اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۹ روش برای کنترل استرس در نسل ساندویچ + تعریف نسل ساندویچ

شاید عبارت نسل ساندویچی به گوشتان خورده باشد اما آیا می دانید که این عبارت شامل کدام افراد می شود؟ آیا می دانید این افراد با استرس بسیاری روبرو هستند، شاید شما هم یکی از اعضای نسل ساندویچ باشید.

به گزارش خبرنگار شادمان، این روزها که سن امید به زندگی افزایش یافته و از طرفی سن ازدواج و فرزندآوری نیز بالا رفته است، شاهد پدیده ای هستیم که در آن افراد میانسال علاوه بر مراقبت از فرزندان خود باید مراقب والدین خود نیز باشند. به این افراد در اصطلاح جهانی، نسل ساندویچ گفته می شود.
به عبارت دقیق تر در تعریف نسل ساندویچ باید گفت: نسل ساندویچ گروهی از بزرگسالان میانسال است که هم از والدین پیر و هم از فرزندان خود مراقبت می کنند. و شامل تمام افرادی می شود که همزمان از پدر و مادر و فرزندشان مراقبت می کند.
بر اساس مطالعه جدیدی که در آمریکا انجام شده است و در  نشریه Population and Development Review (نگاهی به جمعیت و توسعه) منتشر شده است، تقریباً یک سوم جمعیت ایالات متحده مراقبان غیررسمی هستند. در مجموع ، آنها حدود ۱٫۲ میلیارد ساعت کار بدون حقوق در هفته انجام می دهند که معادل حدود ۳۰٫۵ میلیون مددکار تمام وقت می شود. 

 

 

در این میان اما نسل ساندویچ فقط ۳ درصد از این مراقبان را تشکیل می دهند. محققان همچنین با تعجب دریافتند که افراد مسن بیشتر از کودکان و فرزندان به مراقبت نیاز دارند. آنها دریافتند که حدود ۲۰ درصد از زمان مراقبت صرف مراقبت از افرادی می شود که ۸۰ سال یا بیشتر دارند.
امیلیو زاگنی، استادیار جامعه شناسی دانشگاه واشنگتن در این ارتباط  گفت: مردان مسن نسبت به زنان کمی بیشتر از همسران مراقبت می کنند. البته ممکن است به این دلیل باشد که زنان از سلامت بیشتری برخوردار هستند.
به طور کلی اما در بیشتر مواقع زنان بیشترین بار مراقبت را به دوش می کشند. آنها به طور متوسط روزانه ۱۳۷ دقیقه مراقبت بدون حقوق انجام می دهند در حالیکه این میزان در مردان ۱۱۰ دقیقه است. نکته جالب این است که این آمار در میان نسل ساندویچ افزایش قابل ملاحظه ای یافته و در زنان به ۱۸۱ و در مردان به ۱۵۷ دقیقه می رسد.
نسل ساندویچ و تک فرزندان 
اما چرا عبارت و اصطلاح نسل ساندویچ شکل گرفت و چرا در ایران نیز این جمعیت در حال افزایش هستند؟ مطابق آمار ها گرایش خانواده ها به تک فرزند آوری به طوریکه نرخ باروری به ۱٫۵ فرزند برای هر خانوار در کشور رسیده است و از طرفی فازایش سن ازدواج و در پی آن بالا رفتن سن زوجین هنگام فرزند آوری موجب شده تا با نسلی مواجه باشیم که در اصطلاح آن را نسل ساندویچ می خوانند.

 

 

در این زمینه رضا رزاقی روانشناس در یک میزگرد که با موضوع بررسی چالش های تک فرزندی برگزار شد، گفت: کودکان خانواده های تک فرزند، مقداری احساس تنهایی دارند، به همین خاطر ممکن است بی قراری نشان دهند. این کودکان بویژه در سنین نوجوانی و جوانی تا حدودی از سوی والدین تحت فشار هستند.
رزاقی ادامه داد: نگرانی هایی درمورد مراقبت از والدین در سنین میانسالی برای اینگونه کودکان وجود دارد، زیرا برای مراقبت والدین به این کودکان فشار وارد می شود که در اینصورت به این کودکان در دوره میانسالی، «نسل ساندویچ» اطلاق می شود، به آن معنا که هم باید از فرزندان خود و هم از والدین سالمند خود مراقبت کنند.
وی خاطرنشان کرد: این درحالیست که با بیشتر شدن تعداد فرزندان، تقسیم مسئولیت می شود اما در صورت تک فرزندی، تمام بار مسوولیت به دوش یک نفر خواهد بود، بویژه اگر سن والدین بالا می رود.

استرس های نسل ساندویچ

نسل ساندویچ مسئولیت ها و خدماتی مانند حمل و نقل، پخت و پز، مراقبت های بهداشتی و خانه داری را هم برای فرزندان و هم برای والدینشان انجام می دهند. این افراد در حالیکه از والدین پیر خود مراقبت می کنند، دچار استرس های زیادی در خانواده می شوند. 
مراقبینی که مراقبت از دو نسل را را بر عهده دارند اغلب با عوامل استرس زا مانند فرسودگی شغلی، مشکلات خواب ، احساس گناه، افسردگی و اضطراب روبرو می شوند که باعث آسیب به سلامت آنها می شود. در میان افرادی که از این حالت صدمه دیده اند، ۶۳ درصد عادت های غذاییشان بدتر شده است و ۵۱ درصد نیز به مصرف دارو گرایش پیدا کرده اند.
عوارض این استرس ها می تواند به اشکال زیر در امراقبین ظهور کند:
تولید سطح بالاتری از هورمونهای استرس
افزایش دوره درمان ابتل به بیماری عفونی
کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن
کند شدن روند بهبود زخم ها
چاقی
افزایش احتمال افت روانی

 

 

۹ روش برای کنترل استرس در نسل ساندویچ 

اما با این وجود چه کسی از نسل ساندویچ مراقبت می کند؟ این نسل که همانطور که گفته شد بیشتر شامل تک فرزندها می شود و در مراقبت از فرزندان و والدین تنها هستند. بنابراین توصیه می کنیم حتما با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا با توجه به توان مالی شما، وظیفه مراقبت از والدین را بر عهده گیرند.
روانشناسان مختلف برای این افراد نسخه های متعددی پیچیده اند که اغلب آنها این ۹ مورد را شامل می شود. بنا براین لازم است که این موارد را رعایت کنند:

۱٫ برای شارژ مجدد وقت بگذارید
نیرو فلیسیانو، روان درمانگر و متخصص اضطراب که با تعدادی از مراقبان نسل ساندویچ کار می کند، می گوید: “مراقبت از خود فقط برای مراقب ضروری نیست بلکه برای رفاه کل خانواده نیز ضروری است.” “شما نمی توانید از یک فنجان خالی بریزید.”
وی می گوید: در صورت امکان از همسر خود کمک بخواهید، به او بگویید که «چون این هفته خیلی خسته شدم تنها ۳۰ دقیقه یا یک ساعت در روز هم می تواند کمک کند و ممنون می شوم که از بچه ها مراقبت کنی» شاید به نظرتان این نیم ساعت زمان کمی باشد اما کمک بسیاری به شما در آرام شدن می کند.

۲٫ صرفه جویی در وقت برای توضیح یک مطلب برای تمام اعضای خانواده
زمان برای نسل ساندویچ از اهمیت خاصی برخوردار است و همانگونه که ذکر شد، نیم ساعت هم می تواند برای آنها اهمیت زیادی داشته باشد. با این حال بسیاری از این مراقبان زمان زیادی را صرف می کنند تا اطلاعات مشابه را در اختیار اعضای خانواده قرار دهند و همین موضوع وقت زیادی از آنها می گیرد.
بنابراین توصیه می شود تا با کمک گرفتن از شبکه های اجتماعی و تشکیل گروه خانوادگی، مطالب را یکبار و در گروه مطرح کنند تا تمامی اعضای خانواده در جریان قرار گیرند. به این صورت وقت زیادی را صرفه جویی می کنند.

 

 

۳٫ تقسیم کار در خانواده
ژانت ریموند، روانپزشک آمریکایی می گوید: “یک مراقب به یک شبکه ایمنی و منابع قابل اعتماد نیاز دارد که بتواند بدون قضاوت به آنها مراجعه کنند. آنها به افراد دیگری نیاز دارند تا در خرید، رساندن فرزندان به مدرسه و بازگرداندن آنها کمک کنند.
بنا براین وی توصیه می کند تا با تقسیم کار در خانواده، هر کس که قادر به انجام کاری است، آن کار را انجام دهد تا بار همه کارها بر دوش یک نفر قرار نگیرد.
به طور مثال اگر بچه های شما از سنین کودکی گذشته اند می توانید از آنها برای کمک به کارهای خانه کمک بگیرید.

۴- کمک بگیرید
کمک گرفتن تنها به این معنی نیست که شخصی تمام مسئولیت شما را برای زمانی مشخص بر عهده گیرد. شما می توانید برای هر کدام از کارها و وظایفی که دارید از یک شخص کمک بگیرید. به طور مثال می توانید تنها از نظافتچی برای نظافت منزل و یا راننده برای حمل و نقل کمک بگیرید.

۵- با کارفرمای خود صحبت کنید
کارفرمای خود را در جیان امور و مسئولیت هایی که دارید قرار دهید و از او بخواهید تا انعطاف بیشتر نشان دهد. 

۶٫ آرزوی دستیابی به تعادل کامل را کنار بگذارید
بدانید که نمی توانید همه کارها را با هم انجام دهید و همچنین قرار نیست تمام کارهایی که می کند نتیجه ایده آلی داشته باشند. فهرستی از موارد اصلی تهیه کنید و وظایفی را که اهمیت کمتری دارند در انتها قرار دهید. مطابق این لیست وقت و انرژی بگذارید تا احساس بهتری داشته باشید.

 

 

۷٫ نیازهای اساسی خود را مشخص کنید
به گفته نیرو فلیسیانو، روان درمانگر و متخصص اضطراب مراقبان باید مراقب رفع نیازهای انسانی خود باشند تا از فرسودگی یا خستگی در امان بمانند. او جمله “تو هم مهم هستی” را به کار می برد و تاکید می کند که نیازهای اساسی خود را شناسایی کنید و به هیچ وجه آنها را در اولویت های بعدی قرار ندهید. اهمیت دادن به این نیازها مانع افسرده شدن شما می شود.

۸٫ با روانشناس صحبت کنید
شاید عده ای توصیه کنند که صحبت و درد دل با یک دوست می تواند از لحاظ روحی برای شما مفید باشد اما نیرو فلیسیانو، روان درمانگر و متخصص اضطراب معتقد است که انتقال این مقدار انرژی منفی به دوست در دراز مدت روی دوستی تاثیر منفی می گذارد. وی توصیه می کند که برای این کار بهتر است نزد یک روان درمانگر یا روانشناس بروید.

۹٫ چشم انداز داشته باشید
به یاد داشته باشید که این زمان از زندگی شما برای همیشه ادامه نخواهد یافت. بنابراین لازم است که برای آینده خود برنامه ای مشخص داشته باشید، بدانید سرانجام زمانی خواهد رسید که فرزندان نیاز به مراقبت نخواهند داشت و والدین سالخورده نیز فوت خواهند کرد، بنابراین خود را برای آن زمان آماده کنید.

***گزارش برگرفته شده از مطالب سایت های www.nwpc.com، www.care.com و thirdage.com نوشته شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.