اخبار سالمندان و بازنشستگان

logo-transparent

داروی ساخت عضله برای سالمندان

یکی از آثار پیری ضعف عضلانی و تحلیل رفتن بافت عضلات است آن هم به علت اینکه سلول های عضلات دیگر قادر به بازسازی نیستند، اما تحقیقات جدید دانشمندان نشان داده که می توان دارویی را برای جهش سلول های عضلانی ساخت.

به گزارش خبرنگار شادمان، هرچه پیرتر می شویم عملکرد عضلانی ما کاهش می یابد. یک مطالعه که  توسط محققان در انستیتوی کارولینسکا در سوئد انجام شده است نشان می دهد که چگونه تعداد زیاد جهش در سلولهای بنیادی عضلات به طور غیر منتظره ای باعث بازسازی سلول می شود.
این کشف ممکن است باعث ایجاد داروی جدید برای ساختن عضلات قوی تر حتی در سنین پیری شود.
در این تحقیق مشخص شد که پیری طبیعی عملکرد عضلات اسکلتی ما را مختل می کند و تعداد و فعالیت سلولهای بنیادی عضلات با افزایش سن کاهش می یابد.
با این حال دلایل این امر به طور کامل درک نشده است. در مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ ، محققان انستیتوی کارولینسکا تعداد جهش های جمع شده در سلول های بنیادی عضله را بررسی کردند.

 

 

در این زمینه ماریا اریکسون ، استاد گروه علوم زیستی و تغذیه در انستیتوی کارولینسکا می گوید: آنچه بیشتر تعجب آور است تعداد بالای جهش ها است. ما دیده ایم که چگونه یک فرد ۷۰ ساله سالم بیش از ۱۰۰۰ جهش در هر سلول بنیادی در عضله دارد و این جهش ها تصادفی نیستند اما مناطق خاصی وجود دارد که از آنها محافظت بهتری دارد.
جهش ها هنگام تقسیم سلول طبیعی اتفاق میفتد و مناطقی که محافظت می شوند مناطقی هستند که برای عملکرد یا بقای سلول ها مهم هستند. با این وجود ، محققان توانستند تشخیص دهند که این محافظت با افزایش سن کاهش می یابد.
وی گفت: این چیزی است که باید بتوانیم با داروهای جدید بر آن تأثیر بگذاریم.
محققان اکنون کار خود را برای بررسی اینکه آیا ورزش بدنی می تواند بر تعداد جهش های جمع شده تأثیر بگذارد، ادامه می دهند.

 

 

به گفته اریکسون هدف این است که کشف کنیم که آیا به طور جداگانه می توان بار جهش را تحت تأثیر قرار داد یا خیر.
بنابراین میتوان در آینده ای نزدیک شاهد دارویی بود که مانع از بین رفتن بافت عضلانی با بالارفتن سن شود. این موضوع می تواند در نهایت به سالمندی فعال و پویا کمک کند و در آینده شاهد سالمندان کمتری باشیم که به علت ضعف عضلانی توانایی های خود را از دست داده اند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.