اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

عوامل افزایش حس تنهایی در سالمندان

تغییر محل زندگی در دوران سالمندی باعث بروز احساس تنهایی در بین آنها می شود.

احساس تنهایی در سالمندان یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در دوران سالمندی احتمال پیدایش آن هست. افراد با افزایش سن کم کم بعضی توانایی های جسمی و روانی خود را از دست می‌دهند و نداشتن فعالیت‌های اجتماعی باعث زیاد شدن احساس تنهایی در سالمندان می‌شود. راه های زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به افراد سالمند تنها یا گوشه گیر استفاده کنید.
چه شرایطی می­‌تواند سبب افزایش احساس تنهایی در سالمندان شود؟

سالمندان بیشتر سال­ها در مکانهای خاص ساکن هستند. حتی برخی از آن­ها از آغاز زندگی خود در یک محله بوده اند. وقتی در چنین شرایطی مجبور به عوض کردن خانه­ ی خود می ­شوند و جای زندگی خود را تغییر می­دهند، خیلی احساس تنهایی می­کنند. معمولا در سنین سالمندی عادت کردن برای افراد سخت تر است. به همین دلیل امکان دارد سالمندان از دوستان و آشنایان خود به علت فاصله­ های مکانی دور شده و کم کم تنها و منزوی شوند.

 

از دست دادن اعضای خانواده یا نزدیکان در هر سنی برای انسان دشوار و سخت است. ولی معمولا این کمبود برای سالمندان رنج آورتر است. افراد مسن بعد از، از دست دادن اعضای خانواده مخصوصا همسر خود حس تنهایی زیادی دارند. در این شرایط باید زمان بیشتری را به هم ­صحبتی و معاشرت با سالمندان خود بگذارید تا فشار روحی کمتری تحمل کنند.

 

افزایش احساس تنهایی در سالمندان

 

سالمندان وقتی دچار بیماری و ضعف جسمانی می­شوند، از نظر روحی بسیار حساس تر می­ شوند. این افراد به علت بیماری­های خود امکان دارد در بسیاری از جمع­ها حضور پیدا نکنند و این مسئله، احساس تنهایی در سالمندان را بیشتر می‌کند. باید قبول کنند که دوران پیری و شرایط جسمانی و روحی مربوط به آن، دوری­ ناپذیر است و باید با این موضوع ها کنار بیایند.

 

سالمند شما احتیاج دارد تا برای معاینه کردن وضعیت جسمانی خود مرتب نزد پزشک خود برود و از سلامت خود اطمینان پیدا کند. وقت خود را در این زمانها به سالمند خود قرار دهید و برای رفتن به مطب پزشک همراه آنها باشید . این کار سبب می­شود تا آن­ها حمایت شما را احساس کنند و کمتر حس تنهایی کنند.

 

سالمندان بیشتر در دوران پیری قدرت بینایی و شنوایی کمتر می­شوند. این موضوع معاشرت­ها و ارتباطات اجتماعی آن­ها را تحت ­تاثیر قرار داده یا کاهش می دهد. هم­ینطور برای انجام بسیاری از کارهای روزانه ی خود به کمک شما بیشتر از گذشته احتیاج پیدا کنند. در این زمان ها صبر و حوصله داشته باشید تا بتوانید احتیاجات آن­ها را به خوبی برطرف کنید. به موضوع های مربوط به عینک و سمعک آن­ها دقت کنید تا مشکلات بیشتری برای آن­ها به وجود نیاید.

 

این گروه از سالمندان برای انجام کارهای بیرون از خانه بیشتر از گذشته به کمک شما احتیاج دارند. اگر برای انجام کارهای مهم خود تنها باشند، امکان دارد خطرات زیادی آن­ها را تهدید کند. این خطرها می­تواند حتی در رد شدن از خیابان باشد. به جز مشکلات مربوط به احساس تنهایی می­تواند در این زمان ها بیشتر شود.

 

 
تفاوت تنهایی و خلوت

خلوت با تنهایی تفاوت دارد. خلوت یعنی این که شخص به دلخواه خود تنهایی را انتخاب می کند . اما تنهایی به این معنی است که شخص خود را تنها می بیند بی آنکه میلی برای تنها بودن داشته باشد. در حقیقت خلوت کردن با خود شیوه ای است که اشخاص برای دور بودن از هیاهوهایی که جزیی از زندگی امروزی است انتخاب می کند و این موضوع می تواند به سلامتی آنها کمک کند. متخصصان عقیده دارند خلوت کردن سبب زیاد شدن خلاقیت و سلامت روان می شود. البته در دوران سالمندی به طور طبیعی تمایل افراد به ارتباط با دیگران و وابستگی های احساسی به دیگران کم می شود و فرد بیشتر درون گرا می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.