اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

اهمیت ماموگرافی برای زنان حتی بعد از ۷۵ سالگی

به گفته دانشمندان به علت شیوع سرطان پستان در میان زنان، زنان ۷۵ سال و بالاتر نیز باید تحت معاینات ماموگرافی قرار گیرند.

به گزارش خبرنگار شادمان، تاکنون سنی که یک زن باید از انجام ماموگرافی معمول خودداری کند موضوعی بحث برانگیز بوده است. در سال ۲۰۰۹ ، گروه ویژه خدمات پیشگیری ایالات متحده (USPSTF) رهنمودهای بحث برانگیزی را مبنی بر عدم وجود شواهد کافی برای ارزیابی مزایا و مضرات انجام ماموگرافی غربالگری در زنان ۷۵ سال به بالا منتشر کرد در حالیکه انجمن های دیگر مخالف بودند.
استاماتیا دستونیس، رادیولوژیست مرکز مراقبت از پستان راچستر در نیویورک در این زمینه می گوید: فعلا بحث های مختلفی در مورد سن توقف ماموگرافی مطرح شده است اما یافته های ما داده های مهمی را نشان می دهد. در غربالگری زنان بالای ۷۵ سال مشخص شد تعداد زیادی از آنها از سرطان پستان رنج می برند.
در این مطالعات جواب آزمایش ۷۶۳ هزار و ۲۵۶ زن از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ مورد مطالعه قرار گرفت و مشخص شد ۳ هزار و ۹۴۴ نفر دارای سرطان پستان بودند.

 

 

همچنین مشخص شد که ۱۰ درصد این آزمایشات متعلق به زنان بالای ۷۵ سال بود و ۶۴۵ نفر آنان مبتلا به سرطان بدخیم پستان بودند.
محققان همچنین دریافتند که ۸۲ درصد از بدخیمی های تشخیص داده شده در زنان ۷۵ سال به بالا سرطان های تهاجمی است که ۶۳ درصد آنها درجه ۲ یا ۳ بوده و رشد و گسترش آنها با سرعت بیشتری انجام می شود. ۹۸ درصد از سرطان های یافت شده می توانند با جراحی درمان شوند.
این رادیولوژیست می گوید: بیشتر تومورهای یافت شده در این گروه سنی تهاجمی بودند و تقریباً همه این بیماران، تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

 

 

بنابراین دانشمندان تاکید می کنند که ماموگرافی نقش مهمی در تشخیص زودهنگام سرطان پستان دارد، زیرا می تواند تغییراتی را در پستان نشان دهد تا دو سال قبل از اینکه یک زن به نشانه های آن پی ببرد، وجود سرطان احتمالی تشخیص داده شود. پس به زنان بالای ۷۵ سال که از نظر سلامتی نسبتاً خوب هستند توصیهمی شود تا ماموگرافی را ترک نکنند و به انجام این کار ادامه دهند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.