در عملکرد هضم است که با افزایش سن همراه است. داروها و بیماری های وابسته به سن نیز ممکن است چنین علائمی را تحریک کنند.

بیشتر بخوانید:
چگونه هضم غذا را سریع تر کنیم؟

  آیا عدم هضم غذا در سالمندان با علایم آلرژی مرتبط است؟   ممکن است دریابید که غذاهایی که زمانی به راحتی میل می کردید اکنون برایتان ایجاد مشکل می کنند. سخت میوه می خورید و معده درد بعد از خوردن میوه امان تان را بریده است. خوب این به چه معنا است؟
چگونه می توان تشخیص داد که بدن شما نسبت به چه غذاهایی واکنش خوبی نشان نمی دهد و درمورد آن چه باید بکنید؟ از آنجا که دلایل مختلف مسائل مربوط به مسیر گوارشی می تواند علائم مشابه بسیاری را ایجاد کند، ریشه یابی مشکل می تواند دشوار باشد.
اگرچه یک سیستم گوارشی پیر به دلیل تولید کندتر آنزیم، ممکن است در تجزیه برخی مواد غذایی به دشواری عمل کند، اما بعداً می تواند منجر به حساسیت و آلرژی شود.
بیش از ۲۰ درصد جمعیت کشورهای صنعتی از عدم تحمل غذایی یا آلرژی غذایی رنج می برند. لازم است بدانیم که عدم تحمل غذایی و آلرژی دو چیز متفاوت هستند.
یک واکنش آلرژیک زمانی اتفاق میفتد که سیستم ایمنی بدن یک ماده غذایی را به عنوان یک مهاجم خارجی اشتباه می گیرد و بنابراین به آن حمله می کند. سطح بالایی از آنتی بادی ایمونوگلوبولین E تولید و هیستامین آزاد می کند. این واکنش می تواند تهدید کننده زندگی باشد و به صورت کهیر، تورم، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، درد معده، نفخ، التهاب ضربان قلب نامنظم یا تنفس محدود خود را نشان می دهد.

بیشتر بخوانید:
چه موادغذایی به هضم غذا کمک می کند؟

 

دلیل عدم تحمل غذا و هضم غذا در سالمندان چیست؟  

 یک واکنش آلرژیک اغلب نیاز به مراقبت پزشکی دارد. متداول ترین مواد حساسیت زای غذایی شامل : شیر، گندم، آجیل، سویا، بادام زمینی و صدف هستند.
عدم تحمل غذا مسئله ای در هضم غذا است. گرچه تهدیدی برای زندگی نیست، اما عدم تحمل ممکن است علائمی مانند آلرژی ایجاد کند، علائمی مانند: نفخ، گرفتگی عضلات، گاز، اسهال، حالت تهوع و التهاب و درد مفصل.
سایر علائم ممکن است شامل سردرد، عصبی بودن و تحریک پذیری باشد. عدم تحمل یک ماده غذایی معمولاً به دلیل کمبود آنزیم مورد نیاز برای تجزیه مواد غذایی خاص است.
به عنوان مثال، کسانی که دچار عدم تحمل لاکتوز یا لبنیات هستند بدنشان آنزیم لاکتاز را تولید نمی کنند. کسانی که حساسیت به گلوتن دارند در هضم پروتئین گلوتن مشکل دارند.

بیشتر بخوانید:
کولیت زخم معده و غذاهای ممنوعه برای سالمندان

بنابراین پیشنهاد می کنیم که تست آلرژی را در دستور کار قرار دهید.
اگر واکنش های جدی تری مانند واکنش های ذکر شده در رابطه با آلرژی را تجربه می کنید، لطفاً سریعاً به پزشک مراقبت های اولیه یا یک متخصص آلرژی مراجعه کنید. آزمایش های پوست و خون می تواند به تشخیص آلرژی کمک کند و سبب نجات جان شما شود.

  پرخوری را فراموش کنید !!  

پرخوری می تواند باعث احساس ناراحتی، نفخ ، حالت تهوع و حتی سوء هاضمه اسیدی شود. از آنجایی که شکم ما با سرعت کمتری خالی می شود و با افزایش سن خاصیت ارتجاعی معده و روده ضعیف می شود، باید غذای خود را با توجه به این موضوع کاهش دهیم تا از پر شدن بیش از حد روده و معده جلوگیری شود.

حساسیت غذایی و عدم هضم غذا در سالمندان را با بیماری های دیگر اشتباه نگیرید!

علائم مشترک می تواند سبب اشتباه گرفتن یک بیماری با حساسیت غذایی یا عدم تحمل غذایی شود. به عنوان مثال، آنچه به نظر می رسد عدم تحمل لاکتوز است، در واقع می تواند بیماری سلیاک یا سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد.
التهاب و درد مفصل، که علائم رایج آلرژی و حساسیت غذایی است، می تواند در اثر آرتروز ایجاد شود.
پیشنهاد می کنیم در صورت دیدن این علائم حتما به پزشک مراجعه کنید تا دقیقا مشخص شود که علت بروز این علائم چیست؟

نوشته دکتر چاد لارسون در وب سایت thirdage.com

1 دیدگاه دربارهٔ «مشکلات هضم غذا در سالمندان کدامند؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.