اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

۵ وسیله مهم که در آینده نیاز سالمندان را بر طرف می کند

توسعه علم و تکنولوژی می تواند در آینده زندگی سالمندان را دگرگون سازد، در این گزارش با ۵ مورد از ان که هم اکنون در دسترس است، آشنا می شویم.

به گزارش خبرنگار شادمان، بازار تجهیزات پزشکی پوشیدنی در حال تبدیل شدن به یکی از بازارهای سریع در بخش الکترونیک مصرفی است.
بیشتر تولیدکنندگان گجت مشتریان اصلی خود را افراد زیر ۳۰ سال می دانند اما افراد مسن نیز به همان اندازه می توانند مشتری جذابی به شمار روند.
به عنوان مثال ، در ایالات متحدهو در سال ۲۰۲۰ ، ۱۶٫۶ درصد از جمعیت این کشور را افراد ۶۵ سال به بالا تشکیل می دهند و طبق پیش بینی ها تا سال ۲۰۴۰ این میزان به ۲۱٫۷ درصد خواهد رسید.
به همین دلیل شرکت های تولید کننده گجت به دنبال راضی کردن این مشتریان هستند.

 

 

۱٫ ظرف قرص هوشمند
آن طور که به نظر می رسد آسانترین اقدام از سوی این شرکت ها افزودن کلمه هوشمند به دستگاه های مخصوص سالمندان است که از قبل ساخته شده اند مانند ظروف قرص هوشمند.
چنین دستگاه هایی از طریق بلوتوث به یک تلفن هوشمند متصل می شوند و دفعات مصرف دارو را کنترل می کنند و می توانند مالک خود یا پزشک یا نزدیکان وی را در مورد مصرف دارو مطلع کنند.
هم اکنون این ظروف قرص در امریکا به مبلغ ۵۹ دلار به فروش می رسد.
در رقابت شرکت های مختلف برای تولید ظروف قرص یک شرکت آمریکایی دیگر ظرفی را طراحی کرده که علاوه بر نظارت بر زمان مصرف دارو می تواند تعداد قرص های باقی مانده را نیز مشخص کند.
این ظروف قبل از اتمام دارو هشدار می دهند تا سالمند با ظرف خالی مواجه نشود و همچنین اجازه مصرف بیش از اندازه را به سالمندان به خصوص آن دسته که از بیماری الزایمر رنج می برند نمی دهد.
این ظروف بعد از مصرف قرص در زمان تعیین شده قفل می شود و تا زمانی که زمان تعیین شده بعدی نرسد، اجازه مصرف دارو به المند نمی دهد.

 

 

۲٫ دستگاه اندازه گیری قند و فشار خون
هم اکنون دستگاه هایی طراحی شده است که با اتصال به تلفن هوشمند امکان بررسی و اندازه گیری قند و فشار خون را فراهم کرده اند. این دستگاه ها همچنین تغییرات ناگهانی را نمایش می دهند و هنگام رسیدن به سطح خطرناک، پیام هشدار برای مراقبین، فرزندان یا پزشک ارسال می کند.
یکی از اولین اندازه گیرهای قند خون در سال ۲۰۱۳ معرفی شد و هم اکنون حدود ۴۰ دلار به فروش می رسد.

۳٫ ساعت های هوشمند
هم اکنون تعداد زیادی از تولیدکنندگان ساعت های هوشمندی را برای بزرگسالان ارائه می دهند. این دستگاه ها معمولاً دارای صفحه و آیکون های بزرگتر و همچنین یک دکمه زنگ فیزیکی روی قاب هستند.
متأسفانه ، این ساعت ها نمی توانند کار خاصی انجام دهند جز محاسبه ضربان قلب، زنگ هشدار و اطلاع از محل یک فرد مسن. البته استفاده از این ساعت ها برای افرادی که مشکل بینایی دارند  ، و در هر صورت اندازه صفحه برای افرادی که اختلال بینایی دارند مشکل است.
بنابراین خرید این ساعت های ۱۵۰ دلاری توصیه نمی شود.

 

 

البته اکنون ساعتهای دیگری در دست طراحی هستند مجهز به سنسورهای مختلف تا علاوه بر شمارش استاندارد نبض قادر به تعیین اینکه فرد چه کاری انجام می دهد نیز هستند. به طورمثال مراقبان آنها می توانند وضعیت فرد سالمند را متوجه شوند، به طور مثال اینکه سالمند اکنون در حال مسواک زدن، دراز کشیدن، نشستن، خوردن یا نوشیدن است.
همچنین ساعت هایی طراحی شده اند که می تواند الگوی رفتاری سالمند را ذخیره کند و در مواقعی که رفتار او غیر طبیعی است، پیام هشدار آمیز برای مراقبان ارسال کند.

۴٫ قاشق مخصوص مبتلایان به پارکینسون
شرکت آمریکایی Lift Labs یک قاشق برای افرادی که از بیماری پارکینسون رنج می برند طراحی کرده است. این دستگاه با استفاده از شتاب سنج، لرزش دست را تشخیص داده و با دستگاه الکتریکی خاصی مانع ریختن غذا می شود.
قیمت این قاشق که مبتلایان به لرزش دست می تواند به راحتی با آن تغذیه کنند، حدود ۲۰۰ دلار است.

 

 

۵٫ خانه هوشمند
خانه هوشمند از سیستم تعداد زیادی حسگر متصل به همه لوازم خانگی استفاده می کند. این سیستم تمام وقایع رخ داده در خانه را رصد می کند و اگر چیزی را غیرطبیعی تشخیص دهد، زنگ هشدار را به صدا در می اورد.
به عنوان مثال اگر اجاق آشپزخانه بیش از مدت تعیین شده روشن بماند، درب و پنجره ای باز بماند، بی تحرکی سالمند در منزل، وقوع آتش سوزی، نشت گاز و … را گزارش دهد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.